Portfelio sudarymo klausimai

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
Skelbti atsakymą
orus
Naujokas
Pranešimai:25
Užsiregistravo:Ant Geg 19, 2020 11:47 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 5
Re: Portfelio sudarymo klausimai

Standartinė orus » Ant Vas 01, 2022 9:33 pm

Miško Brolis rašė:
Pir Sau 31, 2022 8:23 am
orus rašė:
Pir Sau 24, 2022 1:48 pm
Gruodį gavau netikėtų pajamų. Gan daug. <...> Tai sudarė 40% kelis metus kaupto mano investicinio profilio. <...>
Labas, mane visada intriguoja tokios pajamos. Gal galite pasidalinti iš kur gavote tokią sumą?
Įmonė kurioje dirbu buvo nupirkta ir savininkai dalimi pelno pasidalino su darbuotojais.

Barzda
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Sek Vas 06, 2022 10:44 am
Išsiųsta patiktukų: 2

Standartinė Barzda » Sek Vas 06, 2022 11:13 am

Sveiki, visi,

esu forume naujokas ir daug paskaitinejes galvojau, kad gal uzteksiu savo protelio pinigams padeti, bet jei nesunku - parasykit savo pastebejimus.
Kadangi man jau greit 50, tai apie kazkokias dideles rizikas galvot nenoriu. Ir sedet prie PC bei stebeti kilimus/nuosmukius irgi nenoriu. Dabar turiu nenaudojamu 50k euru, metu gale tureciau gauti 200k. Kadangi nemaza dalis investuota i NT Lietuvoje, gaunamos nuomos pajamos leidia ramiai laukti rytojaus ir pagalvoti, kur dar nuvaziuoti pailseti. Ilgai skaicius foruma, mano pamastymai butu tokie:
(patirtis su investavimu praktiskai 0, jei neskaitant poros metu pazaidimo su P2P):
Atsidarau IB saskaita ir per juos uz visus 50k nusiperku VWCE, arba 50/50 padalinu i VWCE ir SXR8.
IB geras pasirinkimas, ar tai daryti per Luminor (saskaita turiu)?
I ka dar atkreipti demesi?
Didelis ACIU visiems pasisakiusiems :)

Dr.Robert
Mustachian
Pranešimai:158
Užsiregistravo:Pen Vas 14, 2020 8:01 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 33

Standartinė Dr.Robert » Sek Vas 06, 2022 11:59 am

Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 11:13 am
Sveiki, visi,

esu forume naujokas ir daug paskaitinejes galvojau, kad gal uzteksiu savo protelio pinigams padeti, bet jei nesunku - parasykit savo pastebejimus.
Kadangi man jau greit 50, tai apie kazkokias dideles rizikas galvot nenoriu. Ir sedet prie PC bei stebeti kilimus/nuosmukius irgi nenoriu. Dabar turiu nenaudojamu 50k euru, metu gale tureciau gauti 200k. Kadangi nemaza dalis investuota i NT Lietuvoje, gaunamos nuomos pajamos leidia ramiai laukti rytojaus ir pagalvoti, kur dar nuvaziuoti pailseti. Ilgai skaicius foruma, mano pamastymai butu tokie:
(patirtis su investavimu praktiskai 0, jei neskaitant poros metu pazaidimo su P2P):
Atsidarau IB saskaita ir per juos uz visus 50k nusiperku VWCE, arba 50/50 padalinu i VWCE ir SXR8.
IB geras pasirinkimas, ar tai daryti per Luminor (saskaita turiu)?
I ka dar atkreipti demesi?
Didelis ACIU visiems pasisakiusiems :)
Sveikas, nesu konsultantas ar kažką, bet tavo vietoje nepirkčiau nei VWCE nei SXR8, nes per didelė rizika būnant 50 metų eiti į 100% equities, ir dar su Amerikos didele dalimi, kuri yra šiuo metu brangi ir perventinta.

Tavo vietoje daryčiau taip - pirkčiau klasikinį 60% stocks, 40% bonds variantą, kuris grąža tik šiek tiek nusileidžia 100% equities, bet turi daug mažesnę riziką ir volatility.

Laimei, yra toks fondas, kuris visiems mums yra prieinamas - Vanguard LifeStrategy 60% Equity UCITS ETF, tickeris V60A. Yra ir dividendus mokanti versija: V60D.

Pvz, pernai 1 jo akcija mokėjo 52cnt dividendų. Akcijos kaina šiuo metu 27 eur. Jeigu investuotum 250k, tai nupirktum 9259 akcijas, kurios per metus tau išmokėtų 4722 eur dividendų. Manau visai neblogai.
"The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now." - Same with investing.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Sek Vas 06, 2022 12:31 pm

Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 11:13 am
sedet prie PC bei stebeti kilimus/nuosmukius irgi nenoriu.
Ir nereikia, dažnas portfelio tikrinimas priveda prie klaidingų sprendimų priėmimo.
https://invst.com/how-often-checking-your-portfolio/
Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 11:13 am
Atsidarau IB saskaita ir per juos uz visus 50k nusiperku VWCE, arba 50/50 padalinu i VWCE ir SXR8.
Kokia dalį turto sudarys 50 K ir iki kada jie galės būti nejudinami? Kodėl svarstai apie SP500?
Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 11:13 am
IB geras pasirinkimas, ar tai daryti per Luminor (saskaita turiu)?
IB bus pigiau, bet nėra fizinės kontoros ir bendravimas angliškai.

