Portfelio sudarymo klausimai

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Stoic
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 2:44 pm
Išsiųsta patiktukų: 144
Gavo patiktukų: 9
Re: Portfelio sudarymo klausimai

Standartinė Stoic » Pir Sau 24, 2022 1:53 pm

orus rašė:
Pir Sau 24, 2022 1:48 pm
Gruodį gavau netikėtų pajamų. Gan daug. Asmeninių santaupų pakanka tai nusprendžiau beveik visus skirti investicijoms. Tai sudarė 40% kelis metus kaupto mano investicinio profilio. Dėl banko limitų dalį investavau gruodį, o kitą pusę sausio pradžioj (prieš kritimą). Juk tyrimai rodo, kad Lump sum geriau nei DCA.
Dabar jaučiu tokį vidinį nerimą, kad nepasiteisino mano optimizmas. O galėjau palaukti... O galėjau išdalinti tą sumą per daugiau mėnesių...
Ir tuo pačiu raminu save, kad čia tas pats kaip galėtis, kad nepirkau bitcoino 2017 ar 2020 pradžioj. Tas pats kaip gailėtis, kad nesumečiau visų santaupų į NASDAQ indeksą 2020 kovo 20 d.
Nieko nekeičia čia tie minus keli ar kelioka procentų. Kaip ir anksčiau nekeitė kai buvo plius keli procentai ištisus mėnesius iš eilės :)
Spaudziu desine uz gera sprendima investuojant as lump as possible. Pats nekart esu isivaizdaves ar pakaktu drasos suinvestuoti lump, gavus netiketu pajamu.

Vartotojo avataras
Gerietis
Mustachian
Pranešimai:161
Užsiregistravo:Pir Kov 02, 2020 9:57 am
Išsiųsta patiktukų: 120
Gavo patiktukų: 33

Standartinė Gerietis » Pir Sau 24, 2022 3:44 pm

Lump sum geriau negu DCA ne visada. Nepamenu tikslių skaičių bet lygtais iki 70-80%.
Rule No. 1: Never lose money.
Rule No. 2: Never forget rule No. 1.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Sau 24, 2022 5:13 pm

Panašiai ir man nutiko, kad didelę sumą teko suinvestuoti gruodį :) tiesa, aš mažai kontrolės tam turėjau. Naudojuosi III pakopa, kai darbdavys perveda pajamas prieš mokesčius. Tą jis privalėjo padaryti gruodį, kad patenkinčiau tą max 25% metinių pajamų aspektą.

Bet yra dviguba paguoda:

a) pakritimas vis tiek gerokai mažesnis negu būtų buvę mokesčiai :D
b) šitie III pakopos pinigai yra būtent tie, kuriuos čiupinėti planuoju vėliausiai, turbūt jau iš tiesų po pensinio amžiaus, tai investavimo horizontas 30 metų ir tas pakritimas nebebaisus :D

Toliau galvoju investuoti DCA būdu, gal šiek tiek daugiau negu įprasta, bet neypatingai. Šiaip ir iki šiol neturėjau labai aiškios sumos, kiek per mėnesį investuoju, nes pinigai iš darbo įkritinėja ne tik algos, bet ir papildomų pajamų pavidalu, daugiau negu pusė pajamų išsimoka didelėmis sumomis porą kartų per metus.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Pir Sau 24, 2022 7:48 pm

Geriausia suprast, kad portfelio kaupimo stadijoje kur kas svarbiau sutaupyti ir investuoti pinigai (jie dažniausiai būna didesnė dalis nei prieaugis), o jau po 30 metų investicijų, tada jau kitą istorija.
Įsivaizduokite 2% svyravimai, kai portfelis milijonas ar keli. Psichologiškai kur kas sunkiau, negu dabar, kaupimo pradžioje.
Mano blogas http://giem.lt

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Ant Sau 25, 2022 9:30 am

orus rašė:
Pir Sau 24, 2022 1:48 pm
tyrimai rodo, kad Lump sum geriau nei DCA.
Tyrimai taip pat rodo, kad užsisegti saugos diržą yra geriau nei neužsisegti, bet turbūt gyvenime pasitaiko situacijų, kai keleivis be diržo iškrito per langą, liko sveikas, o prisisegę žuvo.
orus rašė:
Pir Sau 24, 2022 1:48 pm
Dabar jaučiu tokį vidinį nerimą, kad nepasiteisino mano optimizmas.
1987-10-19 JAV birža krito 20,47 %, didžiausias kritimas istorijoje.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_l ... _500_Index

Po 30 metų tai tik mažytis nuokrypis žemyn.
s and p since 1900.jpg
s and p since 1900.jpg (57.96KiB)Peržiūrėta 2368 karus(ų)

