Rezervas

Visa kita, kas susiję su investavimu (akcijos, obligacijos, ETF fondai, kriptovaliutos).
pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49
Re: Rezervas

Standartinė pliumbum » Ant Lap 17, 2020 6:43 pm

Ekstremaliai :) su 1000-2000 kortelėse esu išgyvenęs ne vienerius metus, bet 300 tai jau kas kito.

Vartotojo avataras
MeanDog
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:60
Užsiregistravo:Ket Sau 02, 2020 7:34 pm
Išsiųsta patiktukų: 47
Gavo patiktukų: 14

Standartinė MeanDog » Tre Lap 18, 2020 9:50 am

Jeigu mano pinigai būtų į kokį NT sudėti (ar kažką kitą nelikvidaus), tai tuomet likti su 300eur būtų per didelė rizika. Bet kai pinigų gauti tereikia poros klikų, tai kažkaip jaučiuos ramus, realiai net nesugalvoju kam galėtų jų staiga prireikti. Vienintelį ką sugalvoju, tai staigi liga ir reikia čia ir dabar į privačią kliniką važiuoti, tai tam turiu privatų sveikatos draudimą. O per black friday pamatyt kažką tokio ką norėčiau pirkti, tikimybė praktiškai 0 :)

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Tre Lap 18, 2020 2:13 pm

MeanDog rašė:
Tre Lap 18, 2020 9:50 am
Jeigu mano pinigai būtų į kokį NT sudėti (ar kažką kitą nelikvidaus), tai tuomet likti su 300eur būtų per didelė rizika. Bet kai pinigų gauti tereikia poros klikų, tai kažkaip jaučiuos ramus, realiai net nesugalvoju kam galėtų jų staiga prireikti. Vienintelį ką sugalvoju, tai staigi liga ir reikia čia ir dabar į privačią kliniką važiuoti, tai tam turiu privatų sveikatos draudimą. O per black friday pamatyt kažką tokio ką norėčiau pirkti, tikimybė praktiškai 0 :)
Aš buvau kaip tu, bet pasimokiau. Rezervas ir yra tam apie ką tu net nepagalvoji. Porą click'ų niekada nebus - apie ką tų? ETF'ai parsiduoda iškart, bet kol jie pataps cash'u tavo einamojoj sąskaitoj - minimum 24h. Baltijos biržoj dar blogiau - atrodo kas čia yra, parduodi per Swed'ą ir iškart iškrenta, bet nė velnio - 3 dienos transakcijos įvykdymui. O ką jau kalbėt, jei pinigų prireikia šeštadienį. Net ir su likvidžiais VP - geriausiu atveju turbūt juos išleisti galėsi antradienį.

Man pasirodė per didelis galvos skausmas ir nerimas laukiant kada čia ta alga įkris, nes jau tik 50 Eur einamojoj liko, tai nuo po 300 Eur per abu perėjome prie po 300 einamojoj pas abu + po neliečiamą štukę pas kiekvieną su antra puse. Tiesiog tai leidžia ramiau miegoti, bet pilnai suprantu kodėl norisi optimizuotis iki cento, tačiau spėju, kad tai tęsis iki pirmo netikėtumo :)
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Tre Lap 18, 2020 3:46 pm

Sąskaitose turiu apie 1000 eurų, žmona apie 1000, o dar per abu laikom 6000 juodam fonde, kuris ir turi turi būti 6000 (per kelias valandas jau būtų galima išgryninti).
Planavau iki 12k, bet kol kas nedidinsiu. Jeigu kas atsitinka, paimčiau, po to grąžinčiau.

Patikėkit, jeigu turėsit vaikų, ir tau pasakys: žinai, yra čia kitas vaistas/aparatas/implantas, bet mes jo neturim. Tada ir prireikia, ir kartais 6000 tikrai būtų mažai.

