Sitis šeimos portfelis

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
biogas
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Tre Kov 06, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 11
Re: Sitis šeimos portfelis

Standartinė biogas » Ket Geg 23, 2019 4:56 am

Sitis rašė:
Tre Geg 22, 2019 5:42 pm

Kažkur viena akimi mačiau % nuo dabartinių pajamų ar tai sąnaudų? Nepamenu kaip ten buvo...

Ačiū
Jei teisingai suprantu klausimą, tai atsakymas yra 4% sanaudų.

https://www.mrmoneymustache.com/2012/05 ... etirement/

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Ket Geg 23, 2019 5:24 am

Sitis rašė:
Tre Geg 22, 2019 5:42 pm
GKA, taip, tu teisus. Gyvenu bute už kurį moku paskolą. Sutvarkius terminologiją ir sudėliojus viską į teisingas lentynėles dalis dabartinės NT stulpelio sumos pereis į šeimos sąnaudas, šiek tiek pasikoreguos taupumas (per greitai jį paskaičiavau ir neteisingai :), ir tada viskas bus kiek tiksliau. Ačiū
Tai va, būtent paskolos įmoka priskiriama prie investavimo į NT man ir užkliuvo, niekada to nelaikiau investavimu ir nurašau į išlaidas. Gyventi juk kažkur reiks ir dabar, ir po 20 metų. O paskola irgi neaugina sukaupto kapitalo, kol jos neišmoki, tuo labiau, kad mokamos ir papildomos palūkanos, tai nematau atvejų, kada ją galima būtų priskirti prie investicijų ar taupymo.
Sitis rašė:
Tre Geg 22, 2019 5:42 pm
Dar klausimėlis apie patį pamatinį dalyką. Kas kokius metodus taiko / gali patarti geriau įsivertinti ateities poreikius?
Aš kažkaip ėmiau taip kad:
A) Įsivaizdavau kad šiandien esame su žmona bedarbiai "pensininkai", turime nuosavą butą - kokias išlaidas per mėnesi šiandienos pinigais mes norėtume turėti kad patogiai būti "pensininkais".
B) Gautą sumą kuri aišku remta prielaidom bet vis šis tas, indeksavau pagal infliaciją (ėmiau 2.2%) projektuojant į planuojamą išėjimo į pensiją datą.

Kažkur viena akimi mačiau % nuo dabartinių pajamų ar tai sąnaudų? Nepamenu kaip ten buvo...
Pas mane dar tik pati pradžių pradžia, tad nežinau, kiek tiksliai viską įsivertinęs būsiu, bet jau pradedu vertint ir lygint praėjusių poros metų vidurkius. O kad įsivertinti, tai ėmiau vidutines mėnesio išlaidas, eliminuojant per didelius nuokrypius iš kai kurių mėnesių neplanuotoms išlaidoms(įvairūs pirkiniai, kurie pas mane biudžete patenka į eilutę "kitos prekės ir paslaugos"), kurios iškreipia bendrą statistiką ir skaičiavau, kiek turto reikia sukaupti pagal FIRE skaičiuoklę. Grubiai skaičiuojama, kad reiktų sukaupti 25 metų išlaidų dydžio kapitalo.

biogas rašė:
Ket Geg 23, 2019 4:56 am
Sitis rašė:
Tre Geg 22, 2019 5:42 pm

Kažkur viena akimi mačiau % nuo dabartinių pajamų ar tai sąnaudų? Nepamenu kaip ten buvo...

Ačiū
Jei teisingai suprantu klausimą, tai atsakymas yra 4% sanaudų.

https://www.mrmoneymustache.com/2012/05 ... etirement/
Biogas, 4% taisyklė naudojama ne nuo sąnaudų, o nuo kapitalo prieaugio, kada jau turi sukaupęs pakankamai FI pasiekti.
Realiai tie 4% turėtų būti šiek tiek daugiau, nei realiai išleidžiama suma, nes reikia nepamiršti, kad realizuojant prieaugį teks susimokėti GPM. Tai gyvenant Lietuvoj grubiai reiktų išlaidų sumą padidinti 17%. Taip sakant, jei per mėn reikia 1000€ išlaidoms, tai reikia realizuoti kapitalo už ~1176€, kad sumokėjus mokesčius VMI turėtum bent 1000€ sau.

antarctica
Naujokas
Pranešimai:19
Užsiregistravo:Tre Vas 27, 2019 5:50 am
Gavo patiktukų: 1

Standartinė antarctica » Ket Geg 23, 2019 10:49 am

Būsto paskolos įmokos bazinę dalį (principal) aš laikau taupymu ir įtraukiu į savings rate. Palūkanų dalis - sąnaudos, kadangi moki už kredito paslaugą.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ket Geg 23, 2019 11:44 am

Man turbūt būtų artimesnis vis tik principas kad tai yra pragyvenimo išlaidos / sąnaudos. Nes kažkur gyventi reikia :)
Jei prilyginti tai taupymui, logika sakytų tuomet kad mažindamas šią skolinto NT "taupymo" dalį (sakykim persikeldamas į pigesnį butą su pigesne paskola) didinsi taupumo rodiklį, kas vienas kitam prieštarauja nes viskas gi toje pačioje balanso pusėje :)
Ir dėl tos pačios priežasties manau logiškiau tai laikyti sąnaudose nes tada sąmoningai galėsi vertinti ar kažką su tuo galima geriau padaryti ar ne.
Nes visa tai juk dėl mūsų pačių, kaip mes analizuojame savo situaciją ir kokius sprendimus pagal tai priimame. O man sprendimai atrodo būtų aiškesni tai laikant kaip sąnaudas.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Pen Geg 24, 2019 5:12 am

