Pradedančiojo klausimai dėl investavimo į ETF

Visa kita, kas susiję su investavimu (akcijos, obligacijos, ETF fondai, kriptovaliutos).
debug
Naujokas
Pranešimai:20
Užsiregistravo:Pir Bir 24, 2019 5:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Pradedančiojo klausimai dėl investavimo į ETF

Standartinė debug » Ant Bir 25, 2019 7:52 am

Laba diena,
ilgokai jau seku šį blogą, bei forumą ir perskaitęs ne vieną kartą šio blogo straipsnius, bei Bogle „Sveiko Proto Investavimas“, nusprendžiau atsisakyti savo antros pensijų pakopos. Rašau čia, nes visgi nors ir perskaičiau ir stengiausi sugerti kiek įmanoma daugiau informacijos, bet išliko keli klausimai neatsakyti, gal padėsite juos man išspręsti :)

P.S. Nusprendžiau rinktis ETF rekomenduotus šiame forume šioje temoje: viewtopic.php?f=13&t=23

Pirmasis klausimas: ar rekomenduotumėte pasirinkti įmokų stabdymą, ar laupimo nutraukimas ir lėšų pervedimas į Sodrą?
  • Nuo 2015 metų esu sudaręs 2 pensijų pakopos sutartį su Swedbank`u (maksimalus rizikingumas), skiriu 3 proc.
  • 2 pakopos swedbank fonde yra virš 3k EUR
  • esu pasiryžęs nebekaupti antroje pakopoje
Antrasis klausimas: kas kiek laiko siūlote pirkti ETF vienetus?
  • Kiek mačiau, Mr. BM savo skaičiavimuose nurodė 4 kartus mokamą ETF pirkimo mokestį po 7 eur (kalba eina apie Admiral Market, kurį aš ir pasirinkau). Tai reiškia, jog jis perka ETF tik keturis kartus per metus.
  • Nutraukus 2 pakopos kaupimą, per mėnesį papildomai gausiu 114 EUR į rankas daugiau pajamų, per metus tai susidarys ~1400 EUR, kuriuos norėčiau investuoti į ETF
Trečiasis klausimas: Mr. BM ne vienoje vietoje rašo, jog investuojant į ETF reikia skirti keletą valandų per metus korekcijoms, ką šiuo sakiniu turi omenyje? Nes kiek supratau yra geriausia dalinti į lygias dalis investicijas (taip diversifikuojant) investuojamus pinigus, norint sumažinti riziką.

debug
Naujokas
Pranešimai:20
Užsiregistravo:Pir Bir 24, 2019 5:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 2

Standartinė debug » Ant Bir 25, 2019 10:51 am

MantasJa rašė:
Ant Bir 25, 2019 7:52 am
Pirmasis klausimas: ar rekomenduotumėte pasirinkti įmokų stabdymą, ar laupimo nutraukimas ir lėšų pervedimas į Sodrą?
  • Nuo 2015 metų esu sudaręs 2 pensijų pakopos sutartį su Swedbank`u (maksimalus rizikingumas), skiriu 3 proc.
  • 2 pakopos swedbank fonde yra virš 3k EUR
  • esu pasiryžęs nebekaupti antroje pakopoje
Į šį klausimą sau bandžiau atsakyti su šia pateikiama skaičiuokle: http://www.aktuarai.lt/pensiju-reforma- ... aiciuokle/, bei sodra.lt pateikta skaičiuokle, atsakymas abiejais atvejais yra sustabdyti mokėjimus, tačiau palikti sukauptus pinigus Swedbank fonde.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Bir 26, 2019 7:32 am

1) aš irgi naudojausi skaičiuoklėmis, tai man rekomendavo kaupti, taip ir padariau. Kokie skaičiai buvo, kad rekomendavo nebekaupti?
2) kad komisinis mokestis nesudarytų ženklios dalies nuo investuojamos sumos. Ženkli dalis subjektyvus vertinimas, bet sakyčiau maksimum 2 procentai.
3) turėta omenyje, kad reikėtų perbalansuoti portfelį. Jei jo sudėtis pvz., 50 % akcijų 50 % obligacijų ir per metus dėl akcijų kilimo portfelio sudėtis tapo 60 % akcijų, 40 % obligacijų, reikėtų akcijas parduoti ir įsigyti obligacijų, kad išlaikyti santykį. Porfelio sudėties pasirinkimas yra vienas iš svarbiausių dalykų. Galima pradėti nuo šito testo
https://personal.vanguard.com/us/FundsInvQuestionnaire

Taip pat siūlau pažiūrėti, kaip naujieji gyvenimo ciklo fondai perskirsto akcijų/obligacijų santykį metams bėgant. Mano nuomone, tai daroma konservatyviai.