Arba seniems tėvams: žinai, yra čia tokie klubo mechaniniai protezai, tik va keramikinės galvos nėra pagal defaul
tai tik va 3k tereikia ir bus super proteziukas, šiurkščiu porėtu titanu dengtas, arba kitą situacija - implantukai dantų, va tik 8 reikalingi, viso bus 10k ačiū, prašom. Čia realios situacijos. Mano tėvai biedni, aš jiems tokiu atveju padedu (dažniausiai ir negrįžta). Tokiais atvejais ir reikia rezervo. Toks atvejis būna 1 kartą per 5 metus, bet jis būna. Kuo daugiau žmonių tavo priežiūroje, tuo labiau reikia rezervo (+konservatyvus portfelis).

Planas kiekvienais metais tą rezervą didinti, kol turėsiu kokių 2 metų išlaidas sąskaitose (indėliai), kai man bus 50-60.

Man svarbu risk of ruin. Geriau jau mokėsiu opportunity costs, bet išvengsiu ruin.
Mano blogas http://giem.lt

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Tre Lap 18, 2020 6:31 pm

MeanDog rašė:
Tre Lap 18, 2020 9:50 am
Bet kai pinigų gauti tereikia poros klikų, tai kažkaip jaučiuos ramus
Retorinis klausimas, bet jei tave su drauge kovo mėn būtų atleidę iš darbo ir jums būtų prireikę pvz 5000 Eur kovo 23 d., kai rinkos čiuožė žemyn ir kai kas ruošėsi didžiausiai krizei po didžiosios depresijos, ar tu vistiek būtum buvęs ramus parduodamas VP šiems nukritus 35 procentus? Jei taip, tu teisingam kelyj, nieko keist nereikia.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Ket Lap 19, 2020 7:40 am

Giem rašė:
Tre Lap 18, 2020 3:46 pm
Sąskaitose turiu apie 1000 eurų, žmona apie 1000, o dar per abu laikom 6000 juodam fonde, kuris ir turi turi būti 6000 (per kelias valandas jau būtų galima išgryninti).
Planavau iki 12k, bet kol kas nedidinsiu. Jeigu kas atsitinka, paimčiau, po to grąžinčiau.

Patikėkit, jeigu turėsit vaikų, ir tau pasakys: žinai, yra čia kitas vaistas/aparatas/implantas, bet mes jo neturim. Tada ir prireikia, ir kartais 6000 tikrai būtų mažai.

Arba seniems tėvams: žinai, yra čia tokie klubo mechaniniai protezai, tik va keramikinės galvos nėra pagal defaul
tai tik va 3k tereikia ir bus super proteziukas, šiurkščiu porėtu titanu dengtas, arba kitą situacija - implantukai dantų, va tik 8 reikalingi, viso bus 10k ačiū, prašom. Čia realios situacijos. Mano tėvai biedni, aš jiems tokiu atveju padedu (dažniausiai ir negrįžta). Tokiais atvejais ir reikia rezervo. Toks atvejis būna 1 kartą per 5 metus, bet jis būna. Kuo daugiau žmonių tavo priežiūroje, tuo labiau reikia rezervo (+konservatyvus portfelis).

Planas kiekvienais metais tą rezervą didinti, kol turėsiu kokių 2 metų išlaidas sąskaitose (indėliai), kai man bus 50-60.

Man svarbu risk of ruin. Geriau jau mokėsiu opportunity costs, bet išvengsiu ruin.
Čia labai gerai pateikti pavyzdžiai, kam būtent reikalingas rezervas. Su šešinuliai jau kažkurioje temoje diskutavome apie tai, kodėl aš laikau didžiąją dalį rezervo terminuotame(o ne kaupiamąjame) indėlyje, o dalį cash'u sąskaitoje arba grynais namuose.

Vaikų dar neturiu, bet pats pora mėn patiriau, ką reiškia kai sutrupa nuo vaikystės jau kelis kartus tvarkytas dantis ir geriausias sprendimas jo taisymui yra traukti dantį ir daryti implantą, kurio kaina su danties išrovimu svyruoja nuo 1000 iki maždaug 1500€. Mano atveju, vis dar turiu darbą ir pajamos beveik nepakitę, o implantaciją galima atlikti per kelis vizitus, tai šiuo atveju pavyks išvengti rezervo panaudojimo, nes tiesiog įtraukiau viską į einamuosius mėnesius atsidėdamas mažiau santaupoms. Tačiau tai gali nutikti, kada pajamos sumažėję, rinkos nučiuožusios žemyn ir dar koks nors svarbus didelių išlaidų reikalaujantis įvykis nutikęs - tuomet, neturėti rezervo ir pardavinėti savo krepšelio dalį, kai jis bus nuvertėjęs, nemanau, kad bus malonu. Yra didelė tikimybė, kad to sukaupto rezervo pilnai užteks tokiu atveju, kad nereiktų grynintis savo investicijų ir pralaukti blogesnį epizodą gyvenime ramiau.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Ket Lap 19, 2020 1:52 pm