Barzda
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Sek Vas 06, 2022 10:44 am
Išsiųsta patiktukų: 2

Standartinė Barzda » Sek Vas 06, 2022 1:20 pm

laurizas rašė:
Sek Vas 06, 2022 12:31 pm

Kokia dalį turto sudarys 50 K ir iki kada jie galės būti nejudinami? Kodėl svarstai apie SP500?
kadangi, kaip minejau LT turiu investaves i NT ir is to turiu pajamu, tai dabar galvodamas apie investiciju diversifikavima, galvoju investuot i JAV, todel svarstau apie SP500. Jei cia ateis rusas ir prades i Sibira vezti, tai nors is Jav imoniu gausiu bent ant duonos

Citi
Mustachian
Pranešimai:232
Užsiregistravo:Pir Kov 04, 2019 1:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 10
Gavo patiktukų: 123

Standartinė Citi » Sek Vas 06, 2022 3:26 pm

Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 11:13 am
Sveiki, visi,

esu forume naujokas ir daug paskaitinejes galvojau, kad gal uzteksiu savo protelio pinigams padeti, bet jei nesunku - parasykit savo pastebejimus.
Kadangi man jau greit 50, tai apie kazkokias dideles rizikas galvot nenoriu. Ir sedet prie PC bei stebeti kilimus/nuosmukius irgi nenoriu. Dabar turiu nenaudojamu 50k euru, metu gale tureciau gauti 200k. Kadangi nemaza dalis investuota i NT Lietuvoje, gaunamos nuomos pajamos leidia ramiai laukti rytojaus ir pagalvoti, kur dar nuvaziuoti pailseti. Ilgai skaicius foruma, mano pamastymai butu tokie:
(patirtis su investavimu praktiskai 0, jei neskaitant poros metu pazaidimo su P2P):
Atsidarau IB saskaita ir per juos uz visus 50k nusiperku VWCE, arba 50/50 padalinu i VWCE ir SXR8.
IB geras pasirinkimas, ar tai daryti per Luminor (saskaita turiu)?
I ka dar atkreipti demesi?
Didelis ACIU visiems pasisakiusiems :)
Aš irgi pasisakyčiau prieš pasirinktą alokaciją. Investuotojai visada linkę investuoti į tuos aktyvus, kurie paskutiniu metu generavo aukščiausią grąžą. Investuodami 50% portfelio į JAV akcijas, ar tikrai darote tai ne dėl to, kad pasižiūrėjus į dabartinius paskutinių penkių metų rezultatus JAV akcijoms sekėsi daug geriau ?

O kas, jeigu per ateinančius metus JAV akcijos generuos 0%, o likusio pasaulio akcijos +100% ? Laikysitės pradinės 50/50 portfelio konstrukcijos, leisite krepšelio alokacijai keistis savaime ar ką kitą ? Istoriškai, tai vienų šalių akcijoms sekasi geriau, tai kitų. Plačiau rašiau: https://buliausanatomija.lt/istorijos-pamokos/

Tikrai neteigiu, kad JAV akcijoms artimiausiai metais seksis prasčiau, bet taip gali būtų. Dauguma investuotojų tada parduos JAV akcijas ir pirks kažką kitą, darys tą pačią sell-low ir buy-high klaidą, kurią visada darė. Todėl vidutinis investuotojas uždirba 3%, vietoje 8%:
Paveikslėlis

Nežinau nei vieno investuotojo, kuris sėkmingai investuotų naudojamasis geopolitiniais motyvais. O kas, jei rusas neateis per ateinančius kelis metus, bet JAV susipyks su Kinija ?
ETF, sekantis viso pasaulio akcijų krepšelį, puikus instrumentas tuo, kad nereikia spėlioti ateities.

IB, mano žiniomis, vis dar geriausias pasirinkimas. Nors per paskutinius penkis metus smarkiai suprastėjęs. Bet Europiniame lygmenyje vis dar nėra gerų alternatyvų.



