Būsto pirkimas ar nuoma?

Svarstai pirkti ar nuomotis? Ar verta investuoti į NT? Diskutuojame temomis, kurios susijusios su NT pirkimu, nuoma ir pardavimu.
Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83
Re: Būsto pirkimas ar nuoma?

Standartinė Mr. BM. » Pir Geg 13, 2019 4:07 pm

Rolandas rašė:
Pir Geg 13, 2019 3:32 pm
Aš asmeniškai pirkčiau butą nebent tik be jokių paskolų. Ir tai pilnai realu. Arba dar galimas variantas kad pasyvios pajamos (dividendai, p2p) dengtu paskolos įmokas. Bet pilnai imti butą išsimokėtinai mano nuomonė daug permokat ir jis bus tik po 10-20 tikrai jūsų. Tikrai galima pačiam užsidirbti butui ir nemaitinti banko.

Yra youtube daug video kur pasakoja ir apskaičiuoja, kad savo būsto neverta pirkti. Bet aišku galbūt ten labiau JAV tinka, nežinau.
Nepamiršk, kad pasiskolinus šiandien, bėgant laikui pinigų vertė keičiasi. Po 30 metų, atiduoti tuos pačius eurus bus gerokai lengviau nei dabar.

Bet žinoma, paskolos įmokas dengti iš kitų pajamų yra netgi labai gerai!
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Barzdocius
Mustachian
Pranešimai:170
Užsiregistravo:Tre Vas 27, 2019 6:24 am
Išsiųsta patiktukų: 26
Gavo patiktukų: 14

Standartinė Barzdocius » Pir Geg 13, 2019 4:33 pm

Mes irgi svarstome ideja nusipirkti mazesni busta kuriam galime sutaupyti, o tada ji nuomojant dengti bent dali paskolos. Kolkas atrodo geresnis variantas negu 20metu det pinigus i kojine, kol surinksi reikiama suma, o tada dar pasirodys kad sios sumos jau nebepakaks.

yo1o
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:97
Užsiregistravo:Ant Geg 14, 2019 5:49 am
Gavo patiktukų: 6

Standartinė yo1o » Ant Geg 14, 2019 5:58 am

Pirkčiau tik tiek kiek reikia ir iš savų. Plius dabar rasti normalų variantą be šansų. Pats pirkau prieš 5metus nes atsirado geras variantas. Dabar kaimynai pardavinėja aplinkui su 50% didesne kaina nei mokėjau. :D Pats dabar ir nuomoju ir nuomuojuosi. Didelės kvadraturos kad ir kaip skaičiavau neapsimoka pirkti nes nuoma labai pigi gaunasi, nebent pavyktų tą auksinį grūdą vėl rasti.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Ant Geg 14, 2019 9:53 am

Tiek būsto nuoma, tiek būsto pirkimas su paskola yra nuoma. Tik vienu atveju nuomojiesi turtą, o kitu atveju pinigus. Šioje vietoje man apsispręsti padėjo panašus mąstymas ir įsivertinimas, tarp paskolos įmokų ir nuomos kainos. Būstą įsigijom todėl, kad buvom pasiruošę tam ir įsivertinau, kad būsto paskolos įmoka, bent kol nepradėjo kilti kintamoji palūkanų dalis, yra mažesnė, nei normalaus, mano su žmona poreikius atitinkančio būsto nuoma. Dabar už paskolą mokam tik vos daugiau(+50-60€ skirtumas), nei mokėjom už nuomą, bet su nuoma buvo pasisekę per pažįstamus surasti butuką geroje vietoje, gera kaina. Tačiau 25 m2 butas per 3-4 metus tikrai yra išaugamas ir net esant galimybei daryti remontą ir pertvarkyti butą su laiku nebesutilptum ir pritrūktų vietos.
Rezultate, nors būstas įkeistas bankui ir konservatyviai vertinant realu perimti į savo rankas jį būtų per maždaug 10-12 metų, mes turim turtą į kurį įdėjom apie 15-18k € savo pinigų. Esant reikalui pagal tai kas yra aplinkui, galėtume parduoti butą, grąžinti paskolą, atsikratyti įsipareigojimo mokėti palūkanas ir grąžinti skolą bei po viso to, sąskaitą pasipildyti daugmaž 50k€(vertinant svertą, turėtume investiciją su ~200% pelnu) ir toliau judėti su kitais planais. Lygiai taip pat, turim galimybę konservatyviai vertinant išnuomoti savo būstą už maždaug 500€/mėn, kas reiškia, kad bent kol kas 1 mėn nuomos įmoka, padengtų 2mėn paskolos įmokos. Aišku, vertinant realiau, tiek grąža pardavus būstą, tiek nuomos pajamos atskaičiavus mokesčius sumažėtų, bet vis vien gauta nauda būtų didesnė, nei pradžioj tuos sukauptus pinigus kažkur kitur suinvestavus neapsišvietus.

