Kokį patarimą duotumėt?

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
lifeismydesire
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Tre Sau 18, 2023 4:03 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Kokį patarimą duotumėt?

Standartinė lifeismydesire » Tre Sau 18, 2023 4:14 pm

Sveiki,
kaip jau supratot iš temos pavadinimo, noriu patarimų ir jūsų pamąstymų, ką darytumėt mano vietoje.
Apie investavimą praktiškai nieko nenusimanau.
Situacija tokia, kad giminaičiai parduos tam tikrą turtą ir gautą sumą dalins anūkam. Taigi jei viskas eis kaip jie planuoja, turėčiau gauti 30–40 000 eurų. Pinigai nėra labai dideli, bet ir ne visai maži. Esmė tokia, kad tų pinigų nenoriu skirt būsto paskolai ar dar kažkam. Norėčiau tuos pinigus (papildau: min 10 metų, bet gal labiau 20–30 m.):
a) blogiausiu atveju – padėt kažkur, kad jie nenuvertėtų
b) geriausiu atveju – padėt kažkur, kad jie uždirbtų.

Aišku, dar ir pats domėsiuos kažkiek, ką ir kaip galima daryt, bet pirma mintis buvo ateit į šitą forumą. Kažkaip jis man užstrigęs kaip protingų ir civilizuotų žmonių vieta. :)
Tai patarkit, kur patartumėt „dėti“ tokią sumą, kad nereikėtų kažkokių specifinių žinių, nereikėtų nuolat jais rūpintis? Ar pakankamai gerai būtų kažkokie mano banko (šiuo metu – Swedbank) siūlomi investiciniai fondai? Ar reikėtų kažko geriau ieškot?
Kaip ir rašiau, apie investavimą nieko nenutuokiu, tai reikėtų kažkokio ne per daug sudėtingo ir palyginti saugaus varianto, kad sprendimus, kur investuoti, už mane priimtų „kiti“.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ket Sau 19, 2023 8:24 am

Sveikas prisijungęs.

Jei domėtis detaliau bei / ir aktyviai valdyti - nelabai nori, tai arba kažkas nelabai brangaus banke, gerai diversifikuotas fondas ar pan. Arba roboadvisorius. ETFMatic toks anksčiau buvo, pradžiai tuomet buvo gerai. Bet koks jis dabar, ar geras ar ne - nebežinau. Gal kažkas iš čia esančių dar ten investuoja, tai patars.

Tik nemerk visos sumos iš karto. Padalink dalimis ir kas keletą mėnesių suinvestuok.

Šiaip sprendimas netikėtai gautų pinigų neišleisti ir kažkaip juos įdarbinti - ypač protingas bei brandus! Sveikinu!
T.y. netikėtai gavau, tikėtai kažkur saugiai padėjau ir gyvenu toliau :) Ateityje, jei išlaikysi gerą drausmę ir pan. - turėsi gana gerą prieaugį!

Protingesni forumo vilkai gal kažką konkrečiau galės patarti dėl konkrečių fondų ar įrankių.

Sėkmės!

Vartotojo avataras
Gerietis
Mustachian
Pranešimai:161
Užsiregistravo:Pir Kov 02, 2020 9:57 am
Išsiųsta patiktukų: 120
Gavo patiktukų: 33

Standartinė Gerietis » Ket Sau 19, 2023 9:46 am

Mano trumpi patarimai dabar šovę į galvą:
  • Keep it simple
  • Investuojant ilgam laikotarpiui (ilgiau negu 10 metų) rinktis fondus/ETF dėl mažų mokesčių.
  • Investuojant atkreipti dėmesį į mokesčius. Gali pasirodyti, kad tarp 1% ar 0.3% mokesčių nėra didelio skirtumo, bet per ilgą investavimo laiką šis skirtumas kainuos tūkstančius. Mano nuomone: 0.3% ir mažesni mokesčiai - gerai. 0.3% - 0.5% normaliai. 0.5%-1% blogai. 1% ir daugiau vengti.
  • Investuoti savo banke. Šiuo atveju Swedbank turi bene geriausias investavimo sąlygos iš visų LT bankų.
    • Investuojant į Swedbank Robur fondus mokesčiai pakankamai nedideli. Netaikoma laikymo ar pirkimo mokesčiai.
    • Asmeniškai pasirinkčiau Swedbank Robur Access Edge Global fondą.
  • Prieš investuojant nepatingėti pasiskaityti pateikiamos informacijos apie fondą/ETF, indeksą ir kt.
  • Netikėtai gavus didesnę sumą pinigų išskaidyti juos per tam tikrą laikotarpį ir suinvestuoti taip, o ne viską iš karto. Pvz., išskaidyti per 12mėn ir kas 1mėn lygiom sumom suinvestuoti. Taip apsisaugosime nuo nemalonaus įvykio, kai suinvestavus visą sumą rinka krenta žemyn ir kurį laiką matome minusą.
  • Rinkai nukritus neišsigąsti ir prisiminti, kad investuojame ilgam laikotarpiui. O per ilgą laikotarpį rinka visada atsigauna ir kyla į viršų. Arba kitaip, tiesiog neparduoti. Geriausia iš vis emocijas palikti už durų ir nekreipti dėmesio kas vyksta ekonomikoje ir rinkose.
Rule No. 1: Never lose money.
Rule No. 2: Never forget rule No. 1.