Dr. Fake
Mustachian
Pranešimai:166
Užsiregistravo:Šeš Bir 08, 2019 7:24 am
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 32

Standartinė Dr. Fake » Tre Bir 26, 2019 9:40 am

laurizas rašė:
Tre Bir 26, 2019 7:32 am
Kokie skaičiai buvo, kad rekomendavo nebekaupti?
Kaupti/nekaupti ten nerodo, skaičiuoklės tik pasako, ar jau nusprendus nekaupti geriau yra palikt fonde, ar grąžint Sodrai.

debug
Naujokas
Pranešimai:20
Užsiregistravo:Pir Bir 24, 2019 5:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 2

Standartinė debug » Tre Bir 26, 2019 11:24 am

laurizas rašė:
Tre Bir 26, 2019 7:32 am
1) aš irgi naudojausi skaičiuoklėmis, tai man rekomendavo kaupti, taip ir padariau. Kokie skaičiai buvo, kad rekomendavo nebekaupti?
Nusprendžiau pats, jog man neverta kaupti, pajamos yra daug kartų didesnės, nei Vilniuje esantis vidutinis atlyginimas, todėl paskata iš valstybės nelabai dengtų administracinių kaštų po dviejų metų (šį teiginį sakau pamatęs Mr. BM darytus skaičiavimus apie pensijų pakopas).

Kadangi pagal mano nurodytą skaičiuoklę "Diskontuota Sodros pensijos vertė" yra keletą kartų mažesnė, negu "Diskontuota II pakopos pensijos vertė", man rodo "Prognozuojama, kad didesnę vertę turėtų lėšų palikimas II pakopos pensijų fonde.", todėl būtent vakar ir sustabdžiau 2 pakopos kaupimą, bei palikau tuos pinigus swedbank`o pensijų fonde, ir negrąžinau į Sodrą.
laurizas rašė:
Tre Bir 26, 2019 7:32 am
2) kad komisinis mokestis nesudarytų ženklios dalies nuo investuojamos sumos. Ženkli dalis subjektyvus vertinimas, bet sakyčiau maksimum 2 procentai.
Ačiū, dabar jau aišku. Tiesiog reikia žiūrėti, jog neviršyčiau 2proc išleindžiant mokesčiams.
laurizas rašė:
Tre Bir 26, 2019 7:32 am
3) turėta omenyje, kad reikėtų perbalansuoti portfelį. Jei jo sudėtis pvz., 50 % akcijų 50 % obligacijų ir per metus dėl akcijų kilimo portfelio sudėtis tapo 60 % akcijų, 40 % obligacijų, reikėtų akcijas parduoti ir įsigyti obligacijų, kad išlaikyti santykį. Porfelio sudėties pasirinkimas yra vienas iš svarbiausių dalykų. Galima pradėti nuo šito testo
https://personal.vanguard.com/us/FundsInvQuestionnaire
Ačiū, ši vieta dabar aiški

laurizas rašė:
Tre Bir 26, 2019 7:32 am
Taip pat siūlau pažiūrėti, kaip naujieji gyvenimo ciklo fondai perskirsto akcijų/obligacijų santykį metams bėgant. Mano nuomone, tai daroma konservatyviai.
Ar tu siūlai žiūrėti į antros/trečios pakopos fondų perskirstymus? Nesupratau šios dalies

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Bir 26, 2019 11:48 am

Siūlau žiūrėti į II pakopos pensijų fondus, bet tai tik orientyras. Pvz. 2 psl., jei esi gimęs 89-95

https://www.swedbank.lt/static/pdf/priv ... tegija.pdf

Skelbti atsakymą