Ekonomika ir finansų rinkos

Temos, kurios nepatenka į aukščiau paminėtas kategorijas.
Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83
Ekonomika ir finansų rinkos

Standartinė Mr. BM. » Sek Sau 17, 2021 1:00 pm

Tikra tiesa, kad FIRE siekiantys investuoja DCA principu nekreipdami dėmesio į finansų rinkų ar ekonomikos svyravimus. Tačiau visgi, bent jau aš, nuolat stengiuosi sekti ekonomikos pulsą, mintyse modeliuoju įvairius ateities scenarijus ir atitinkamai planuoju tiek asmenines finansinius pirkinius, tiek verslo žingsnius į priekį.

Siūlau šioje temoje pabūti burėjais ir pabandyti paspėlioti. Įdomu tiek asmeninės nuomonės ar baimės, tiek profesionalios ir pagrįstos nuomonės ekonominiais ir finansų rinkų klausimais.

Mano „gut feeling“ šiuo metu signalizuoja, kad pavasarį buvo tik lengvas perspėjimas, o su pasekmėmis susidursime dar tik ateityje. Galbūt visai netolimoje? Nesu finansų rinkų ekspertas, bet man ramybės neduoda tai, jog per 2020 kalnelius rinkose nebuvo baimės. Kiek skaičiau knygų, investuotojų memuarų, tai visi sutaria, jog krizės metu apima didelė baimė. Tokia baimė, kokios dar nėra buvę.
Kai 2020 metais kritome, nei savyje, nei aplinkoje nejaučiau jokios baimės dėl raudonuojančių skaičių. Kaip tik buvo juntamas džiaugsmas, kad galime „užsipirkti“ daugiau. Ir čia yra didžiausia abejonė, nes tas jausmas tikroje recesijoje turi būti.
Kitas dalykas, tai yra godumas. Istorija rodo, jog godumas ir visuomenės emocinis pulsas prasidedant bulių rinkai būna nedidelis, ramus, o besibaigiant, atvirkščiai - godumas ir euforija ima viršų. Nežinau kaip atrodo jums, bet man dabartinė situacija visiškai nepanaši į naują bulių rinką. Užtenka pažiūrėti į indeksų kainas, kurios yra istorinėse aukštumose. Bitcoinas rekordiškai aukštai. Tas pats ir socialinių tinklų grupėse, žmonėms 50%, 100% pelnai perkant akcijas pasidarė visiška norma, fundamentalūs įmonių rodikliai nebeįdomūs. Vyksta veiksmas, brokeriai fiksuoja rekordinius naujų vartotojų kiekius, pinigai plūsta į finansų rinkas, visi karštligiškai ieško būdo uždirbti didelius pelnus. Nežinau kiek tai gali tęstis, bet visa situacija atrodo kaip dujų pilnas kambarys ir reikia tik mažos kibirkšties, kad viskas sprogtų.

Esant COVID situacijai pasaulio ekonomikos susiduria su problema – nėra galimybių augti. Nesileisiu į detales, bet turbūt visiems akivaizdu, kad buvusio augimo pasiekti kurį laiką nepavyks dėl sveikatos krizės. O juk iš esmės, finansų rinka turėtų atspindėti realią ekonomiką. Galbūt su šiokiu tokiu atsilikimu arba pirmavimu, bet istoriškai, jos visada judėjo lygiagrečiai. Dabar, ekonomika net ir su beprecendenčiais piniginiais stimulais vos vos kruta, o finansų rinkos šoliuoja į aukštyn taip, kaip nešuoliavo jau daug metų. Įdomu kiek laiko? Nes kuo ilgiau kilsime, tuo skaudžiau vėliau krisime.

Jeigu „burti“ konkrečiai, tai labiausiai bijau, jog ši euforija pereis į nekontruoliuojamą infliaciją. Iš tų žinių, kurias esu sukaupęs (jos nebūtinai teisingos), manau, kad dabartiniai centrinių bankų veiksmai būtent ten ir veda. Bet hyper infliacija bus tik pradžia, nes po to turėsime itin didelę finansų krizę ar net depresiją.

