Investavimo ir taupymo suderinimas

Temos, kurios nepatenka į aukščiau paminėtas kategorijas.
pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49
Re: Investavimo ir taupymo suderinimas

Standartinė pliumbum » Tre Bir 10, 2020 10:25 am

Giem rašė:
Tre Bir 10, 2020 4:26 am
Aš išvengiau beveik visų išlaidų, apie kurias rašote, bet vaikams paaugus, prasideda būreliai, lavinimas.
Pvz. Vaikas nori mokytis groti, nori mokytis plaukti. Ir groti, ir plaukti yra labai gerai. Abu būreliai nemažai kainuoja. Gal mažame mieste pigiau, bet Vilniuje vien gauti laiką baseine - nevisada pavyksta. O dabar dar pridedu anglų, šokius, dainavimą, keramikos būrelį, ekskursijas kas mėnesį.
O dabar padauginu iš 3 vaikų. Jie vien maisto daug suvalgo, o savo vaikų vien bulvėmis nemaitinsi. Sveikas maistas irgi nepigu. Vaikai kainuoja, ir nemažai. Kitavertus, jie yra nuostabūs draugai ir hobis :)
Neneigiu, kad kainuoja, ir manau, kad FI pasiekti be vaikų galima minimum keleriais metais anksčiau. Bet su vaikais aišku smagiau ir geriau tuos kelerius metus papildomai pasikankinti :)

Visgi bullshito vengti visur galima, ir būreliuose tame tarpe. Kai kurie užsiėmimai iš tiesų yra neįtikėtinai brangūs ir dar papildomų išlaidų reikalaujantys. Su jais, kaip ir su visomis išlaidomis - taikyti Marie Kondo metodą ir žiūrėti, ar yra realiai kažkokios naudos ir džiaugsmo iš jų, ir atsisakyti nereikalingų. Ir periodiškai vertinti, o ne leisti į visur iš inercijos, nes vaikas priima tai kaip duotybę ar pareigą ir po to jau be džiaugsmo tiesiog eina ten. Iš savo vaikystės pamenu, kad apie pusė būrelių, kuriuos lankiau, man neteikė didelio džiaugsmo ir po kurio laiko pradėjo nelabai ką lavinti, kai pirminis progresas sulėtėjo. Dar labai skeptiškai vertinčiau būrelius, kuriuose nuolat reikia pirkti brangius dalykus ir/ar nuolat keliauti per Lietuvą ir užsienio šalis, tokius kaip sportiniai šokiai.

Kai kurias išlaidas žmonės vaikams priskiria klaidingai, tarkim pramogas. Taip, eini į vaikiškus spektaklius ar zoologijos sodą. Bet jei neturėtum vaikų - turbūt pats irgi eitum kažkur pramogauti ir išleistum panašiai. Gal bare pragertum ar klube.

Dėl maisto - nu suvalgo, bet vėlgi, jeigu moki gaminti normaliai, yra labai daug galimybių nebrangiai pamaitinti šeimą. Vėlgi, kaip apibrėši tuos sveikus produktus - jeigu organinius pirksi, iš ūkininkų ir pan., žinoma, kad kainuos brangiai. Jeigu visgi mąstysi, kad tinka ir daržovės, mėsa iš prekybos centro - nebus taip jau blogai. Na ir masto ekonomija aišku atsiranda - kuo didesnį katilą verdi, tuo daugiau gali sumažinti išlaidas. Smart shopping irgi padeda - geresnis nuolaidų išnaudojimas, visada naudojamų ir negendančių produktų pirkimas dideliais kiekiais ir per nuolaidas, retesni ir didesni užpirkimai ir t.t.

Bet kuriuo atveju, vaiko gimimui ruoštis taupant man atrodo keistoka. Labiau reikia išmokti inkorporuoti tas išlaidas į savo mėnesinį biudžetą, o ne susitaupyti kažkokią sumą. O būtiniausios priemonės iškart gimus (vežimėlis, lovytė, kėdutė į automobilį ir t.t.) kainuos kelis šimtus eurų, kuriuos gausi iš valstybės.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Tre Bir 10, 2020 12:11 pm

Skaitau čia jus ir galvoju - gal kuris nors tiksliai sekė išlaidas prieš vaikus ir po vaikų? Įdomų koks pokytis įvyko išlaidose.

Nes jeigu skaičiuojame tik vaiko išlaidas, suma tikrai bus nemaža, tą jau seka Giem ir galima rasti vidurkius googlinant. Bet svarbu įvertinti labai protingą pliumbum mintį - kai kurios išlaidos tiesiog išnyksta. Pvz., kino teatrui ar žaislams gal išleisi daugiau, bet ir bare mažiau alaus pragersi ar saviems hobiams liks mažiau laiko.

