Pavienių obligacijų pirkimas

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
pliumbum
Mustachian
Pranešimai: 248
Užsiregistravo: Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Pavienių obligacijų pirkimas

Standartinė pliumbum » Ket Lie 21, 2022 9:06 am

Kaip žinia, dvi per pastaruosius porą metų nutikusios meškų rinkos gana akivaizdžiai parodė, kad reikia portfelyje turėti ir saugesnių investicijų. Obligacijų fondai pakritę ir šiaip per porą metų jų pajamingumas nelabai džiugino, nors ilguoju laikotarpiu viskas ir turėtų būti gerai. Tai kažkaip daug kas renkasi indėlius, šiuo metu grąža yra išaugusi iki 3% kai kuriose unijose ir General Financing.

Tačiau vakar kažkaip beskaitinėdamas, ką gero investicijoms siūlo swedbankas, užklydau į pavienių obligacijų skiltį ir matau, kad kylant palūkanų normoms ir pakritus obligacijų kainoms visai patraukliai pradeda atrodyti pavienių obligacijų pirkimas. Obligacijų fondai būna prisipirkę nemažai labai žemo pajamingumo obligacijų, o rinkdamasis pavienes gali rasti kur kas geresnių variantų.

Štai Swedbank sąraše (https://www.swedbank.lt/private/investo ... nguage=LIT) yra Lietuvos vyriausybės obligacijų po 2.7% metinės grąžos, Ignitis (Lietuvos energija) su 3.69%, yra ir Vengrijos bei Rumunijos obligacijų su net 5% viršijančia grąža (bet aišku, žymiai didesne nemokumo rizika).

Kaip tik man susidomėjus Marčiulaitis papostino straipsnį Swede apie obligacijų fondus (https://blog.swedbank.lt/investavimas/k ... _jpHtOdVd0). Viskas ten aiškiai surašyta, kodėl tie fondai pakritę. Ten įdomiausia dalis man buvo visgi jo įvertintas obligacijų pajamingumo pokytis, įdėtas jo paties sukalkuliuotoje lentelėje - štai Maxima ar Akropolio obligacijos jau siekia apie 6% pajamingumą.

Bet yra problemėlių. Swedbank viską pateikia labiausiai atvirai ir user friendly, tai pas juos panašu, kad daug iš išvardintų obligacijų gali būti perkamos investuojant bent 10k eurų. Kitoms pakanka 1k. Bet labiausiai gąsdina įsigijimo mokestis - panašu, kad jis yra 0.45% , bet minimaliai 50 EUR. Kas perkant už tarkim 5k sumažina grąžą visu procentu... Pigiau yra perkant Lietuvos obligacijas pirminiame platinime, 0.02% ir min 15 EUR, bet grąža pirminiame platinime ne visada labai gera. Šiaulių bankas atrodo siūlo demokratiškesnes kainas - 0.05% ir min. 10 EUR, siūlomų obligacijų sąrašas atrodo visai solidžiai: https://sb.lt/uploads/media/62d901d5e82 ... 220721.pdf&. Yra įmonių obligacijų, kurios atrodo tikrai solidžią grąžą žada. Neaišku, ar yra minimali pirkimo suma, nesu dirbęs su Šiaulių banku :) SEB irgi turi neblogą sąrašą, bet nepateikia aiškiai info apie sandorių kainas...

Tiek trumpai, labai įdomi jūsų patirtis - ar turite pavienių obligacijų, ar žinote, kur geriausios sąlygos mažmeniniam investuotojui, norinčiam įmesti keletą tūkstančių, ir panašiai.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai: 1246
Užsiregistravo: Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 133
Gavo patiktukų: 191

Standartinė laurizas » Ket Lie 21, 2022 9:59 am

Dėl poros tūkstančių turbūt neverta gaišti laiko.

