Sitis šeimos portfelis

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38
Sitis šeimos portfelis

Standartinė Sitis » Ant Geg 21, 2019 8:26 am

Sveiki

Pasidalinsiu savo mintimis ir paprašysiu komentarų :)

Dabar juodraštinis mūsų šeimos portfelio toks:
1) Taupumo planas ~45% išlaidų / 55% taupymas ir investicijos. Čia per daug neinant į kraštutinumus bet jau pradėjom karpyti didžiausias nebūtinas išlaidas ir žiūrėsime kaip seksis. 45% pakankamai realus su galimybe gal net dar pamažinti.
2) 2% į grynus taip didinant pagalvę panašiai pagal infliaciją. Kad nereikėtų kas metus perskaičiuoti kad 6-12mėn rezervas jau per mažas.
3) 3% taurieji metalai. Suma nedidelė, norisi turėti kažką kieto. Esant krizei tai patogus psichologinis komforto elementas. Čia jau mano toks vidinis įgeidis kuriam gal kas nors turės kitokių komentarų, bet man to norisi. Aš jausiuosi nuo to geriau :)
4) 20% į ETF paskirstant per 3 accountus. Vienas sau, du vaikams dėl mažesnių mokesčių. Matyt 10% sau, po 5% vaikams. Periodiniai pavedimai kas mėnesį / ketvirtį? Greičiausiai DCA principas.
5) 2% į P2P, daugiau pažaidimui. Kol kas neesu tokio rizikingo reikalo didelis entuziastas, bet labai norisi pabandyti.
6) 28% nekilnojamas turtas. Tai visos esamos paskolos ir taupymas naujam turtui (pradinėms įmokoms) jei toks planas bus. Tikslas po 14 metų būti išmokėjus visas esamas ir būsimas paskolas bei turėti tokį portfelį: išmokėtas butas nuosavam gyvenimui vilniaus centre ir dar bent 2, gal 3 nedideli vieno kambario butukai nuomai.
7) Kažkoks mini rezervas jei pavyks nuo periodinių pajamų, mokesčių susigražinimo, darbinių bonusų ar pan. investicinėje sąskaitoje tokiems dalykams kaip pvz. Paysera STO ar pan. Ekspromtiniams įsigijimams. Irgi daugiau vardan pasimokymo / pasižaidimo.

Tikslas: Finansinė nepriklausomybė po 20'ies metų su konservatyviu pajamų augimu. Pajamoms augant panašiai kaip dabar - preliminariai tikslą būtų galima pasiekti per 15 metų tad matysim.
Dar įvedęs tokį momentą kad po 14 metų darbas 50% etato nes savo karjerą projektuoju į konsultacijas ir po tiek metų planuoju turėti pakankamai specifinės patirties kad galėčiau "dasidurti" konsultuodamas 50% laiko ir kitus 50% laiko turėdamas stabilias esamas pajamas. Savo pajamas tuo laikotarpiu projektuoju kaip 50% skaičiuodamas kad konsultacijos sugeneruos 0 EUR. Arba - tai ką sugeneruos, bus bonusas.
Tikslas FIRE prasme - neplanuoju RE. T.y. noriu kažką veikti ir potencialiai gal ir pinigų kažkiek nuo to uždirbti. BET visos projekcijos daromos su 0 pajamom po 20 metų ir 50% pajamų po 14 metų. Taigi - vėl bonusas iš kažkokio pomėgio ar pan. Nenorėsiu nieko, galėsiu nedirbti :) Tada ir RE gal pasidarys. Bet ant to kol kas nestatau nes esu veiklos žmogus ir neįsivaizduoju savęs visą likusį gyvenimą nieko aktyviai neveikiant :) Depresija susirgsiu :) Dėl to ir lėtai bet užtikrintai einu konsultacine kryptimi, domiuosi kokių žinių ir savybių reikia ir pan. Nes man patinka dirbti su problemomis savo profesinėje dalyje, padėti jas spęsti, tai gana gerai sekasi, mėgstu darbą su žmonėm ir pan. Tad planuoju tai išgryninti ir ilgainiui koncentruotis į daugiau tai ką mėgstu išimant ko nemėgstu. Bet jau dabar esu ten kur noriu dirbti, pirmadienis man gal ir ne šventė, bet tikrai kaip į katorgą į darbą neinu, nestresuoju.

Tikslas piniginis remiasi į šiandienos preliminarius skaičiavimus kiek reikėtų 2 žmonėms patogiai pragyventi, indeksuotus pagal 2,2% metinę infliaciją į ateities pinigus ir ekstrapoliuojant pamečiui iki pat kokių 65 metų +. T.y. kad ta suma toliau palaipsniui augtų. Ją turi padengti pajamos iš investicijų: NT + ETF.

Cash out taikau 4% taisyklę iš ETF ir nuoma iš NT minus 10-15% amortizaciniai (remontai ir pan.)
ETF+P2P bendrą pajamingumą skaičiuoju 7% (bendrai su infliacija)

Kokias korekcijas siūlytumėt?

AČIŪ

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 21, 2019 10:52 am

Kažkaip žiūriu šitam forume labai nepopuliaru investuoti į įmones kurios moka dividendus. Nors mano manymu tai geriau nei p2p...krizės atveju ETFai kris 50% o p2p vėlavimai bus labai dideli. O paieškojus galima rasti įmones kurios moka dividendus ir per krizes. Nu čia taip tik pamąstymui...