Pinigų kiekis jau daug metų didinamas, tačiau infliacijos centriniams bankams nepavyksta padidinti. Tam, kad atsirastų infliaciją, reikia jog pinigai judėtų ekonomikoje (velocity). T.y. reikia, kad žmonės ir verslai juos naudotų. Bet vartojimas kaip neužsikuria, taip neužsikuria, nes Centriniai bankai žmonių priversti naudoti pinigus negali. Ką gi darome toliau? Toliau spausdiname. O per 2020 metus kiekiai pasidarė išvis nebesuvokiami. USD kiekis padidėjo nuo ~15000 trilijonų iki ~19000 trilijonų. T.y. pinigų kiekis per metus padidėjo 26%! Galbūt dabar tai gelbsti, galbūt nuvertėjimo taip greitai nesimato. Bet ar yra „exit“ planas? Kas bus kai žmonės apimti džiaugsmo ir godumo (ar tik kažkur šiame poste neminėjau šio žodžio) pradės naudoti pinigus? Ar Centriniai bankai turės drąsos panaudoti savo vienintelį ginklą, t.y. kelti palūkanų normą tuo metu, kada pasaulis yra didžiausioje skoloje per visą istoriją? Ar bus drąsos šauti sau į koją ir pakelti palūkanų normą? Manau, kad nebus, nes tai būtų politinė savižudybė. Tęsiant naratyvą turėsime nevaldomą hyperinfliaciją, kol galiausiai bus šauta į abi kojas. Arba tiesiog į smilkinį. Bus padidinta palūkanų norma, kuri sukels didžiausią skolų krizę pasaulio istorijoje. Arba ne. Nes būtų nesąmonė išprognozuoti tokį dalyką tokiam mėgėjui kaip aš :)

Bet pasidalinti, nors ir chaotiškame tekste, vistiek norėjau. Ką jūs manote? Kaip ruošiatės? O gal išvis negalvojate?
Prikabinti failai
Money supply - Copy.JPG
Money supply - Copy.JPG (38.81KiB)Peržiūrėta 3529 karus(ų)
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Vartotojo avataras
DainiusT
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:70
Užsiregistravo:Šeš Kov 09, 2019 8:19 am
Gavo patiktukų: 1

Standartinė DainiusT » Sek Sau 17, 2021 4:34 pm

Kažkada per didelis pinigų kiekis vistiek pramuš, bus dviženklė infliacija ir ir per didelis pinigų nuvertėjimas. Per sakant kitų mintis, dabartinis pinigų perteklius nusėda į NT, akcijų rinką, indelius banke ir gal Bitcoinus :) Iki eilinių žmonių, gyvenančių nuo algos iki algos, jie nedaeina, tas matosi, kad mažmeninė prekyba paaugo tik nežymiai. Dėl kol kas nėra ir taip norimos infliacijos.

darbai
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:34
Užsiregistravo:Šeš Geg 04, 2019 10:08 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 5