Tai labai įdomu būtų rasti egzempliorių, kuris tiksliai sekė išlaidas prieš/po ir suprasti realų procentinį pokytį. Gal tikrai beveik zero sum game gaunasi? :)) Anyone? Pasidalinkit ir paskatinkit gimstamumą tarp jaunimo :D
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Tre Bir 10, 2020 2:59 pm

Mano vyr. 7 metai, kiti mažesni. Kūdikiui išlaidos tai tik pampersai, maistukas primaitininui ir smulkmenos (Sudocream, vitaminai, kartais vaistai). Rūbų, žaislų didžioji dalis iš draugų, giminių. Vyresni vaikai jau valgo maistą ir eina į būrelius. Mūsų visi būreliai pigūs, brangiausias bus pianinas ir baseinas, po 40 eur per mėnesį. Į abu - vaikas veržiasi. Vidutiniam darželyje irgi krūvą būrelių, eina beveik visą grupė. Praktiškai nelieka tuo metu vaikų, kurie ne būrelyje. Plius tikrai kokybiškai laiką praleidžia.

Aišku galima su išlaidomis pasispausti, mes tą ir darome. Jokių vežimėlių po 500 eurų (ar daugiau..), paskutinis - iš skelbiu.lt už 30 eurų.. Puikus. Bet! Reikia ir sveiką protą išlaikyti, vistiek mano atveju yra 3 žmonės papildomi. Jie ir kainuoja. Plius žmona juos auginti daugiau turi, tai karjera kažkiek nukenčia. Automatiškai FIRE bus kiek vėliau. Ne veltui tiek daug užsienio blogerių vaikų susilaukia jau FIRE laiku. Kitų pavyzdžių ne tiek jau daug.

Bet tikrai nekeisčiau vaikų į FIRE. :)
Mano blogas http://giem.lt

Snake
Naujokas
Pranešimai:6
Užsiregistravo:Sek Bir 07, 2020 5:39 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Snake » Tre Bir 10, 2020 5:30 pm

Įdomiai čia diskusija nukrypo į vaikų išlaidas. Bet kaip ir sakėt, tai papildomos išlaidos, o ne koks lump sum, kuriam reiktų taupyt.

Kalbant apie taupymą, pvz NT pradiniam, kur šiai dienai geriausia dėt indėlį? Daugumoj bankų nulinės palūkanos, bet visai sudomino gf, kuris siūlo 2% metinių, bet kuriam laikotarpiui. Unijų pasirinkimas nuo gyvenamosios vietos priklauso, nes kiek žiūrėjau lyg internetu neina indėlio dėt.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Tre Bir 10, 2020 5:52 pm

Unijose daug kur pirmas vizitas gyvas, pasirašai popierius ir po to e-bankininkystė veikia. Aš naudoju Taupą ir Šeimos uniją, pastaroji siūlo taupomąjį indėlį, kurio dalį gali nusiimti neprarasdamas palūkanų.
Šiaip dėl taupymo, - dabar, tai visus laisvus pinigus investuoju. Buto įnašui taupiau indėliais banke (pirmą butą kai pirkau, siūlė neblogas palūkanas). Dabar laikyčiau indėlyje unijoje arba gal jeigu būtinai brokerio sąskaitoje (pvz. Dėl patogumo), gal dar svarstyčiau apie trumpo laiko valstybių obligacijų ETF. Dažniausiai jų metinis standartinis nuokrypis apie 5-7%. Pvz. https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B14X4S71

Žiūrint per kiek laiko žadama susitaupyti. Jeigu čia 3-5 metų darbas, tai tikrai kažką su tais pinigais daryčiau šiek tiek rizikingiau negu indėlis, bet akcijų nepirkčiau.
Mano blogas http://giem.lt

+++
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:111
Užsiregistravo:Pir Gru 09, 2019 2:41 pm
Išsiųsta patiktukų: 15
Gavo patiktukų: 14

Standartinė +++ » Tre Bir 10, 2020 6:56 pm

Snake rašė:
Tre Bir 10, 2020 5:30 pm
Įdomiai čia diskusija nukrypo į vaikų išlaidas. Bet kaip ir sakėt, tai papildomos išlaidos, o ne koks lump sum, kuriam reiktų taupyt.

Kalbant apie taupymą, pvz NT pradiniam, kur šiai dienai geriausia dėt indėlį? Daugumoj bankų nulinės palūkanos, bet visai sudomino gf, kuris siūlo 2% metinių, bet kuriam laikotarpiui. Unijų pasirinkimas nuo gyvenamosios vietos priklauso, nes kiek žiūrėjau lyg internetu neina indėlio dėt.
Taupoj galima deti internetu, tik pirmas vizitas gyvas, kaip mineta. Plius duoda papildomus 0,2% dedant internetu.

Skelbti atsakymą