ETF rizikos

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
Skelbti atsakymą
laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209
Re: ETF rizikos

Standartinė laurizas » Pir Vas 08, 2021 7:13 am

Moksliniai tyrimai rodo, kad diversifikavus portfelį faktoriais ne tik padidėjO grąža, bet ir sumažėjO rizika. Kai mokslinių tyrimų rezultatus bandoma perkelti į realybę, ne viskas taip lengva. Multifactor fondai kol kas nepademonstravo ypatingo market bytinimo, jei apskritai pademonstravo. Kuo daugiau faktorių, tuo portfelis panašėja į market beta. Patys faktorių autoriai pripažįsta, kad faktorius gali ilgą laiką atsilikti nuo rinkos, todėl kyla rizika, kad kuo ilgesnis laikotarpis, tuo didesnė rizika, kad atsibos tas atsilikimas ir portfelis bus modifikuotas, o netrukus po to faktorius vėl pradės performinti. Todėl jei investuoji į faktorius, turi jais tikėti ir konkrečiai žinoti, kodėl taip darai. Aš nesu prieš faktorius apskritai ir niekam neperšu turėti tik market beta, o esu prieš logiką, kad past performance garantuoja future performance ir prieš mintį, kad bytinti market su faktoriais yra yra labai lengva: biški momentum, biškį value, biški low volatility ir jau lenkiam rinką.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Pir Vas 08, 2021 7:25 am

laurizas rašė:
Pir Vas 08, 2021 7:13 am
Moksliniai tyrimai rodo, kad diversifikavus portfelį faktoriais ne tik padidėjO grąža, bet ir sumažėjO rizika. Kai mokslinių tyrimų rezultatus bandoma perkelti į realybę, ne viskas taip lengva. Multifactor fondai kol kas nepademonstravo ypatingo market bytinimo, jei apskritai pademonstravo. Kuo daugiau faktorių, tuo portfelis panašėja į market beta. Patys faktorių autoriai pripažįsta, kad faktorius gali ilgą laiką atsilikti nuo rinkos, todėl kyla rizika, kad kuo ilgesnis laikotarpis, tuo didesnė rizika, kad atsibos tas atsilikimas ir portfelis bus modifikuotas, o netrukus po to faktorius vėl pradės performinti. Todėl jei investuoji į faktorius, turi jais tikėti ir konkrečiai žinoti, kodėl taip darai. Aš nesu prieš faktorius apskritai ir niekam neperšu turėti tik market beta, o esu prieš logiką, kad past performance garantuoja future performance ir prieš mintį, kad bytinti market su faktoriais yra yra labai lengva: biški momentum, biškį value, biški low volatility ir jau lenkiam rinką.
Paskutiniu metu truputį BTC ir truputį TSLA, - jau lenki market. Viskas paaiškės per kokius 5-10 metų. Dabar per daug laimėtojų, kad būtų kažką galima vertinti.
Mano blogas http://giem.lt

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Vas 08, 2021 12:54 pm

laurizas rašė:
Pir Vas 08, 2021 7:13 am
Moksliniai tyrimai rodo, kad diversifikavus portfelį faktoriais ne tik padidėjO grąža, bet ir sumažėjO rizika. Kai mokslinių tyrimų rezultatus bandoma perkelti į realybę, ne viskas taip lengva. Multifactor fondai kol kas nepademonstravo ypatingo market bytinimo, jei apskritai pademonstravo. Kuo daugiau faktorių, tuo portfelis panašėja į market beta. Patys faktorių autoriai pripažįsta, kad faktorius gali ilgą laiką atsilikti nuo rinkos, todėl kyla rizika, kad kuo ilgesnis laikotarpis, tuo didesnė rizika, kad atsibos tas atsilikimas ir portfelis bus modifikuotas, o netrukus po to faktorius vėl pradės performinti. Todėl jei investuoji į faktorius, turi jais tikėti ir konkrečiai žinoti, kodėl taip darai. Aš nesu prieš faktorius apskritai ir niekam neperšu turėti tik market beta, o esu prieš logiką, kad past performance garantuoja future performance ir prieš mintį, kad bytinti market su faktoriais yra yra labai lengva: biški momentum, biškį value, biški low volatility ir jau lenkiam rinką.
Man tai pvz. nekyla ranka pirkti value faktoriaus, kai jis n metų atsilieka nuo rinkos. Žiauriai turi tikėti teorija, kad galėtum tiek ilgai kentėti mažesnę grąžą. Yra krūva straipsnių prirašyta, abejojančių, ar value faktorius nėra miręs apskritai. Per covid krizę lyg ir turėjo jis gerai pasirodyti, nė velnio - toliau buvo blogai, o momentum krito mažiau negu rinka ir atsigavo gerokai greičiau. Tai gal visgi laikai pasikeitė ir senos prielaidos nebetinka. Aš kol kas perku momentum dalį portfelio, dėl kitų faktorių dar galvoju, bet labai smarkiai abejoju, kad kada nors imčiau value.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Vas 08, 2021 1:43 pm