Standartinė darbai » Sek Sau 17, 2021 6:33 pm

Joo, čia turbūt viena daugiausiai diskusijų sukelianti tema per pastaruosius metus tarp investuotuojų, vieni labiau "bearish", kiti labiau "bullish" vertina visą tą rinkų judėjimą ir atsiskyrimą nuo realios ekonomikos. Aš irgi prie "bearish" gretų tikriausiai prisijungiu. Taip trumpai tariant, tai nuojauta man sako, kad krizė pareis apie 2022 metus, rimto pagrindimo neturiu, tiesiog mano spėjimas :))
Atrodo, dabartinės nuotaikos rinkoje atitinka visus vėlyvosios burbulo stadijos kriterijus, visas tas "irrational exuberance", aukštas Case-Shiller PE, Buffeto rodiklis, visas godumas, fundamentalų ignoravimas, Value akcijų atsilikimas, beprotiškas tam tikrų sektorių pūtimasis (pvz. EV, aplamai ARK ETF'ų balionas,), sekančios teslos beprotiškos paieškos, IPO, SPAC rekordiniai kiekiai, didžiausias lygis visų opcionų, margin tradinimų, galybė nepatyrusių naujų investuotuojų, Robinhooderių wallstreetbetsų galybė ir t.t. galima vardint ir vardint, kas veda į nekokią baigti, bet tuo pačiu dar niekada nebuvome neigiamų palūkanų aplinkoje, neištirti vandenys ir neprognozuojamos baigtys gali būti.
Pritariu Dainiui, kad infliacija jau yra, bet ji yra finansų rinkose, nes pinigų kitur nėra kur dėti - ir dėl karantino apribojimų, stimulus check'ių, ir dėl to, kad nėra daugiau kur investuoti su normalia grąža, kai neigiamos palūkanos.
Įdomi yra hipotezė "inelastic market hypthesis". Pasak jos, pinigai plūsta iš obligacijų marketo, o dėl marketo neelastingumo, 1 doleris, atėjęs iš bondų, akcijas kelia 4-5 doleriais. Pagal šią hipotezę galime pamatyti SP500 indeksą ir žymiai didesnes aukštumas pasieksiantį per ateinantį laiką.
Kalbant apie infliaciją ekonomikoje, tai kažkaip irgi norisi atsargiai vertinti, nes vėlgi, dažniausiai būna taip, kaip mes nesitikime :)) o dabar visi tikisi, kad bus hyperinfliacija. Kas nenustebintų, bet ar ji iš tikrųjų bus doleriui - rezervinei valiutai, tikrai neaišku. Kad Veimaro respublikoje, Zimbabvėje buvo, tai visi supranta, kad dėl tų pačių priežasčių, bet jų valiuta nebuvo rezervinė.
Manau burbulas dar pūsis, nes pvz 1999 metų burbulas pūtėsi nuo berods 1997. Ir fundamentalai tikrai kažkada turės pasivyti. Tik turiu du scenarijus: arba bus didelis sprogimas, arba ilgai ilgai marketas eis "sideways". Kaip minėjau, bus aišku 2022 metais :D (krištolinio rutulio neturiu, tik mano spėjimas).

darbai
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:34
Užsiregistravo:Šeš Geg 04, 2019 10:08 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 5

Standartinė darbai » Sek Sau 17, 2021 6:46 pm

O kaip ruošiuosi jau pats nebežinau. Kadangi investavimo patirtis tik 1 metai, pirkau akcijas, obligacijas, auksą santykiu 60:20:20, bet kai toks bulių šturmas, neigiamos palūkanos, tai jaučiuosi, kaip dundukas, praleisdamas tokius uždarbius, ir pats jau matau jau pasiduodu godumui, didėja akcijų dalis. Bet ir commodities indekso nusipirkau, nes žemumose, nes gal infliacija. Casho 20 proc. prilaikau, bet irgi nervuoja matant market gainsus. :D Labai įdomu, kaip čia viskas baigsis, paguoda ta, kad portfelis nėra šimtatūkstantinis.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Sek Sau 17, 2021 7:33 pm

Visiškai suprantu visus concerns ir pritariu, kad nauja krizė tikėtina. Bet tuo pačiu:

- Mes matome visišką ekonomikos revoliuciją, nuotolinio darbo, milžiniškos skaitmenizacijos, prisitaikymo, rizikų valdymo prasme. Manau, kad poveikis darbo našumui gali būti milžiniškas.
- Žmonių santaupos didėja kosminiu greičiu. Pinigai pas paprastus žmones daeina tikrai. Ir JAV, ir ypač Lietuvoje, kur santaupų didėjimas rekordinis. Kaip tik pas daug ką ateina suvokimas, kad gyventi nuo algos iki algos nėra gerai. Ar viskam atsidarius bus puolama vartoti? Ne visai. Matėm jau šiek tiek tą situaciją - po pavasario uždarymo sekusią laisvą vasarą. Vartojimo tikrai nebuvo perteklinio, kainos pernelyg nekilo. Tuo pačiu, jei pastebėsit, ir lietuviškame internete paprasti žmonės pradėjo kalbėti apie kaupimus ir pan. Aš drįstu nedrąsiai galvoti, kad keičiasi mąstymas. Ir taip, tai reiškia infliaciją rinkose, bet ne vartojimo prekėse.

dalius
Mustachian
Pranešimai:280
Užsiregistravo:Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 15

Standartinė dalius » Sek Sau 17, 2021 9:03 pm

Yra tokia Modern Monetary Theory (kritiku vadinama Magic Money Tree). Pagal ja yra geris.. neribota pinigu pasiula rinkoje (ir nebutinai tai infliacija issaukia).