Rolandas kalbėjo apie video apie apskaičiavimus ar apsimoka pirkti ar ne. Tai vienas iš aiškiausiai pateiktų video palyginimų buvo šis, kuris ir padėjo įsivertinti savo situaciją. Tik pridėsiu, kad nereikia remtis duotu skaičiavimu, o kaip visada - įsivertinti viską pačiam.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ant Geg 14, 2019 10:40 am

Man asmeniškai nuosavas butas yra dar ir savotiškas garantas, psichologinis komforto jausmas, ypač kai yra šeima ir vaikai. T.y. nepaisant to kad ir kaip blogai bus su investicijomis ir pan., nebent esi tiek kvailas kad įsivėlei ten kur galima dar ir skolų pasidaryti - iš esmės į gatvę neišeisi ir reikės tik komunalines apsimokėti ir kažkaip pavalgyti. Galėsi egzistuoti. Gal kiek senamadiškas požiūris, bet savo paties istorijoje susidūręs su neatsakingais artimų žmonių žingsniais ir nelikus NT - buvo labai nelinksma.

Na ir kaip GKA minėjo, mano atveju taip pat įmoka bankui yra mažesnė nei būtų nuoma tad skaitau kad einu į pliusą. Paskola imta 12 metų, liko gal kokie 7 ar 8. Paskolos likutis labai komfortiškas, palūkanos 0,8. Nemanau kad su nuoma būtų geriau :) Ypač įvertinant kad ne taip jau labai už ilgo tas butas bus pilnai išmokėtas ir stabiliai generuos pasyvias pajamas. Beto kadangi linijinis / žemos palūkanos ir pakankamai trumpas laikas, šios paskolos aptarnavimas nebus labai brangus. Aš net šiek tiek gailiuosi kad neėmiau didesnio NT kurį galėjau sau leisti ir kurio dabar kaip tik reikėtų pagausėjus šeimai. Nes dabar jau nebe 0,8 bet 2,1 geriausiu atveju... :( Na bet ateities nenuspėsi. Ėmiau tik tai ko reikėjo tuo metu, nepermokėjau, elgesio ir dabar neplanuoju keisti.

Bendrai paėmus - viskas priklauso nuo poreikio, rizikos toleravimo laipsnio, esamų palūkanų ir dabartinio santykio tarp nuomos nuomos ir nuomos išsimokant per banką :) Negalima sakyti kad absoliučiai geriau yra nuomotis arba pirkti. Bent jau esamu momentu Lietuvoje su esamom nuomos kainom ir kitais reikalais. Mano vienintelis komentaras - labai gerai apgalvoti ko reikia ir tik tai pirkti. Ypač kai pajamos yra daugiau nei vidutinės - labai lengva prisigalvoti visokių "poreikių" ir apsipirkti smarkiai brangiau nei būtina ir komfortiška :)

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Ant Geg 14, 2019 11:01 am

Sitis psichologinis komfortas kai butas jau pilnai tavo tai taip. Aš dar nei vieno nežinau kuris paėmęs paskolą ir išsimokėjo. Bet manau kai butas ant banko o pas tave su darbu ir investicijom prastai tai tada psichologinė tragedija bus o ne komfortas. Jeigu nuomoji tai bent super blogiausiu atveju grįžti pas tėvus ir t.t. O bankui bus vienodai tavo problemos. Bet sutinku su visais kiekvienas sprendžia individualiai. Asmeniškai aš geriau gyvensiu dėžėje nuo tv nei imsiu būsto paskola ir man tie žmonės tikrai ekstremalai kurie ima paskolą 15-20m. Nu man čia kosmosas kažkoks kurio jaučiu niekada nesuprasiu.

GKA
Mustachian
Pranešimai:284
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 7:41 am
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 22

Standartinė GKA » Ant Geg 14, 2019 11:49 am

Sitis rašė:
Ant Geg 14, 2019 10:40 am
Nes dabar jau nebe 0,8 bet 2,1 geriausiu atveju...
Įmanoma ir dabar 0,8% gauti, bet tik refinansuojantis seną paskolą ir perkant antrą NT. Žinau tokių atvejų, bet atitinkamai atsiranda kitos sąlygos, kad išlaikyti tą pačią maržą.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ant Geg 14, 2019 12:00 pm

GKA, nusiunčiau AŽ kad nebespaminti siaura tema su visais :) Nes labai aktualus scenarijus. Ačiū

