Investicinų į ETF laikotrapio išskaidymas

Temos, kurios nepatenka į aukščiau paminėtas kategorijas.
Tėtis
Naujokas
Pranešimai:6
Užsiregistravo:Pen Spa 09, 2020 2:47 pm
Investicinų į ETF laikotrapio išskaidymas

Standartinė Tėtis » Sek Gru 06, 2020 2:37 pm

Sveiki,
noriu pasidalinti savo dabartiniu rūpestėliu ir paklausti Jūsų nuomonės.

Situacija tokia, kad pajamas pagrinde gaunu kartą per metus, po dividendų išmokėjimo.

Dabar turiu atliekamų 30'000 pinigų, kuriuos noriu skirti konkrečiai ETF pasaulio akcijų fondo vienetų įsigijimui XETRA biržoj. Ateity vėlgi planuoju skirti lėšų atliekamų šiam reikalui.
Vienetai bus perkami per SEB platformą, tad ten ir mokesčia tokie: pirkimo 0,3% arba min 10Eur, saugojimas 0,156% per metus.

Kitos investavmo platformos nesvarstomos, nes esu jau sukūręs šeimą, esu atsakingas už keletą šeimos narių kaip vienintelis išlaikytojas ir noriu kad viskas būtų čia vietoj ir jei jau tektų man pasimirt, kad šeimos nariam nereiktų ieškot kažko kažkur už LT ribų, tai su didesniais SEB platformos mokesčiais esu susitaikęs:)

Dabar turim ir neapibrėžtą laikmetį dėl viso pasaulios ekonomikos krypties, tai norėtųsi tolygiai paskirstyti investicijas per metus, kad esant nepalankiai krypčiai bent jau įsigijimo kainą eitų padaryti "Cost averaging".

Tik dabar klausimas kokiu periodu galvotumėte patys investuoti kas mėnesį, du, ketvirtį ar pusmetį?

Būtų malonu išgirsti patarimų ar pamąstymų tokiu konkrečiu atveju.
Ačiū!

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Sek Gru 06, 2020 3:48 pm

Labai geras Vanguard tyrimas, tik 8 psl summary ir žmonių suprantama kalba - pasiskaityk.

Skaičiai ir teorija sakytų - investuok iš karto visą sumą. Praktika sako - investuotojai nori sumažinti "potential for regret", todėl skaido. Bet išskaidžius per labai ilgą laiką, susimažini savo grąžą. Tačiau dabartiniais laikais suprantama, kai 2-3 metus vien tik girdim apie rinkos perkaitimą. Ir baisu pataikyti tiesiai prieš tą kritimą.

Jeigu suma +- panaši kasmet (arba net didėja), tai aš neskaidyčiau ir investuočiau per vieną kartą. Jeigu čia one-off'as, tai tuomet taip, turbūt skaidyčiau vardan ramesnio miego.
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Darijonas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:133
Užsiregistravo:Pir Bal 06, 2020 7:22 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 26

Standartinė Darijonas » Sek Gru 06, 2020 5:36 pm

Nuo sausio 18 d. SEB keičia įkainius: pirkimas/pardavimas XETRA biržoje bus 0.25 proc., min. 15 EUR. Reiktų apsvarstyti Swedbank variantą, iki 30 000€ nemokamas saugojimas. Bent jau kol kas.
Jeigu tavo portfelio sudėtis bus daugiau mažiau priešingos koreliacijos priemonės, investuok iš karto.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Sek Gru 06, 2020 7:14 pm

"If you are still worried about investing your lump sum today, the problem may be that you’re investing in a portfolio that is too risky for your liking. Consider placing this money in a more conservative portfolio now and move on with life."
https://ofdollarsanddata.com/dollar-cos ... -lump-sum/

Kai kažkas klausia apie DCA, man visada kyla klausimas, ar teisingai asmuo pasirinko portfelio sudėtį, nes jei portfelio sudėtis (rizikingų ir mažesnės rizikos instrumentų santykis) atitinka asmens rizikos laipsnį ir investavimo laikotarpį, tai net neturėtų kilti klausimai dėl DCA.

Planuoji investuoti į pasaulio akcijų fondą, taigi 100 % akcijos. Jei šių metų kovą būtum puolęs viską pardavinėti, nes pasaulio pabaiga ir this time is different, tai šis portfelis greičiausiai ne tau. Įdedu nuorodą į postą, kur matosi skirtingų portfelių grąža šių metų sausio - kovo mėnesiais, galbūt padės įsivertinti savo riziką, jei nesi to padaręs iki šiol.
viewtopic.php?t=304&p=4252#p4252
Internete yra visokių investor questionnaire, kurių pagalba galima konstruoti portfelį, pvz, https://personal.vanguard.com/us/FundsInvQuestionnaire
viewtopic.php?t=304&p=4252#p4252

O grįžtant prie klausimo, tai jei visgi DCA, tai suinvestuočiau juos per 3-4 kartus per metus.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Sek Gru 06, 2020 7:16 pm

Darijonas rašė:
Sek Gru 06, 2020 5:36 pm
Nuo sausio 18 d. SEB keičia įkainius: pirkimas/pardavimas XETRA biržoje bus 0.25 proc., min. 15 EUR. Reiktų apsvarstyti Swedbank variantą, iki 30 000€ nemokamas saugojimas. Bent jau kol kas.
Jeigu tavo portfelio sudėtis bus daugiau mažiau priešingos koreliacijos priemonės, investuok iš karto.
Antrinu, Swedbank dėl saugojimo iki 30k palankesnis variantas šiuo metu ir lygiai panašiai nereikės ieškoti pinigų po užsienius :) Galbūt verta pamąstyti, kad nupirkus čia už tuos 30k, kitus būtų galima per žmonos sąskaitą investuoti, minimizuojant mokesčius. Pataisykit, jei klystu, bet man atrodo, kiekvienam sutuoktiniui atskirai jie skaičiuotų tą krepšelio dydį?