Klausimas, kiek investuoti, labai jau asmeniškas reikalas. Aš manau, kad akcijos instrumentas, kuris nėra tinkamas visiems. Viskas priklauso nuo to, kaip žmogus elgsis, kai jo akcijų portfelis patirs nuostolį. Jeigu neturite patirties, neverta pradėti investuoti su jums asmeniškai reikšmingomis pinigų sumomis. Aišku, jeigu turite NT už 1mln ar daugiau eurų, investuoti 50 tūkst. eurų ir žiūrėti, ar jums akcijos tinkamas instrumentas yra visai nebloga mintis.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Sek Vas 06, 2022 6:36 pm

Barzda rašė:
Sek Vas 06, 2022 1:20 pm
Jei cia ateis rusas ir prades i Sibira vezti, tai nors is Jav imoniu gausiu bent ant duonos
Tai tada brokeris tik IB, o ne Luminor, yra tema šiam klausimui užvesta - Geopolitinė brokerio rizika.
viewtopic.php?f=10&t=417

Siūlau pasirinkti: arba VWCE, arba SXR8, nes VWCE turi 50 % JAV akcijų, tai su 50/50 portfeliu turėtum 75 % JAV akcijų ir 25 % likusio pasaulio akcijų. Kadangi JAV akcijos nuo 2009 m. outperformino, tai suprantu norą pirkti būtent jas, bet City jau pasakė, kodėl tai galėtų būti prasta mintis.

Kaip suprantu, tie 50K sudarys nežymią turto (portfelio) dalį ir bus laikomi ilgai. Tai svarbu, nes istoriškai yra buvę, kad akcijos net ir praėjus 10 metų nebūdavo pasiekusios buvusių aukštumų.

Fumitto
Mustachian
Pranešimai:233
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 7:05 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 27

Standartinė Fumitto » Pir Vas 07, 2022 6:54 am

Citi rašė:
Sek Vas 06, 2022 3:26 pm
IB, mano žiniomis, vis dar geriausias pasirinkimas. Nors per paskutinius penkis metus smarkiai suprastėjęs. Bet Europiniame lygmenyje vis dar nėra gerų alternatyvų.
Gal būtų galima faktais, kas suprastėjo per penkis metus?

Goldman
Mustachian
Pranešimai:173
Užsiregistravo:Ket Sau 07, 2021 11:46 am
Išsiųsta patiktukų: 14
Gavo patiktukų: 12

Standartinė Goldman » Pir Vas 07, 2022 7:42 am

Fumitto rašė:
Pir Vas 07, 2022 6:54 am
Citi rašė:
Sek Vas 06, 2022 3:26 pm
IB, mano žiniomis, vis dar geriausias pasirinkimas. Nors per paskutinius penkis metus smarkiai suprastėjęs. Bet Europiniame lygmenyje vis dar nėra gerų alternatyvų.
Gal būtų galima faktais, kas suprastėjo per penkis metus?
Čia dėl konkurentų JAV/JK/ES? Lietuviams, manau, tik pagerėjo, nes nebeliko nei neaktyvumo mokesčio nei pradinės sumos ribojimo.

Ir dar klausimas kodėl taip bijoma Eurostoxx. Kai dėl tech burbulo JAV Europai nusimato netgi geresnės perspektyvos, o pasaulio indeksai su Kinijos tech apribojimais neimčiau. Čia tik mano nuomone, bet imčiau S&P500/Eurostoxx600 kažkokiu santykiu.
BMW/MBG/XETRA

Citi
Mustachian
Pranešimai:232
Užsiregistravo:Pir Kov 04, 2019 1:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 10
Gavo patiktukų: 123

Standartinė Citi » Pir Vas 07, 2022 8:31 am

Fumitto rašė:
Pir Vas 07, 2022 6:54 am
Citi rašė:
Sek Vas 06, 2022 3:26 pm
IB, mano žiniomis, vis dar geriausias pasirinkimas. Nors per paskutinius penkis metus smarkiai suprastėjęs. Bet Europiniame lygmenyje vis dar nėra gerų alternatyvų.
Gal būtų galima faktais, kas suprastėjo per penkis metus?
Žinoma. Yra keletas priežasčių.

Prieš įvykstant Brexit visi Europos klientai buvo priskiriami IBUK padaliniui. UK jurisdikcija buvo daug patrauklesnė dėl daugelio argumentų:
a) smagiau turtą laikyti pas UK registruotą brokerį, o ne vengrišką.
b) buvo 500k portfelio draudimas per US SPIC mechanizmą
c) buvo kitų smagių "bonusų". Pvz., buvo galima paimti paskolą, užstatant portfelį, ir lėšas persivesti į savo banko sąskaitą. Nors niekada to praktiškai nedariau, bet tikrai galiu sugalvoti atveju, kada tokia galimybė būtų naudinga.

Tada pridėkime faktą, kad naudotis IB user interface yra kažkokia tragedija. Kiti JAV brokeriai ženkliai patobulėjo, sukūrė patogius apps ir panašiai. IB, man rodos, įstrigęs dešimtmečiu atgal.

Tačiau vis tiek nėra geros alternatyvos. IB nėra vertybinių popierių saugojimo mokesčių, pirkimo ir pardavimo mokesčiai minimalūs, valiutos konvertavimo mokesčiai itin maži. Viską sudėjus tai pats pigiausias variantas ilgalaikiam investavimui.
Priedo, IB vis dar išlieka vienu patikimiausiu, saugiausiu brokerių mano akimis, net ir perėjus į IBCE.

Skelbti atsakymą