Buto paskolos ir investavimo balansavimas

Svarstai pirkti ar nuomotis? Ar verta investuoti į NT? Diskutuojame temomis, kurios susijusios su NT pirkimu, nuoma ir pardavimu.
Droil
Naujokas
Pranešimai:3
Užsiregistravo:Tre Rgs 02, 2020 7:41 pm
Gavo patiktukų: 5
Buto paskolos ir investavimo balansavimas

Standartinė Droil » Pen Rgs 04, 2020 6:01 am

Sveiki.
Planuojame pirkti didesnį butą Vilniuje. Vieną jau turime, jo vertė iki 100k. Naujo kaina būtų 200k. Finansinių įsipareigojimų neturime. Planų FIRE‘int neturiu, tačiau idėjoms prijaučiu, investuoju ir pinigų nešvaistau.
Yra 100k santaupų vertybiniais popieriais (ETF, stoks, P2P, etc) ir 50k santaupų cash. Dėl karantino VP vertė yra šiek tiek pakritusi lyginant su įsigijimo kaina ir smarkiai pakritusi lyginant su aukščiausiu buvusiu tašku.
Klausimas: ar parduoti visus VP ir imti maksimaliai mažą paskolą (pvz. 50k po 1500/mėn 3m) keliems metams, ar pasilikti maksimaliai VP ir imti didelę paskolą (pvz. 120k po 1200/mėn 10m) ilgesniam laikotarpiui?

Mano pozicija:
Aš dalimi savo turimų VP tikiu ir manau, jog vertė pakils gerėjant pasaulio situacijai (pvz. viešbučių, kruizinių laivų, avia kompanijų, Baltic Horizon ir pan. akcijos, kurias pirkau ilgam laikui), todėl parduoti gaila. Nors, paskola butui sukuria psichologinį diskonfortą dėl teoriškai prarandamos nepriklausomybės, tačiau mėnesinė įmoka šeimos biudžetui visiškai jokios įtakos nedarytų dabartiniu metu. Rinkčiausi imti didesnę paskolą ir pakilos VP vertei ar šiaip sukaupus pinigų ją greitai atiduočiau. Tačiau neapleidžia mintis, jog toks variantas tapatus paskolos ėmimui vertybiniams popieriams pirkti.
Antros pusės pozicija:
Kam tie vertybiniai popieriai reikalingi, jeigu darant vieną didžiausių pirkinių gyvenime nėra pinigų? Tai tik virtualūs pinigai, kurių negalima nei panaudoti, nei aišku ar jie bus ko nors verti po kelių metų.

aidynskas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:42
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:56 pm
Gavo patiktukų: 5

Standartinė aidynskas » Pen Rgs 04, 2020 8:01 am

Na, as i busto paskola ziureciau kaip i investavimo sverta t.y. paimi paskola su mazom palukanom, todel lieka daugiau pinigu VP. Naudojant sverta, man pageindinis klausimas, kur yra “sudegimo” rizika mano atveju. Sudegimas butu, jeigu man reiktu priverstinai parduoti ta buta mazesne kaina arba/ir VP mazesne kaina. Tai butu blogiausias dalykas. Visi kiti variantai pvz. mazesne ar net +- nuline graza nebutu tragedija. I tai atsakyti vertinciau savo islaidas, pajamas, kitas turimas investicijas. Is esmes, bandyciau pasimuliuot ivairias “kas jeigu” situacijas. Pvz. grandinine reakcija: pasauline ekonomine krize > krenta VP vertes > netenku darbo > atsigavimas 5-10 metu. Ar tokiu atveju tektu parduoti nuvertejusius VP ir maza kaina buta.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pen Rgs 04, 2020 8:09 am

O gal imti vidutinę paskolą ir parduoti pusę VP? Nes jei sprogtų Astravas, tai norėčiau bent pusę VP turėti, nej nieko su sąlyga, kad Vilniuj butas.

Antros pusės argumentas, kad neaišku, ar VP bus ko verti po kelių metų, turi tiesos, jei investicijos nediversifikuotos, bet jei didžiąją dalį sudaro pasaulio indeksas, tai jų buvimo nieko nevertiems atveju ne paskola bus svarbi, o ginklai ir koncervai.

biogas
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Tre Kov 06, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 11

Standartinė biogas » Pen Rgs 04, 2020 8:40 am

Dar porą aspektų:
1. Per kiek laiko vėl sukaupsi tuos 100K ant VP? Jei iki 5m. tai vargu ar verta su svertais prasidėti.
2. Jei antra pusė nori ramybės, tai jos ramybė tikrai vertesnė nei 100K :).

Vartotojo avataras
DariusA
Mustachian
Pranešimai:293
Užsiregistravo:Tre Kov 18, 2020 4:29 pm
Išsiųsta patiktukų: 32
Gavo patiktukų: 29

Standartinė DariusA » Šeš Rgs 05, 2020 6:06 pm

nelabai aišku, tą seną butą norima pasilikti, ar parduoti?

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Šeš Rgs 05, 2020 7:24 pm

Aš asmeniškai eičiau į banką, pasiteirauti, kokiam maksimaliam laikui duotų kreditą su fiksuotom palūkanomis. Jeigu pvz. 10 metų terminui, su kokia 3%, tai fiksuočiau ir viskas.

Tikėčiausi iš investicijų generuoti bent kažkiek daugiau, plius būtų diversifikuota bent kažkiek. Jeigu pats turėsite tik du butus, be kito turto, o NT paims ir nuvertės.. Tiesiog visi pinigai vienoje vietoje, man nepatiktų.

Manau jūs puikiai iki šiol viską darėte, todėl jau visai nemažai turite, dabar svarbu suvaldyti riziką, išsaugoti ką turite ir po truputį auginti. Du butai ir mažai viso kito, man neatrodo protinga. Kitavertus, jeigu smarkiai padidėtų infliacija, tai gal būtų puikus sprendimas apsaugoti pinigus (dėl to ramiam miegui siūlau minimalų kreditą maksimaliam terminui, fiksuotas palūkanas).

Gal kas ir gudriau pasiūlys, tikrai įdomu.
Mano blogas http://giem.lt

Skelbti atsakymą