pliumbum rašė:
Pir Vas 08, 2021 12:54 pm
Man tai pvz. nekyla ranka pirkti value faktoriaus, kai jis n metų atsilieka nuo rinkos. Žiauriai turi tikėti teorija, kad galėtum tiek ilgai kentėti mažesnę grąžą. Yra krūva straipsnių prirašyta, abejojančių, ar value faktorius nėra miręs apskritai.
Ką ir sakau. O kas, jei po 20 metų dar nėra outperforminimo? Parduot? Bet teoriškai gali būti, kad po pardavimo netrukus pradės atsigauti, nes 20 metų ilgas laikas, tai jei jau tiek išlaukei, gal dar 10 metų palauk? Analysis paralysis

Dr.Robert
Mustachian
Pranešimai:158
Užsiregistravo:Pen Vas 14, 2020 8:01 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 33

Standartinė Dr.Robert » Ant Vas 09, 2021 8:46 pm

laurizas rašė:
Pir Vas 08, 2021 1:43 pm
pliumbum rašė:
Pir Vas 08, 2021 12:54 pm
Man tai pvz. nekyla ranka pirkti value faktoriaus, kai jis n metų atsilieka nuo rinkos. Žiauriai turi tikėti teorija, kad galėtum tiek ilgai kentėti mažesnę grąžą. Yra krūva straipsnių prirašyta, abejojančių, ar value faktorius nėra miręs apskritai.
Ką ir sakau. O kas, jei po 20 metų dar nėra outperforminimo? Parduot? Bet teoriškai gali būti, kad po pardavimo netrukus pradės atsigauti, nes 20 metų ilgas laikas, tai jei jau tiek išlaukei, gal dar 10 metų palauk? Analysis paralysis
Bet tai keistai jūs mąstot. Aš value patį pirmą nusipirkau BŪTENT dėl to, kad jis taip ilgai nekyla :D ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jis dabar pigus! Lygiai tas pats buvo apie 2000, kai visa rinka su dotcom crashino, value factorius netgi paaugo. Beje Berkshire Hathaway (didžiausia value holdingo bendrovė turbūt ever) irgi "atsilikinėjo nuo marketo" 1998-1999 ir netgi čiuožė žemyn, bet tada kai visi kiti crashino, jie smarkiai kilo į viršų.

Bet ties čia aš nesustoju, darau taip, pritaikiau dėdės Bogle patarimą "buy everything" ir "keep it simple" ir perku tiesiog visus faktorius. Taigi turiu 8 ETF šiuo metu. Aš nežinau, kuris outperformins, o kuris underperformins, man ir nerūpi. Perku po 4 kiekvieną mėnesį tuos, kurie pasirodė prasčiau.

Tikėjimo čia nėra jokio, paprasta matematika, aš kaip mokslininkas taikau mokslinius metodus ir čia. Visi tie faktoriai neturi statistinės koreliacijos vienas su kitu, o kai kurie turi netgi antikoreliaciją (value-momentum). Dėl to natūralu, kad kai outperformina momentum, value bus žemai. Taip ir įvyko šiuo metu - specialiai laurizui paveiksliukas, kadangi jis netiki, kad faktoriai apskritai outperformino, tai take a look: https://www.msci.com/documents/10199/90 ... 373446dffa
O ką tuo tarpu daro value? Būtent tai, ką ir turi daryti, atsilieka. Dėl to vis rebalansuojant portfelį, perskirstant dydžius ir vis grąžinant prie vidurkio - multifactor approach visada laimi.