GKA rašė:
Ket Lap 19, 2020 7:40 am

Vaikų dar neturiu, bet pats pora mėn patiriau, ką reiškia kai sutrupa nuo vaikystės jau kelis kartus tvarkytas dantis ir geriausias sprendimas jo taisymui yra traukti dantį ir daryti implantą, kurio kaina su danties išrovimu svyruoja nuo 1000 iki maždaug 1500€. Mano atveju, vis dar turiu darbą ir pajamos beveik nepakitę, o implantaciją galima atlikti per kelis vizitus, tai šiuo atveju pavyks išvengti rezervo panaudojimo, nes tiesiog įtraukiau viską į einamuosius mėnesius atsidėdamas mažiau santaupoms. Tačiau tai gali nutikti, kada pajamos sumažėję, rinkos nučiuožusios žemyn ir dar koks nors svarbus didelių išlaidų reikalaujantis įvykis nutikęs - tuomet, neturėti rezervo ir pardavinėti savo krepšelio dalį, kai jis bus nuvertėjęs, nemanau, kad bus malonu. Yra didelė tikimybė, kad to sukaupto rezervo pilnai užteks tokiu atveju, kad nereiktų grynintis savo investicijų ir pralaukti blogesnį epizodą gyvenime ramiau.
Turėjau tą patį - absoliučiai identiška situacija su odontologija. Bet šitas, kaip sakai, dar pakenčiamas, nes išsidėlioja per mėnesius ir jei ką gali dantistei pasakyti - atsiųskite prašau sąskaitą. Taip išlošdamas kelias dienas apmokėjimui ir realiai gali sulaukti kol suvaikščios VP pardavimai.

Bet galutinai mano nuomonę dėl gyvenimo ant 300 Eur einamojoj sąskaitoj pakeitė paprastas vizitas į autoservisą. Planinis apsilankymas tiesiog pasikeist tepalus - bet kažką ten rado, reikia būtinai keisti, galutinė kaina 450 Eur ir neapmokėjus aišku neatiduoda raktelių, o man važiuot kažkur reikia. Tai vienas awkward skambutis antrai pusei, kad žiek permesk man 200 Eur iki algos, nes neturiu kaip už auto susimokėti ir greitai atsirado štukytės neliečiama sąskaita asmeniniam likvidumui didinti :)

Beje, net ir su visais draudimais - tiek sveikatos, tiek turto draudimu, labai dažnai gali tekti pačiam susimokėti, o paskui draudėjas grąžina pinigus. Man vamzdis buvo trūkęs namie, tai meistrams čia ir dabar reikėjo sumokėti, o kompensaciją ten jau paskui atskirai su draudėju aiškiniesi. Tai turint tiek asmeninio turto, tiek išlaikytinių - rezervas labai būtinas.

Bandžiau ir aš maksimaliai optimizuotis, bet, kad ramus miegas svarbiau :)
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Pen Lap 20, 2020 7:25 am