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 21, 2019 10:55 am

Be to pamiršau paminėti kad jeigu bus dividendinis portfelis tai krizės metu jis generuos pinigus už kuriuos galima bus pirkti nupigusias akcijas.

Barzdocius
Mustachian
Pranešimai:170
Užsiregistravo:Tre Vas 27, 2019 6:24 am
Išsiųsta patiktukų: 26
Gavo patiktukų: 14

Standartinė Barzdocius » Ant Geg 21, 2019 10:59 am

Rolandas rašė:
Ant Geg 21, 2019 10:52 am
Kažkaip žiūriu šitam forume labai nepopuliaru investuoti į įmones kurios moka dividendus. Nors mano manymu tai geriau nei p2p...krizės atveju ETFai kris 50% o p2p vėlavimai bus labai dideli. O paieškojus galima rasti įmones kurios moka dividendus ir per krizes. Nu čia taip tik pamąstymui...
Tai nesikuklink, paviesink ju pavadinimus, daug zmoniu sutaupys laiko paieskoms :)

biogas
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Tre Kov 06, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 11

Standartinė biogas » Ant Geg 21, 2019 11:06 am

Čia baltijos biržoje, procentus matyt pačiam teks paskaičiuoti :).
https://www.nasdaqbaltic.com/market/?pg ... ds&lang=lt

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 21, 2019 11:13 am

Nu čia negalima pasirinkti krizės metų. Reikia eiti individualiai į įmones ir ten spausti "ataskaitos" ir "grąža". Pvz merko ehitus arba telia. Yra tų įmonių tikrai ne viena ir ne dvi. Bet mano per mažas stažas kad konkrečiai kažką sakyti. Todėl ir sakau kad čia labiau pamąstymui.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ant Geg 21, 2019 11:41 am

Mano manymu individualių akcijų "pickinimas" reikalaus ženkliai didesnio įsitraukimo / pastangų nei diversifikuoti ETF'ai. Nežinau, kažkodėl man ETF'as labiau limpa. Aš labai noriu ir perprasiu visus niuansus, tas nesikeičia. Nenoriu įmesti pinigų belenkur nesuprasdamas ką darau. Bet ilgalaikėje strategijoje neplanuoju investavimui skirti ženklios savo kasdienio laiko dalies. Aš pinigus kitur uždirbu. Manau kad norėsiu kartą per mėnesį skirti valandą / pora pasidomėti savo portfeliu, pakoreguoti įmokas jei kažkur kažkas per % nuvažiavo, pasižiūrėti bendrą balansą, susižiūrėti išlaidas ir pasitikrinti ar kažkur per šonus neišeina neplanuoti pinigai :) Na ir pan.

Kadangi mano strategija stabiliai ilgalaikė, mane mažiau jaudina periodiniai nuopoliai. Nukris 50%, nukris. Po x metų vėl pakils. Neturiu didelio jautrumo tuo klausimu. Tikiuosi :)

BET, aš atviras visoms pozicijoms ir jei kažkas mane įtikins kad dividendinės baltijos biržos įmonės yra geriau nei ETF'ai - kodėl gi ne :) Aš tik mokausi :)

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 21, 2019 11:55 am

Aš nenorėjau pasakyti kad dividendinės geriau nei ETFai. Tikrai ne. Bet dividendines turėti savo portfelyje manau nebloga mintis nes jos generuoja pinigus už kuriuos gali pirkti dar daugiau ETF'u kai jų kainos nukrenta krizės metu. Tik tiek. Bet taip tam reikia skirti laiko, bet ne tiek daug kiek gali iš pradžių atrodyti.

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 21, 2019 12:42 pm

Nors parašęs šitą žinutę susimaščiau ar negeriau kad portfelis generuotu dividendus kurie padengtų pragyvenimo išlaidas ir prie to pačio investuoti pinigai liktų vietoje ar geriau užauginti ETFai iš kurių ištraukiam po 4% ir portfelis mažėja? Kaip manot?

Citi
Mustachian
Pranešimai:232
Užsiregistravo:Pir Kov 04, 2019 1:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 10
Gavo patiktukų: 123

Standartinė Citi » Ant Geg 21, 2019 12:51 pm

Rolandas rašė:
Ant Geg 21, 2019 11:55 am
Aš nenorėjau pasakyti kad dividendinės geriau nei ETFai. Tikrai ne. Bet dividendines turėti savo portfelyje manau nebloga mintis nes jos generuoja pinigus už kuriuos gali pirkti dar daugiau ETF'u kai jų kainos nukrenta krizės metu. Tik tiek. Bet taip tam reikia skirti laiko, bet ne tiek daug kiek gali iš pradžių atrodyti.
Dividendai yra vienas iš akcijų gražos komponentų. Pabandyk palyginti du portfelius. Vieną dividendinių akcijų, antrą - įprastą "Total market" ETF. Tuomet pasižiūrėk kokia buvo tokių portfeliu graža, kad ir per tą pačia 2008m krizę.
Jei skaičiuotis nesinori, gali pasiskaityti čia:
https://earlyretirementnow.com/2019/02/ ... s-part-29/

Investavimas į dividendines akcijas nėra mažiau rizikingas, nei investavimas į platų indeksą. DIvidendinės akcijos "safe withdrawal rate" nėra didesnės nei palataus indekso.

Skelbti atsakymą