Rolandas - koks skirtumas ar tu bankui sumokėsi per 5 metus 24000 bandydamas išmokėti būstą ir išeisi į gatvę, ar sumokėsi už nuomą tuos pačius 24000 ir išeisi į gatvę? Su duota sąlyga kad asmeninis krachas. Vienintelė vieta kur sutinku tai NT burbulo sprogimas ir smarki kainų korekcija dėl ko likusios paskolos dalis tampa didesnė nei būsto vertė atitinkamai tapus nemokiam - būstas per anstolius parduodamas ir pakabina ant tavęs likusią skolos dalį. Tada jo, užpakalis gaunasi :) Pakankamai realus scenarijus. Nemažai žmonių taip užlinko per 2008 krizę...
Palaikau poziciją dėl 15-20m paskolos laikotarpio iš dalies. Anksčiau buvau kategoriškas ilgiems laikotarpiams kaip ir tu. Norėjau 7-8 metų kai ėmiau paskolą, bet bankas nedavė dėl nelabai sąžiningų priežasčių, galėjau pilnai padengti visus tuos įsipareigojimus bet... Gavau 12 metų :)
Bet dabar jei bandant skaičiuoti ir sakykime turint 0,6-0,8% palūkanas iš anksčiau ko dabar jau nėra ir nebus turbūt niekada, tada visai apsimoka už tokią kainą ištęsti išmokėjimą ilgesniam periode, o likusią dalį pinigų investuoti.

yo1o
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:97
Užsiregistravo:Ant Geg 14, 2019 5:49 am
Gavo patiktukų: 6

Standartinė yo1o » Ant Geg 14, 2019 12:02 pm

Sitis rašė:
Ant Geg 14, 2019 10:40 am
Man asmeniškai nuosavas butas yra dar ir savotiškas garantas, psichologinis komforto jausmas, ypač kai yra šeima ir vaikai.
Taip, bet čia kai butas pirktas be paskolos, kitu atvejo jokio garanto nera, ateis krize pakils palukanos ir bankas sakys: "duok čia butą"
Dar jei sakykim delne turi 100k ir gali generuoti 10% tai gali nuomotis ir liks dar, laisvė rinktis.
Plius bankas 100k "paskolins NT investicijai", bet tikrai nepaskolins investuoti į akcijas ar P2P su 2% banko palūkanom. Tad iš banko pasiskolinti irgi nėra blogai, jei sugebėsi gerai nupirkti.
Man asmeniškai po 3-5metų buto keitimas visai nieko pokytis gyvenime ir nuomotus butus lengviau keisti :D

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Ant Geg 14, 2019 2:11 pm

GKA pridėjo nuorodą į video, o ten yra labai geras point apie nuomą.

Teisingai pastebėta, kad neperkant būsto, likusius pinigus galima investuoti pelningiau. Bet čia kyla didžiulė rizika pinigus išleisti ne pagal paskirtį. Kas mėnesį sąžiningai skirti pinigus užsibrėžtam tikslui, 10-20 metų yra kas veikti. Tai reikalauja daug valios, o pradėjus simuliuoti bendra grąža labai stipriai sumažėtų.

Banko paskola mus pastato į tam tikrus "dorybės" rėmus ir neleidžia resursų švaistyti vartojimui. Aš visiškai nenurašyčiau būsto paskolų, visgi tai yra geras dalykas. Bet su svarbia sąlyga: paskolos dydis turi būti labai racionalus. Pavyzdžiui mes mokame ~100€/mėn., o tai sudaro apie ~2% pajamų. Net ir įvykus dideliems krachams tokią sumą kažkokiu būdu išmokėtume, blogiausiu atveju eičiau dirbti nekvalifikuotą darbą už minimumą...

Dar galima konkrečiau. Jeigu su Mrs. BM buto būtume nepirkę, o gyvenę nuomotame, tai neturėtume gyvūno, kurį labai mylime, savo interjero dizaino, ir viso savo namų jaukumo, prisiminimų, kai patys lupom senus tapetus. Bent jau mums laimės faktorius yra pirmoje vietoje.
Kalbant apie skaičius, per pastaruosius 7 metus būtume sumokėję apie 25 000 € už nuomą. O šiandien esame sumokėję apie 10000€ (pradinis įnašas) + 8400€ (paskola+palūkanos) + 6000€ (remontai ir kita) = 24400€.Grubiai tariant išleista tiek pat, tik tiek, kad didžioji dalis buto išmokėta + buto vertė padidėjo apie 25 000€.

Žinoma, visai kitokia situacija, kai žmonės ima 200-300k € paskolas, o įmokos sudaro 15-30% atlyginimo. Turi būti racionalumas.
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Skelbti atsakymą