Na, aš kažkiek kitaip esu susidėliojęs tuos reikalus. Pas mane patį einamojoj sąskaitoj dažniausiai kabo nuo 0 iki 1 mėn algos pinigų. Kadangi žmona visą algą gauna mėnesio pradžioje jau, o aš tuo metu dar tik avansą gaunu, tai kažkuriuo metu buvo sunku dėliotis einamojo mėnesio išlaidas, nes kartais prireikia man didesnės sumos, žmona jau būna išleidusi einamiesiems pirkiniams dali ir taip tada žiūri, ką daryti, kad nereiktų vedinėt 10 kartų iš vieno kitam. Tai, aš kažkuriuo metu pradėjau bandyti kitą variantą. Nuo kažkurios kelionės piniginėje stovėjo SEB kreditinė kortelė, su pora šimtų didesniu kredito limitu, nei mano alga. Kadangi iki kito mėnesio 15 dienos panaudotą kredito limitą galima grąžinti be palūkanų, tai pradėjau einamąsias išlaidas prasidėjus mėnesiui daryti tik iš kreditinės kortelės, o kai jau gaunu visą algą iškart dar tą patį mėnesį grąžinu panaudoto kredito limito dalį į kreditinės sąskaitą. Taip atkrenta galos skausmas, kaip išlaukti algos ar prašyti pervesti žmonos pinigų, kad greitai atsiskaityti kažkur, kur reikia didesnės sumos.

Yra tik vienas niuansas, kurį jau paminėjau ankstensiame komentare. Šitaip gyventi be atskiro rezervo, manau, galima tik tokiu metu, kada turi pastovias pajamas, turi darbą ir pajamos nesumažėjusios. Jei tik pajamos sumažėtų, ar netekus darbo iškart pasijaustų rezervo neturėjimo pasėkmės. Taip, turint bent 5-ženklį portfelį, galima išgyventi uždarant kai kurias portfelio pozicijas, tačiau jei tuo pat metu prie pajamų sumažėjimo/netekimo, prisidėtų ir akcijų rinkos kritimas, ir dar 1 ar 2 nenumatyti atvejai, nemanau, kad geras sprendimas būtų mažint savo portfelį, kad išgyventi.

P.S.: užbėgant įvykiams už akių, nežinau, kaip Lietuvoje vyksta visi procesai su kredito reitingo pasikeitimais, bet per pora metų tokio kasdienio kredito kortelės naudojimo, mano kredito reitingas bent jau nepablogėjo.

Dr. Fake
Mustachian
Pranešimai:166
Užsiregistravo:Šeš Bir 08, 2019 7:24 am
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 32

Standartinė Dr. Fake » Pen Lap 20, 2020 7:59 am

P.S.: užbėgant įvykiams už akių, nežinau, kaip Lietuvoje vyksta visi procesai su kredito reitingo pasikeitimais, bet per pora metų tokio kasdienio kredito kortelės naudojimo, mano kredito reitingas bent jau nepablogėjo.
Dėl šito esu net girdėjęs, kad atvirkščiai: laiku apmokami nedideli kredito įsipareigojimai gerina reitingą.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Pen Lap 20, 2020 8:36 am

Dr. Fake rašė:
Pen Lap 20, 2020 7:59 am
P.S.: užbėgant įvykiams už akių, nežinau, kaip Lietuvoje vyksta visi procesai su kredito reitingo pasikeitimais, bet per pora metų tokio kasdienio kredito kortelės naudojimo, mano kredito reitingas bent jau nepablogėjo.
Dėl šito esu net girdėjęs, kad atvirkščiai: laiku apmokami nedideli kredito įsipareigojimai gerina reitingą.
Kiek domėjausi, tai Amerikoj būtent taip ir veikia + pas juos ten dar veikia arba cashback'o sistema su kreditinėmis, arba bonusai kažkokie eina, už kreditine išleidžiamų pinigų sumas. Dėl to esu kažkur matęs, kad amerikiečiam, kurie turi susigadinę kredito reitingą rekomenduojama pasiimt bent 2-3 kreditines ir pradėt taip naudotis jomis visomis, kad kiek kiekvieną mėn išleidi iš jų, tiek kredito limito padengi iki kito mėn ir taip per gan trumpą laiką galima pasikelti savo kredito reitingą.
Mano atveju, ar pagerėjo kredito reitingas negaliu pasakyt, nes jis ir taip pagal manocreditinfo buvo vos per mažą žingsnelį nuo A reitingo, o pagal jų nurodytas amžiaus grupes, tai mano amžiaus grupėje nėra turinčių A reitingą. Todėl ir parašiau komentarą, kad bent jau nepablogėjo reitingas :)

Bet čia manau jau visai atskira tema :)

Skelbti atsakymą