O as pats... prilaikai 50% chache. Noreciau bent 50% kritimo.. nors ir baisoka, kad Japonijos scenarijus pasikartos. Ir siaip, kuo toliau, tuo maziau pasitikiu tais spalvotais popieriukais.

Kita vertus... kazkas vis dar perka obligacijas. Net ir su neigiamomis palukanomis.

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Sek Sau 17, 2021 10:55 pm

Skaitinėju šiandien įvairius istorinius šaltinius apie Romos imperijos finansų sistemą. Įdomi citata:
Around the start of the third century CE, the early Roman Empire came to an end under the pressure of a number of problems: several emperors who were exceptionally autocratic and excessive and a series of revolts by the army which in turn led to Rome being ruled by a series of short-term emperors.14 The disruption manifested itself in many ways, including increased inflation in the third century CE that is visible to us through debased coinage and occasional price quotations. Inflation was less than 1 percent in the first and second centuries CE, but prices doubled after the Antonine plague of the late second century and doubled again soon thereafter. The denarius began to be progressively debased at this same time (Harl, 1996).
Problemos, kurios nulėmė šios imperijos žlugimą: autokratija, infliacija bei valiutos devalvavimas. Gal kas žinote dar panašių laikmečių su panašiu ekonomikos modeliu? Labai įdomu palyginti
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Fumitto
Mustachian
Pranešimai:233
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 7:05 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 27

Standartinė Fumitto » Pir Sau 18, 2021 8:14 am

Dėl vartojimo tai drįsčiau pasiginčyti. Šiai dienai US vartojimas grįžo beveik į prieš pandeminį lygį. Vartojimas yra sustojęs pagrinde ties pramogomis, kelionėmis ir pan. Visa kita praktiškai pilnu tempu dirba. Pramonė dirba, naftos kainos jau kyla, nes paklausa išaugusi. Labai mažai tikėtina, kad naftas vėl kristų į gegužės mėn neigiamas kainas. Automobilių rinkoje jaučiamas didelis transporto priemonių trūkumas, nespėjama gaminti.
Mano nuomone JAV FED tikrai neleis įvykti dideliam crashui, bent jau dabar. Pinigai bus ir toliau pompuojami į rinkas, kaip niekada dar nebuvo iki šiol. Labiau tikėtinas sąstingio laikotarpis arba kaip tik tolesnio burbulo pūtimosi laikotarpis, tik klausimas kiek ilgai tai gali tęstis.
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Pir Sau 18, 2021 10:28 am

Fumitto rašė:
Pir Sau 18, 2021 8:14 am
<...>
Mano nuomone JAV FED tikrai neleis įvykti dideliam crashui, bent jau dabar. Pinigai bus ir toliau pompuojami į rinkas, kaip niekada dar nebuvo iki šiol. Labiau tikėtinas sąstingio laikotarpis arba kaip tik tolesnio burbulo pūtimosi laikotarpis, tik klausimas kiek ilgai tai gali tęstis.
Vat būtent labiausiai ir neramina, tai, jog FED neleis įvykti crashui ir persistengs. Dabar kai blogai, spausdiname pinigus, pučiame burbulą palengva, bet išsilaisvinus iš COVID galime įgauti nevaldomą pagreitį. Panašiai kaip po antro pasaulinio karo, kada JAV prasidėjo baby boom, žmonės emociškai išsilaisvino, problemos neliko, tik šviesus rytojus. Perdėtas vartojimas + stipriai padidintas valiutos rezervas gali pereiti į aukštą infliaciją, kurią teks stabdyti žiauriomis priemonėmis.

Skamba aišku baisiai, o išsipildymo tikimybė maža. Bet dėl emocinio saugumo, didesnius pirkinius atidėjome, o per ateinantį pusmetį pasididinsime emergency fund iki 18 mėn. būtinųjų išlaidų.
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Sau 18, 2021 2:21 pm

Čia labai geras video apie tai, kaip elgtis šioje situacijoje :) Pagal Bogle, iš 1997 jo pasisakymų, prieš dotcom bubble.

https://www.youtube.com/watch?v=bafSHgye-30

Skelbti atsakymą