Artur
Mustachian
Pranešimai:249
Užsiregistravo:Šeš Geg 11, 2019 4:17 am
Išsiųsta patiktukų: 16
Gavo patiktukų: 32

Standartinė Artur » Pir Gru 07, 2020 4:15 am

Sveikas,

Pirkčiau kas mėnesį. Esant didesniam kritimui (-10 ir daugiau) pirkčiau papildomai.
Taip dariau per covid kritimą metų pradžioj.
"Rule No. 1 is never lose money. Rule No. 2 is never forget Rule No. 1." - Warren Buffett.

dalius
Mustachian
Pranešimai:282
Užsiregistravo:Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 16

Standartinė dalius » Pir Gru 07, 2020 9:33 am

Klausimas vertas milijardo.

Is vienos puses shiuo metu akciju rinka musa visus perkaitimo rekordus. P/E toks aukstas tikriausiai nebuvo net pries didziaja depresija ar per dot.com burbula. Kas galetu reiksti ateinancia korekcija. Ypac turint galvoje, kad pandemija ekonomikai I nauda neisejo…

Is kitos puses visi kas netingi spauzdina pinigus sunkiai suvokiamais kiekiais. Jei pasiziureti I pinigu mase… tai akciju (ir kito turto) kainos atrodo patraukliai.

Jei ziuresi analitiku nuomones, tai labai rimti zmones shiuo metu turi diametraliai priesingas pozicijas: vieni sako, kad kiti metai mus naujus rekordus… kiti kad bus iki shiol nematyta korekcija.

Psichologiskai tikriausiai lengviau investuoti dalimis. Kai imeti keturzenkle suma… ir rinka sugalvoja pasikoreguoti kokius 5%-7%.. bent jau man – emociskai sunku. O jei pataikai iskart pries korekcija.. ir rinka nuvaziuoja 30% ? Man asmeniskai lengviau susitaikyti su negautom pajamom nei su patirtu nuostoliu.

P.S. as pats vis dar ½ savo portfelio laikau grynais. Jei buciau likuti sumetes per pavasarine korekcija… tai bendras augimas siemet butu ne 15% o koks 40%. Per 2008 krize tai suveike puikiai. Per sia.. kolkas neveikia. Niekada negali zinot.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1323
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Gru 07, 2020 10:12 am

dali.us rašė:
Pir Gru 07, 2020 9:33 am
O jei pataikai iskart pries korekcija.. ir rinka nuvaziuoja 30% ?
https://awealthofcommonsense.com/2014/0 ... ket-timer/
dali.us rašė:
Pir Gru 07, 2020 9:33 am
Man asmeniskai lengviau susitaikyti su negautom pajamom nei su patirtu nuostoliu.
Daugumai taip yra.
https://en.wikipedia.org/wiki/Loss_aversion
dali.us rašė:
Pir Gru 07, 2020 9:33 am
P.S. as pats vis dar ½ savo portfelio laikau grynais.
Pardavei pavasarį ar niekada neinvestavai?
dali.us rašė:
Pir Gru 07, 2020 9:33 am
Jei buciau likuti sumetes per pavasarine korekcija… tai bendras augimas siemet butu ne 15% o koks 40%.
15 % skaičiuoji nuo viso portefelio ar 1/2?

“Far more money has been lost by investors preparing for corrections, or trying to anticipate corrections, than has been lost in corrections themselves.” – Peter Lynch

dalius
Mustachian
Pranešimai:282
Užsiregistravo:Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 16

Standartinė dalius » Pir Gru 07, 2020 12:53 pm

Ne.. nepardaviau nieko. Tiksliau beveik nieko. Swed accounta reikejo pravalyti.. tai pigiai pardaviau fonda, dar pigiau užsipirkau akciju. Viskas dvieju nuliu zonoj.

Paprasciausiai buvo truputi grynu susikaupe.. tai sumerkiau i rinkas "ant dip'o". Planavau koki sklypuka pajamt... bet neissirinkau nieko.

P.S. tu teisus. 15% nuo investuotos sumos. viso tadu iseina apie 7-8% nuo metu pradzios.

SpiriT
Mustachian
Pranešimai:176
Užsiregistravo:Šeš Bir 01, 2019 8:50 am
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 14

Standartinė SpiriT » Pir Gru 07, 2020 4:21 pm

Pradejau nuo panasios situacijos. DCA kas menesi, ir pasiseke, nes rinka dropino nuo covid, o dar ir klaidu padariau pradzioj biski, nes pirmi pirkimai buvo, ir aisku moraliskai buvo zymiai lengviau.

Del komentaru, kad gal portfolio per rizikingas jei nerimauji, tai kazn, man bent del portfolio sudeties visiskai nera neramu, nors dabar 100% ETF, akcijos ir REIT (ty. visi rizikingi).

Siuo metu irgi turiu cash'o ir irgi nedrisciau ideti visa suma iskart. Geriau maziau uzsidirbsiu, bet geriau miegosiu

Skelbti atsakymą