Saugumas ir diversifikacija

Visa kita, kas susiję su investavimu (akcijos, obligacijos, ETF fondai, kriptovaliutos).
pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49
Saugumas ir diversifikacija

Standartinė pliumbum » Ket Rgs 17, 2020 9:19 pm

Čia kilo šiek tiek diskusija Interactive Brokers temoje ir man pasirodė įdomi tema.

Diversifikacija yra vieninteliai nemokami pietūs investavome ir ne paslaptis, kad visi diversifikuojame turto klases, taip pat ir patys ETFai yra diversifikacijos instrumentai.

Bet diversifikuoti galima iki nukritimo. Tarkim, pagal ETFų valdytoją - Vanguard, iShares arba bet kurį kitą. Pagal brokerį, jei nenorite vienoje vietoje laikyti didžiosios dalies savo pinigų. Ir t.t.

Taigi, iki kokio lygio leidžiasi jūsų diversifikacija ir kodėl vienokia ar kitokia diversifikacija jums atrodo svarbi arba nesvarbi?

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pen Rgs 18, 2020 6:05 am

Mano Ishares fondai pas vieną brokerį, žmonos Vanguard pas kitą brokerį. Kai porfteliai taps pakanakamai dideli, virš 100 000 pvz., galbūt svarstysiu galimybę per keletą brokerių išdėliot, bet skaidymas per brokerius man panašus į saugaus diržo plius šalmo užsidėjimą važiuojant automobiliu.

Vartotojo avataras
DariusA
Mustachian
Pranešimai:293
Užsiregistravo:Tre Kov 18, 2020 4:29 pm
Išsiųsta patiktukų: 32
Gavo patiktukų: 29

Standartinė DariusA » Pen Rgs 18, 2020 7:51 am

pas mane žiaurus div. Iš dalies savaime išsidiversifikavo, renkantis patikusius etf (daugiausia iShares ir xTrackers, bet yra ir kitokių - Invesco, Amundi). Dėl brokerių irgi savaime - senos lietuviškos akcijos liko Swed, nes nemokama; dalis Admiral, paskui perėjau į IB, bet to, kas liko Admiral, tai neperkėliau, nes reikėtų pardavinėt.
Pagal aktyvus:
Grynieji (kažkas banke, kažkas namie) - P2P (ne per vieną platformą) - Etf (akcijos - obligacijos - žaliavos, auksas - reit). Dar šioks toks NT nuomai ar pardavimui, saulės elektrinė, įdomios akcijos paspekuliavimui. Svarstau dėl crypto, nes kol kas tik simbolinė suma yra BTC.
Na bent į meno dirbinius ar kolekcinį vyną neinvestuoju :)
Tikrai nesakau, kad taip reikia ar būtina daryti. Man tiesiog įdomu, savišvietai ir pan. Ateityje manau siaurės

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Pen Rgs 18, 2020 9:58 am

Grynieji: mėnesio išlaidos namie. Dar po 1000 eurų mano dviejuose bankuose sąskaitose, plius pas žmoną dviejuose bankuose sąskaitose po 1000 eurų. 2000 kredito unijoje. Svarstau didinti. 1000 grynųjų IB sąskaitoje.
Portfelis IB (ETF eurais plius CEF USD). Pačios turto klasės skirtingos (akcijos, obligacijos ir auksas).
500 eurų lietuviškų akcijų žmonos swedbank sąskaitoje, po 250 didės kas mėnesį.
Abu turim III pakopą, ten dar truputis (mano 750 gal, jos 2000). Reikalui esant galima nuimti.
Mano blogas http://giem.lt

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pen Rgs 18, 2020 1:20 pm

Pas mane diversifikacija maždaug tokia.

Pagal turto klases - akcijų ETFai, obligacijų ETFai (kol kas labai mažai, kažkaip ranka nekyla pirkti kol neatrodo baisu prarasti trečdalį portfelio ar pan.). Pensijų fondas, bet jame irgi iš esmės akcijų ETFai, tai kaip ir tas pats. Dar būsto, kuriame gyvenu, equity (vis dar didžiausia dalis turimo turto, skaičiuoju tai dažniausiai irgi, nes esu linkęs pasitrumpinti kelią link FIRE iškeisdamas būstą į gerokai pigesnį). Buvau vienu metu nusipirkęs kripto, pavienių akcijų, bet mečiau šitą neaiškų reikalą. Dėl metalų, žaliavų ETF, REIT ir pan. dar abejoju, ar reikia man jų.

Pagal regionus - apie 90 procentų yra world, 10 procentų ar kiek mažiau emerging markets.

Dar va pasiskaitęs Marčiulaičio patikėjau, kad ir acc vs dist reikia diversifikuoti, tai nors didžioji dalis lieka ir liks acc, bet dist irgi pradėjau pirkti.

Pagal brokerius - dėl mokestinių lengvatų didžiausia dalis kabo INVL III pakopoje, nedaug atsilieka IBKR. Smulkios sumelės mėtosi Swed (reiks kažkada gal parduoti) ir Compensos ir SEB vaiko fonduose (senais laikais apsuko mane, bet dabar jau verta nedideles sumas investuoti dėl mokestinių lengvatų).