Aš irgi priskiriu visą paskolos įmokos sumą prie išlaidų neskirstydamas, kur yra santaupos, kurį yra sąnaudos, nes kol būstas įkeistas, tai yra įsipareigojimas. Manau, kad skirstant nieko daugiau neišloši. Na, nebent psichologiškai jautiesi ramesnis, nes gaunasi didesnis taupumo procentas, bet galų gale viskas susiveda į tą pačią vietą ir tą pačią sumą, o tų pinigų, kuriuos moki už principal vis vien neturi teisės skirti kur nors kitur, nes jei nemokėsi paskolos, tai tiesiog turėsi įsipareigojimų nevykdymą.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Pen Geg 24, 2019 6:19 am

Čia nebent narpliojant antarctica principą per matematikos ir semantikos subtilybių prizmę - ilgame laikotarpyje tai nėra labai blogas požiūris nes taip, dabar tai sąnaudos, bet paskolą išmokėjus butas tampta turtu ir būsto sąnaudų pragyvenimui lieka daug mažiau, atitinkamai taupumo rodiklis turi ženkliai pakilti. Tiesiog, šiam momentui tai taupumas su "atidėjimu" kuris vėliau virsta realiu taupumu :)
Bet vėlgi, esmės kaip GKA minėjo tai nekeičia. Bet kokiu atveju tai pinigai iš kišenės šiam momentui ir neretam - dar daugeliui metų į priekį. Ir man asmeniškai geriau tai traktuoti kaip išlaidas, kad pasamonėje galvočiau kaip tą dalį galima sumažinti. Na pvz. ekstremalesnis variantas turint didelį butą arba namą - vieną kambarį kam nors išnuomoti :) Nesakau kad taip daryčiau, bet tai yra variantas.

Grįžtant prie temos plačiau - googlinu, bet kol kas nieko "protingiau" nesuradau kaip smarkiai neprašauti su pageidaujamom pasyviom pajamom išėjus į pensiją - jų suma.

Ir dar klausimas - jei kažkas kažką galvoja su NT, kokius nuomos kainos didėjimo rodiklius taikote? Tik infliaciją, ar šiek tiek daugiau? Gal remtis kokia statistine informacija Lietuvoje už paskutinius x metų? Kaip man tiksliau suskaičiuoti kiek galima tikėtis nuomos pajamų augimo per visą laikotarpį iki ir po "pensijos"? Amortizacinius (remontui) skaičiuojate 10%?

Ačiū

Barzdocius
Mustachian
Pranešimai:170
Užsiregistravo:Tre Vas 27, 2019 6:24 am
Išsiųsta patiktukų: 26
Gavo patiktukų: 14

Standartinė Barzdocius » Pen Geg 24, 2019 6:36 am

As nuomos kainos didejima, skaiciuojant, imu lygia infliacijai. Istornis vidurkis mana nelabai gerai, nes ne taip seniai pas mus viskas prasidejo, tai pradzioje tikrai greiciau viskas augo, nemanau kad ateityje nt/nuomos kainos augs tokiu pat tempu. Bent jau mano nuomone.
Amortizacijos islaidos labai priklauso nuo nuomininku bei to kaip ilgai jie gyvens. Jei pasiseks ir tie patys zmones gyvens kokiu 10 metu, tai tiketina per tuos 10 metu isvis nieko remontuot nereikes. Bet del visa ko skaiciavimuose as irgi kokiu 10% nuo nuomos uzmesciau.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Pen Geg 24, 2019 7:57 am

Ar tada nėra taip kad NT nuoma portfelyje nėra labai logiškas pasirinkimas? Nes jei augimas vos atpirks infliaciją, + galimai reikės karts nuo karto investuoti remontam, o dar kur nuosavas laikas nuomoninkų paieškom ir pan. + vyšnaitė ant torto - galimi mėnesiai visai be nuomininkų - gal dėl to beveik nieks bent jau nekalba apie NT turėjimą kaip apie protingą investiciją? Nes aš dar galiu pasirinkti, ir norisi pasirinkti teisingai.

Ačiū

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Pen Geg 24, 2019 8:44 am

Grubiai paskaičiavau, vis tik NT turėjimas portfelyje mano atveju kažkodėl sugeneruoja didesnes pasyvias pajamas pasirinktu laikotarpiu... Smarkiai didesnes. NT nuomos augimą skaičiavau 2,2% ir dėjau 10% amortizacinius nuskaitymus remontams ir pan.
Gal dėl to kad realiai jei viską gerai pasidarai ir nenusiperki nelikvidžios nesamonės, išanalizuoji rinką ir pan. - tai startinio reikia bet paskui nuomos ir paskolos sumos gan panašios gaunasi. O išmokėjus turi grynas pajamas kurios viršija tai ką gali sugeneruoti iš ETF'ų jei tą pradinę įmoką dabar padėtum į ten...

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Pen Geg 24, 2019 10:49 am

O REIT'ai nedomina? Yra tokių kurie moka kas mėnesį dividendus. Ir nereikia realiai turto turėti, imti paskolų ir t.t.

Skelbti atsakymą