O dar motyvacijai padidinti paveiksliukas, kuris rodo, kad būtent tokia multifactor strategija ne tik kad laimi prieš rinką, bet ir laimi prieš visus faktorius kartu paėmus: Paveikslėlis

Full link: https://www.visualcapitalist.com/factor-investing/

Mano galva, laikyti vieną faktorių - market - yra ta pati klaida, kaip laikyti vieną faktorių, pvz momentum. Juk ir market faktorius visose rinkose turėjo prarastas dekadas! 90-99 Japonija, 00-10 JAV, 10-20 Europa. Tai prikišinėti, kad value va atsilieka, o jei perki marketą tai visada eini į priekį irgi neteisinga.
Jack Bogle sakė, kad investuodamas į visą marketą sumažini active manager riziką, sumažini individualios kompanijos riziką, lieka tik marketo rizika. Na pasirodo galima ir ją sumažinti.

O čia dar paveiksliukas, kuris rodo kaip diversifikuojant nekoreliuotus assets didėja bendra grąža, vėlgi, jokio tikėjimo, moksliniai įrodymai:
Paveikslėlis
"The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now." - Same with investing.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Vas 10, 2021 8:45 am

Bogle buvo skeptiškas smart beta ir factor atžvilgiu.
Gali nurodyti realų multifactor fondą, kuris pritaikė mokslinių tyrimų išvadas ir outperformino?

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Vas 10, 2021 1:17 pm

Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
Aš value patį pirmą nusipirkau BŪTENT dėl to, kad jis taip ilgai nekyla :D ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jis dabar pigus!
Gal pigus, nes tam yra konkrečios priežastys?
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
Lygiai tas pats buvo apie 2000, kai visa rinka su dotcom crashino, value factorius netgi paaugo. Beje Berkshire Hathaway (didžiausia value holdingo bendrovė turbūt ever) irgi "atsilikinėjo nuo marketo" 1998-1999 ir netgi čiuožė žemyn, bet tada kai visi kiti crashino, jie smarkiai kilo į viršų.
Nereiškia, kad tas pasikartos.
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
Tikėjimo čia nėra jokio, paprasta matematika
Matematika apie praeitį. Ar ji gali nuspėti ateities rezultatus dinamiškame ir nuolat besikeičiančiame pasaulyje?
"If Uber was a company in 1985, when investors obsessed over free cash flow, it would be considered a joke. But since it exists in the 2010s, when investors mostly care about revenue growth and brush aside profitability, it became a darling."
https://www.collaborativefund.com/blog/ ... s-changes/
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
aš kaip mokslininkas taikau mokslinius metodus ir čia.
Ir dėl to įdedi vieno mėnesio grafiką? Ir tu finansų mokslininkas ar medicinos? Žmogaus kūnas evoliucionuoja tokiu pat greičiu ir tempais, kaip finansų rinkos? Palygink žmogaus kūną prieš 100 metų ir dabar, daug skirtumų? Palygink finasus prieš 100 metų ir dabar, daug skirtumų?
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
specialiai laurizui paveiksliukas, kadangi jis netiki, kad faktoriai apskritai outperformino,
Nesakiau, kad netikiu. Aš turiu abejonių, ar tas outperforminimas bus ateityje. Be to, šitie faktoriai "pagaminti laboratorijoje" atliekant backtestus. Parodyk, konkrečius fondus, kurie sugebėjo capturinti factor premium.
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
O dar motyvacijai padidinti paveiksliukas, kuris rodo, kad būtent tokia multifactor strategija ne tik kad laimi prieš rinką, bet ir laimi prieš visus faktorius kartu paėmus:
Jau buvau motyvacijai pamažinti įdėjęs paveiksliuką, kuris rodo priešingai
download/file.php?id=110
Dr.Robert rašė:
Ant Vas 09, 2021 8:46 pm
Mano galva, laikyti vieną faktorių - market - yra ta pati klaida, kaip laikyti vieną faktorių, pvz momentum. Juk ir market faktorius visose rinkose turėjo prarastas dekadas! 90-99 Japonija, 00-10 JAV, 10-20 Europa
Gaila, kad negalim pažiūrėti, kaip sekėsi tiems, kas turėjo multifactor fondus tuo laiku, nes tada tokių fondų nebuvo.

Jeigu faktoriai jėga, tai kodėl ne visi juos perka? Negi neskaitė mokslinių tyrimų? O gal visi supuolė pirkti ir faktorių premium pradėjo nykti? Įvyko arbitrage? Nežinau, bet tokie klausimai yra užduodami.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Tre Vas 10, 2021 2:28 pm

laurizas rašė:
Tre Vas 10, 2021 8:45 am
Bogle buvo skeptiškas smart beta ir factor atžvilgiu.
Gali nurodyti realų multifactor fondą, kuris pritaikė mokslinių tyrimų išvadas ir outperformino?
Pasiėmiau palyginti tris fondus:

iShares Edge MSCI World Multifactor UCITS ETF USD (Acc) - atrodo panašiausias į tokią strategiją. Yra ir kitų, bet visų rezultatai gana panašūs.
Xtrackers MSCI World Momentum Factor UCITS ETF 1C - momentum faktorių sekantis ETFas
iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) - senas geras pažįstamas.