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Ant Sau 25, 2022 9:34 am

Gerietis rašė:
Pir Sau 24, 2022 3:44 pm
Lump sum geriau negu DCA ne visada. Nepamenu tikslių skaičių bet lygtais iki 70-80%.
Apie 66 %
http://www.samansari.info/2016/01/lump- ... g-dca.html

Artur
Mustachian
Pranešimai:249
Užsiregistravo:Šeš Geg 11, 2019 4:17 am
Išsiųsta patiktukų: 16
Gavo patiktukų: 32

Standartinė Artur » Sek Sau 30, 2022 3:30 am

Citi rašė:
Sek Sau 23, 2022 12:35 pm

Dividendinės akcijos irgi problematiškas reikalas. Kuo jos pranašesnė bus (yra dabar), lyginant su ne dividendinėmis akcijomis ?
Buffet indicator dabar beveik 200%.
Michael Burry prognuozoja mother of all crashes. Market is overvalued, prisiskolinta belekiek pinigų, pažiūrėsim kas bus.
Value sttocks dividend man patraukliau atrodo šiuo momentu, kompanija nebūtinai gali būti dividendinė, tiesiog didžioji dalis rinkos perkainuota.
Turiu ir Neo finance akcijų šiek tiek, kažkaip tikiu, kad sėkminga įmonė bus ateityje.
Pagyvensim, pamatysim.
"Rule No. 1 is never lose money. Rule No. 2 is never forget Rule No. 1." - Warren Buffett.

Vartotojo avataras
Miško Brolis
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:87
Užsiregistravo:Sek Spa 18, 2020 5:38 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 12

Standartinė Miško Brolis » Pir Sau 31, 2022 8:23 am

orus rašė:
Pir Sau 24, 2022 1:48 pm
Gruodį gavau netikėtų pajamų. Gan daug. <...> Tai sudarė 40% kelis metus kaupto mano investicinio profilio. <...>
Labas, mane visada intriguoja tokios pajamos. Gal galite pasidalinti iš kur gavote tokią sumą?

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Sau 31, 2022 1:50 pm

Giem rašė:
Pir Sau 24, 2022 7:48 pm
Įsivaizduokite 2% svyravimai, kai portfelis milijonas ar keli. Psichologiškai kur kas sunkiau, negu dabar, kaupimo pradžioje.
Nebūtinai tas yra tiesa. Žmones psichologiškai veikia procentiniai pokyčiai. Jeigu uždirbi 800, atlyginimo pakėlimas 100 eurų yra visai rimtas dalykas. Jeigu uždirbi 3000 - gali pagalvoti, kad darbdaviai tyčiojasi siūlydami tokį pakėlimą ir geriau jau visai nesiūlytų. Čia susiję ir su gyvenimo būdo infliacija, beje. Jeigu uždirbdamas 1000 baisėdavaisi, kad užsisakyti sušių į namus kainuoja 25 eurai, tai uždirbdamas 2000 gal ir pasibaisėsi kada, bet ai, nu ar neuždirbu, ką man čia reiškia tie 25 eurai.

Tai lygiai taip pat veikia ir su finansiniu turtu. Manau, Bezosas ar Zuckerbergas, praradę kad ir 100 milijonų, tikrai neliūdi naktimis :) Iš savo patirties galiu pasakyti tą patį - tas paskutinis pakritimas reiškė, kad iš savo ~100k portfelio netekau apie 4-5k. Ir ką? Ir nieko. Galiu jau dabar atsakyti, kad tie 2% svyravimai, kai turėsiu milijoną, bus visiškai man neįdomūs lygiai taip pat :) Investavimo pradžioje 2020 m. balandį, kai portfelis buvo kokie 10k, tokia suma atrodė didelė. O prieš investavimą ji atrodė super didelė. Praradęs 4-5k būčiau ilgai galvojęs apie tai. Dabar? Nu ok, dingo jie, ką valgysim vakarienei geriau pagalvokim.

Gal ne visi taip ramiai reaguoja, bet manau, kad tokia "masto psichologija" visgi daugiau ar mažiau veikia visus. Neįmanoma labai ypatingai sielotis dėl 20k, jeigu sąskaitoje milijonas. Nebent tikrai pinigai tau yra svarbu dėl pačių pinigų :)

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Sau 31, 2022 3:08 pm

pliumbum rašė:
Pir Sau 31, 2022 1:50 pm
Giem rašė:
Pir Sau 24, 2022 7:48 pm
Įsivaizduokite 2% svyravimai, kai portfelis milijonas ar keli. Psichologiškai kur kas sunkiau, negu dabar, kaupimo pradžioje.
Nebūtinai tas yra tiesa.
Pritariu, loss aversion ganėtinai asmeninis reikalas.

Skelbti atsakymą