Asmeninis būstas - investicinio portfelio dalis?

Svarstai pirkti ar nuomotis? Ar verta investuoti į NT? Diskutuojame temomis, kurios susijusios su NT pirkimu, nuoma ir pardavimu.
Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96
Asmeninis būstas - investicinio portfelio dalis?

Standartinė šešinuliai » Sek Gru 06, 2020 3:34 pm

Ar įtraukiate asmeninį būstą, kuriame gyvenate, į savo Net Worth bei/ar FI skaičiavimus? Šis klausimas vis išlenda skirtingose temose ir noriu pakviesti diskusijai. Gal diskusijos ir nebus, nes visi turės vienodą nuomonę, bet man asmeniškai čia toks 50/50 ir priklauso nuo situacijos, tai įdomu išgirsti forumiečių nuomonę.

Kontekstui.

Logiška būtų įtraukti, nes:
- tai istoriškai didėjančios vertės turtas (appreciating asset), tad kaip ir investicija
- net su paskola, dalis įmokos visada eina Equity didinimui,
- dažnu atveju tai yra didžiausias žmogaus turtas
- turint NT be paskolos, atlaisvinamas didelis cashflow investicijoms (nemokamos paskolos įmokos ar nuoma)

Nelogiška įtraukti, nes:
- gyventi vistiek kažkur reikia, tai koks tai turtas?
- tai yra dažniausiai negative cashflow turtas. Tai yra, papildomai moki, kad jį turėtųm (vs. gaunami dividendai iš VP) - tiek paskolos palūkanų, tiek remontų pavidalu
- nelikvidus ir nelankstus turtas
- turi asmeninį prisirišimą, emocijas, ko dažnai neturi kitas VP turtas
- gana įprasta paskutinį "gyvenamą" NT palikti vaikams, tad tai yra kaip ir nerealizuotas orinis turtas :)

Pasidalinkite. Ar jūs skaičiuojate asmeninį NT, kuriame gyvenate, prie savo Net Worth ir/ar prie ateities senatvės nest egg? :)
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Sek Gru 06, 2020 7:07 pm

Pradžioj, norėjau skaičiuoti ir skaičiavau, po to nebe. Paskola ir buto vertė panašios, juk tiksliai nežinau kada ir už kiek parduosiu. Gal uždirbsiu, gal bus nuostolis, todėl tiesiog nurašau į išlaidas. Jeigu kaina kils - smagu. O gal Astravas pirstels ir butas bus bevertis.
Kai bus ženklus skirtumas tarp paskolos ir buto vertės, gal bus kaip turtas. Iki tol, neakcentuoju :)
Mano blogas http://giem.lt

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Sek Gru 06, 2020 7:20 pm

Netraukiu, nes gyvent kažkur reikia. Galbūt būtų logika traukti, jei, pvz. yra namas ir planuojama jį parduot, keltis į pigesnį butą ar keisti didmiestį į mažesnį miestą. Asmeninį būstą laikau emergency fund of emergency fund, ta prasme, paskutinė fronto linija, kurios nereikėtų peržengti. Nors, pvz, USA yra tokie dalykai, kaip reverse mortgage ir ateityje dar kažkokie produktai atsiras, palengvinantys pinigų išėmimą iš asmeninio būsto su galimybe jame gyventi.

dalius
Mustachian
Pranešimai:280
Užsiregistravo:Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 15

Standartinė dalius » Sek Gru 06, 2020 8:08 pm

I NW įtraukiu, i investicini portfeli - ne.
(ir FI neskaiciuoju, nes utopijom netikiu :)

Vartotojo avataras
DariusA
Mustachian
Pranešimai:293
Užsiregistravo:Tre Kov 18, 2020 4:29 pm
Išsiųsta patiktukų: 32
Gavo patiktukų: 29

Standartinė DariusA » Sek Gru 06, 2020 8:10 pm

Neskaičiuoju, bet “turiu minty”. Nemanau, kad vaikams jo reikės, o patiems irgi. Jei pasaulis galutinai neišeis iš proto, pensiją manau leisti kažkur šiltesniuose kraštuose, o gal net kruiziniame laive :)) Pardavus namą Vilniuje, gausis reikšminga suma prie investicinio portfelio ir, tuo pačiu, mėnesinių pajamų. Kajutei turėtų užtekti :)

Fumitto
Mustachian
Pranešimai:233
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 7:05 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 27

Standartinė Fumitto » Pir Gru 07, 2020 6:53 am

Neskaičiuoju, nes jei parduosi, reikės įsigyti kažką kitą, nes kaip Laurizas minėjo: gyventi kažkur reikia.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Pir Gru 07, 2020 7:06 am

Aš kaip ir dali.us į Net worth įtraukiu, į investicinį portfelį - ne. Ne veltui net worth yra turimo turto ir įsipareigojimų balansas, kad matyti, kaip tvarkaisi(arba ne) su savo pinigais ir ar neprisiimi per didelių įsipareigojimų. Tiesa, būsto vertės neatnaujinu, o skaičiuoju pagal paskutinį turto vertinimą įsigijant, tad vertinu pesimistišką NW variantą.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Pir Gru 07, 2020 8:23 am

Įdomūs atsakymai.

Teisingo atsakymo turbūt nėra, bet man atrodo gyvenamas NT tikrai yra turtas ir kažkur jį įtraukti tai reikia. Bent jau bendram awareness. Nes jeigu investuotojas A ir investuotojas B abu turi po 500k porfelį ir jau planioja išeiti į pensiją, bet A dar ir turi 90kv.m. butą Vilniaus senamiestyje, o B tiesiog bastėsi po pasaulį ir dabar grįžta pensiją praleisti Lietuvoje, tai juk akivaizdu, kad A yra geresnėje padėtyje.

Aš asmeniškai linkęs įtraukti į Net Worth (nors kol kas netraukiu) kaip ilgalaikį ne visiškai likvidų turtą (bet būtent - gali būti panaudota in an emergency), bet su investiciniu portfeliu nesuplaku. Nors pasąmonėje norisi ir visiškai niekur jo neskaičiuoti ir potencialiai turėti malonų siurprizą kažkada ateityje, kai bus realizuojamas.
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Pir Gru 07, 2020 8:39 am

Į networth įtraukiu kartu su visu kitu turtu ir įsipareigojimais.

Bet į portfelį tai tikrai ne, nes asmeninis turtas yra pasyvas (pinigai iš kišenės), o ne aktyvas (pinigai į kišenę).
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Pir Gru 07, 2020 2:14 pm

O turintiems paskolą ir skaičiuojantiems išlaidas - ar visą paskolos įmoką įtraukiate į išlaidas? :)

Jeigu įmoka 500 Eur ir 250 Eur eina palūkanoms, tai čia aišku, kad nesugrąžinama išlaida. Bet likę 250 kur eina paskolos atidavimui tai techniškai kaip ir investicija, nes juk didina asmeninį Net Worth. Ar čia jau per daug kūrybinės buhalterijos?

Aš čia klausinėju, nes noriu kažkaip savęs neapgaudinėti. Norėčiau neliesti NT, bet nenoriu ir taip, kad buildinu buildinu 20 metų turtą ir tada staiga iš kažkur neapskaityti random 200k Net Worth atsiranda, nes pakeičiau gyvenamąją vietą pvz. ir realizavau NT prieaugį. Nu šiek tiek nesąmonė taip, jei jau viską skaičiuoju.

Tai va ir nesurandu kur tą NT padėti, kad rodytų realią situaciją.
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Skelbti atsakymą