Pagal valdytoją - iShares sudaro didžiausią dalį, HSBC šiek tiek, nes jų distributing MCSI sekantis fondas yra puikus, geras likvidumas, itin maži mokesčiai. Obligacijų ETF Vanguard pirkau, bet jų nedaug yra. Bet šiaip didžioji dalis vis tiek kabo pensijų fonde, o ten tai jau pridiversifikavę INVL iki soties :)

Visada laikome apie 10k cash, šitie kabo Swedbanke, Revolute (mano pinigai) ir SEB, Luminor (žmonos). Netyčia tokia diversikacija gavosi.

Ateityje savaime didės brokerių diversifikacija, nes panašu, kad vieno brokerio apsauga dažniausiai sieks iki 20k EUR ar panašiai (Lietuvoje investicijų draudimas 22k). Tai teks ir pensijų fondų papildomų ieškoti, ir kur tiesiogiai ETFų nusipirkti. Kadangi investuoju daug, poros metų perspektyvoje greičiausiai tai jau teks daryti.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pen Rgs 18, 2020 2:05 pm

pliumbum rašė:
Pen Rgs 18, 2020 1:20 pm
Dar va pasiskaitęs Marčiulaičio patikėjau, kad ir acc vs dist reikia diversifikuoti, tai nors didžioji dalis lieka ir liks acc, bet dist irgi pradėjau pirkti.
Čia ne šita vieta, bet padiskutuokim, kodėl tave jis įtikino? Savais žodžiais.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pen Rgs 18, 2020 5:45 pm

laurizas rašė:
Pen Rgs 18, 2020 2:05 pm
pliumbum rašė:
Pen Rgs 18, 2020 1:20 pm
Dar va pasiskaitęs Marčiulaičio patikėjau, kad ir acc vs dist reikia diversifikuoti, tai nors didžioji dalis lieka ir liks acc, bet dist irgi pradėjau pirkti.
Čia ne šita vieta, bet padiskutuokim, kodėl tave jis įtikino? Savais žodžiais.
Būtent kad iki galo neįtikino, bet pakankamai privertė susimąstyti, kad norėčiau diversifikuoti. Kai nesi iki galo tikras - diversifikuoji :) ypač rizikos dėl pinigų srauto poreikio atrodo gana realios. Taip pat, atėjus FIRE, dist yra priimtiniau. Na ir dar tai, kad radau dist fondą, kurio TER yra mažesnis negu IWDA, o likvidumas panašiai geras - HSBC teikiamą WRD. Ir galiausiai tai, kad mano FIRE horizontas, noriu tikėti, yra trumpas - 10-15 metų.

Kol kas dist sudaro vos kelis procentus pas mane. Bent pusė visų investicijų bet kuriuo atveju liks acc, nes yra III pakopoje. Kiek tiksliai procentų bus dist - dar nežinau.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pen Rgs 18, 2020 5:56 pm

Atsiradus poreikiui parduot galima. Jei turėsi dist gali irgi prireikt parduot, nebent srautas bus didesnis nei poreikis. Kuo netinka acc pardavimas srautui generuot?

Dr. Fake
Mustachian
Pranešimai:166
Užsiregistravo:Šeš Bir 08, 2019 7:24 am
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 32

Standartinė Dr. Fake » Pir Rgs 21, 2020 12:53 pm

Atrodo, kad kuo labiau skaidaisi, tuo labiau norisi ir toliau skaidytis.

Aš daug pradžioj galvojau, bet galiausiai nusprendžiau turėt vieną auksinį kiaušinį vienam krepšy, ir nesukt galvos. Jei konkrečiai, tai all-in į NDX. Tiesiog tikiu, kad technologijos išgelbės pasaulį, ką galiu pasakyt :D Mano idėja yra su ETF turėt turbūt ~80% portfelio, kitką pamėtant dar į kriptovaliutas/P2P/dar kažką.

SanDallas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:57
Užsiregistravo:Šeš Kov 02, 2019 6:46 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 2

Standartinė SanDallas » Ant Rgs 22, 2020 8:01 pm

Pas mane per daug neplanuojant viskas irgi vis labiau diversifikuojasi. Kol kas pasiskirstymas tikrai ne pagal finansu vadovelius, bet ilgainiui turetu keistis: 20% ETFMATIC ETF, 20 % indeliai Taupoj, 14 % Swedbank baltijos akcijos, 10% indeliai Saulegrazoj, 10 % P2P Paskolu klube, 10 % INVL III pakopa, 6 % REIT (BHF), 3 % REVOLUT pavienės akcijos (EXXON, APPLE, PFIZER, Coca Cola), like 7 % Swedbanke indelis su 0.05 % palukanom (turbut bus perdeta i unija). Dabar galvoju atsidaryti dar Interactive brokers ir dalinti periodines investicijas tarp ETFMATIC ir IB.

Skelbti atsakymą