5 years return (ilgiausias įmanomas)
71.43%
147.68%
92.25%

OK, skirtumas akivaizdus. Bet juk grąža visada yra premiumas už riziką, ar ne?

Volatility 1 year:
28.84%
30.08%
29.20%

Volatility 5 years:
16.60%
17.87%
16.53%

OK, skirtumas menkas. Reiškia, už tą pačią riziką per pastaruosius 5 metus gavai žymiai mažesnę grąžą. Tą liudija ir return/risk ratio:

Return/risk 1 year:
0.13
0.61
0.25

Return/risk 5 years:
0.68
1.11
0.84

Galiausiai, toks mano manymu svarbus rodiklis - kiek daugiausia fondas buvo kritęs per covid krizę, kuri yra ne kažkokia ten senovės istorija (2000), o dabartis:

-32.55%
-28.77%
-32.09%

Gaila, kad yra tik 5 metų duomenys, nes fondai nauji. Bet kai bandai teorijas paversti į konkrečius fondus, kol kas multifactor underperformina. Na ir logiška, jeigu tie antikoreliaciją turintys faktoriai keistųsi tarpusavyje under/overperformindami, tada būtų kažkokia nauda iš to. Bet jie nesikeičia jau labai seniai, tai pirkti tiesiog laimintį faktorių vieną patį aišku bus geriau. Nesakau, kad taip bus visada. Bet netgi filosofiškai ir sociologiškai žiūrint, aš suprantu, kodėl momentum šių dienų visuomenėje, tokioje, kokia ji yra (kuri gali Tesla, bitcoinus ir Gamestop išpūsti į kosmosą), overperformina ir overperformins dar kurį laiką.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Tre Vas 10, 2021 2:40 pm

laurizas rašė:
Tre Vas 10, 2021 1:17 pm
O gal visi supuolė pirkti ir faktorių premium pradėjo nykti? Įvyko arbitrage? Nežinau, bet tokie klausimai yra užduodami.
Čia yra momentum faktoriaus grožis - pagal jį ir perki tai, ką visi supuola pirkti. Pasižiūrėjau, kas ten pas mane kabo XDEM - ogi Tesla absoliučiai karaliauja, yra ir Zoom, farmacijos/skiepų įmonės, praskiestos tais pačiais standartiniais Facebook, Amazon etc. Žodžiu, tai, ką visi perka. Kai visi perka, kaina kyla, ir jeigu tai nėra koks GME (nuo ko saugo indekso taisyklė, kad momentum turi išsilaikyti 6 mėnesius), tai jei ir krenta, trumpuoju laikotarpiu nekrenta labai smarkiai, nes tikėjimas ir kalbos, kad va šitą tai reikia pirkti, išsilaiko visuomenėje santykinai ilgai, kol atsiranda nauji publikos favoritai ir fondas investuoja į juos. Tai momentum yra vienintelis faktorius, kuriam supuolimas pirkti nekenkia premiumui.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Vas 10, 2021 3:43 pm

pliumbum rašė:
Tre Vas 10, 2021 2:28 pm
Gaila, kad yra tik 5 metų duomenys, nes fondai nauji.
Multifactor fondai maždaug tada ir atsirado. Vieną iš senesnių radau JAV fondą Invesco S&P 500 Value with Momentum ETF (SPVM):
"The Invesco S&P 500 Value with Momentum ETF (Fund) is based on the S&P 500 High Momentum Value Index (Index). The Fund will invest at least 90% of its total assets in the component securities that comprise the Index. The Index is comprised of 100 securities in the S&P 500® Index having the highest “value scores” and “momentum scores,” calculated pursuant to the index methodology. Underlying Index constituents are weighted by their value scores; securities with higher value scores receive relatively greater weights. The Fund and the Index are rebalanced and reconstituted semi-annually."

Per 10 metų dumb market betos neaplenkė.
https://www.portfoliovisualizer.com/bac ... ion1_1=100

Skelbti atsakymą