Citi
Mustachian
Pranešimai:232
Užsiregistravo:Pir Kov 04, 2019 1:57 pm
Išsiųsta patiktukų: 10
Gavo patiktukų: 123

Standartinė Citi » Ket Sau 19, 2023 10:32 am

Vidutinis JAV investuotojas 2001-2020 uždirbo 2,9%, kai akcijų rinka 7,5%, 50/50 akcijų ir obligacijų portfelis 6,6%.
Šaltinis: https://winthropwealth.com/assets/The-a ... timing.pdf

Taip nutinka todėl, kad investuotojai daro klaidas.
Didžiausia investuotojų daroma klaida - pirkti tai kas ant bangos ir parduoti tada, kai rinkose pesimizmas. Tikėtina, kad ir jūs taip darysite, nes tiesiog tokia žmogaus prigimtis, netinkama investavimui.

Apskritai, aš laikyčiausi nuomonės, kad akcijų rinka nėra tinkamas instrumentas kiekvienam. Siūlau išbandyti ir išsiaiškinti, ar šis instrumentas tinkamas jums.

Investuokite kokius 5 tūkst. eurų į akcijų rinką ir kelis metus save stebėkite. Jeigu kils noras vaikytis naujausias madas, arba rinkoms krentant jausite nerimą ir norą kažką portfelyje keisti - šis instrumentas ne jums.

O ką daryti su likusia suma ? Akcijos nėra vienintelė turto klasė. Geriau, ypač neturint patirties, būti konservatyvesniam, nei lėkti kaip akis išdegus ir po to gailėtis.

Indėlis kredito unijoje visada saugus pasirinkimas, kaupiant žinias ir save šviečiant, pvz., kol tikrinamasi ar akcijų rinka jums tinkamas instrumentas.
Man ir p2p visai patinka, tokios platformos kaip Finbee ir Paskolų klubas, mano nuomone, ganėtinai saugus būdas. Nebūtinai didžiulėmis grąžomis pasigirsite, bet ir menka tikimybė investicijas sudeginti. Ypač renkantis mažiau rizikingus reitingus.

Vartotojo avataras
Miško Brolis
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:87
Užsiregistravo:Sek Spa 18, 2020 5:38 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 12

Standartinė Miško Brolis » Ket Sau 19, 2023 4:49 pm

https://sesinuliai.lt/kaip-per-diena-isleidau-130k/

Tiesiog nusipirk savo banke Robur fondų ir nesuk kiaušių, ypač jei ketini kaip pats minėjai ilgam pamiršti. Ir nebūtina skaidyti. Bet ką čia aš, nesu finansų patarėjas kad patarimus dalinčiau, paskaitinėk kelis šaltinius ir pats nuspręsk.

lifeismydesire
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Tre Sau 18, 2023 4:03 pm
Išsiųsta patiktukų: 1

Standartinė lifeismydesire » Pen Sau 20, 2023 9:34 am

Ačiū visiem už komentarus!
@Miško Brolis, gerą linką numetei, būtinai pasiskaitysiu detaliai ten viską, dabar tik akim permečiau. Praktiškai mano situacija, tik kad pas mane suma mažesnė bus.
@Gerietis, ačiū už detales dėl mokesčių. Tokių bendrų blogų kur investuoti, tai galima greitai rasti, bet būtent tie praktiniai dalykiai (kas yra „gerai“, kokie mokesčiai yra normalu ir pan., tai sunkiau aptikti).
I feel that I'm on fire. The world is my desire.

Skelbti atsakymą