Vartotojo avataras
Gerietis
Pradedantis Mustachian
Pranešimai: 145
Užsiregistravo: Pir Kov 02, 2020 9:57 am
Išsiųsta patiktukų: 108
Gavo patiktukų: 28

Standartinė Gerietis » Ket Lie 21, 2022 1:30 pm

Neturiu ir nežadu pirkti obligacijų greitu metu dėl keletos priežasčių:
  • Mano investavimo horizontas dar ilgas.
  • Bent jau šiuo metu galiu pakęsti didesnę riziką.
O kodėl renkiesi pavienes obligacijas, o ne obligacijų ETF? Tas pats Swedbank siūlo kelis obligacijų fondus tik su valdymo mokesčiu.
Rule No. 1: Never lose money.
Rule No. 2: Never forget rule No. 1.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai: 248
Užsiregistravo: Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Ket Lie 21, 2022 3:05 pm

Aš galiu nesunkiai pakęsti didesnę riziką, bet kažkiek obligacijų turėti atrodo visai nieko

Kodėl pavienės obligacijos, o ne fondai? Ogi todėl, kad pirkdamas pavienę obligaciją žinai visiškai tiksliai, ką gausi kaip planą minimum (jeigu neįvyks blogiausia ir emitentas nebankrutuos). Žinai tiksliai, kad pvz. nusipirkęs obligaciją už 950 eurus su nominalia 1000 eurų verte ir 1% atkarpa, kas metus gausi 10 eurų palūkanų, o pabaigoje 50 eurų už išpirkimą. Gali ieškoti gerų dealų, kur obligacijos grąža siekia 5-6 procentus, kas ne taip daug atsilieka nuo akcijų grąžos. Gali ieškoti greitų garantuotų pinigų su greitu išpirkimu - kur įšaldai pinigus vos mėnesiui ar keliems ir gauni garantuotą grąžą. O su fondais, pasirodo, gali tampytis porą metų ir jokios grąžos nematyti. Tolimame horizonte matysi, bet nebūtinai visada.

dalius
Mustachian
Pranešimai: 270
Užsiregistravo: Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 15

Standartinė dalius » Ket Lie 21, 2022 9:16 pm

pliumbum rašė:
Ket Lie 21, 2022 9:06 am
.
Tiek trumpai, labai įdomi jūsų patirtis - ar turite pavienių obligacijų, ar žinote, kur geriausios sąlygos mažmeniniam investuotojui, norinčiam įmesti keletą tūkstančių, ir panašiai.
Dabar neturiu ir turėti neplanuoju. Pajamingumo/grąžos santykis netenkina. Man labiau prie dūšios indėlis unijoj nei valsyubinės obligacijos su 2%-3% pajamingumu. Tingiu skaičiukus dėlioti, bet realiai neapsimoka šiandien pirkti LT vyriausybės obligacijų jei nereikia įsūdyti daugiau 100.000.

Jaunystėje esu turėjęs. LT euroobligacijų, kai jų pajamingumas buvo 8+% (kartu su Grybauskaite pirkom. Tik ji pirminėj.. aš antrinėj. Pigiau :)

Kur geriausia pirkti nežinau. Kažkada norėjau Auga kelias pajamti.. tai Swed'as nepardavė. Siūlyčiau IBRK pažiurėt. Ten euroobligacijos po 0.1% vaikšto.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai: 1246
Užsiregistravo: Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 133
Gavo patiktukų: 191

Standartinė laurizas » Pen Lie 22, 2022 7:27 pm

Kaip beveik su visais klausimai investavime, yra pliusai ir minusais tiek kiekvienu variantu, plačiau apie tai nuorodoje žemiau.
https://www.bogleheads.org/wiki/Individ ... _bond_fund

pliumbum
Mustachian
Pranešimai: 248
Užsiregistravo: Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pen Spa 28, 2022 4:17 pm

Taigi, Lietuvos obligacijos peržengė jau 4,5% metinę grąžą kai kur antrinėje rinkoje. Tai jau tikrai patrauklu. O yra dar ir Latvijos, Estijos, Lenkijos obligacijos. Vengrijos apskritai gera grąža, nors čia jau ir rizikos kitos :) Vienintelė bėda - swedbanke nerandu nieko, ką būtų galima nusipirkti neinvestuojant mažiau negu 10k :) tokia minimali sandorio suma... Gal kas SEB ar Luminor bandėte, ar yra obligacijų su mažesne minimalia sandorio suma?

Skelbti atsakymą