Gyčio S. istorija

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
Vartotojo avataras
Gytis Stankevičius
Naujokas
Pranešimai:17
Užsiregistravo:Ket Bir 13, 2019 7:21 pm
Gyčio S. istorija

Standartinė Gytis Stankevičius » Tre Lie 10, 2019 9:05 pm

Sveiki,

aš Gytis, man 24 metai ir čia yra mano trumpa istorija.

Prieš metus baigiau universitetą ir jau kaip metai darbojuosi ir taip natūraliai gaunasi, kad taupau pinigus. Pripažinsiu, nors investavimu trumpai domėjausi prieš kelis metus, tačiau esu dar pakankamai žalias, o investavimo patirties neturiu. Apie keturius metus excel'io spreadsheet'e kaupiu duomenis apie išlaidas ir pajamas, todėl pradėjus sąvarankišką gyvenimą tiksliai žinojau kiek išleisiu būtinosioms išlaidoms (būstas,maistas,transportas), kas palengvino visą šį procesą. Kadangi santaupų vis daugėja ir greitai artėja prie MAN solidžios 10.000€ sumos, tai kyla vis daugiau klausimų kur juos padėti, kaip įdarbinti, kokį finansinį sprendimą priimti dėl pinigų įdarbinimo, būsto pirkimo, finansinės nepriklausomybės ir taip toliau. Žodžiu, su nauju gyvenimo etapu prasidėjo ir finansinis planavimas, ilgalaikių tikslų išsikėlimas ir taip toliau, kas, turbūt žinot, ne vienam jaunam žmogui nėra lengva užduotis, ypač turint galvoje tokius didelius tikslus kaip finansinę nepriklausomybę (FIRE), nuosavą būstą, pensijos kaupimą bei ilgą (bent 10-20 metų) laikotarpį. Tada būsiu senas diedas, baisu :) .

Taigi, mano preliminarūs tikslai yra tokie:

1. Pasiekti Lean Fire su 150 000€ vertės investiciniu portfeliu, kuris su 4% taisykle per metus generuotų 6000€ metines pajamas (500€/mėn.) iki 35 metų (blogiausiu atveju - 40m.). Tam, kad pasiekčiau šį tikslą iki 35 metų (turint omenyje prielaidą, kad vidutinė metinė grąža atskaičius 2% infliaciją bus 5%), ateinančius 10 metų per metus turėčiau investuoti 10.320€ (860€/mėn.) arba 5880€ (490€/mėn.), jei iki 40 metų.

Jei atvirai, tai lyginant su dabartinėmis mano pajamomis, pasiekti leanFIRE iki 35 metų atrodo labai didelis iššūkis (iki 40m. - tikrai pasiekiama), gal ir man tapti IT'čininku? :) Nors, tikėtina, kad augant darbo patirčiai, atlyginimas kils taip pat.Kitą vertus, nesnaudžiu ir mokausi norvegų k. , tai per šeimos narius yra galimybė išvykti padirbėti į Norvegiją arba į kitą užsienio šalį. Apskritai, manau, kad įdėjus pakankamai pastangų ir disciplinos, šis tikslas visai pasiekiamas, ypač dėl to, kad šeimos kurti neskubu. Nors akivaizdu, kad finansinės nepriklausomybės pagrindinis tikslas ir vertybė yra laisvė „išėjus į pensiją“ dirbti iš idėjos, ne dėl pinigų. Mano manymu, pagrindinis iššūkis siekiant šio tikslo bus palaikyti discipliną investuojant (ypač ekonomikos smukimo metu) bei pusiausvyros ieškojimo tarp gyvenimo šia diena ir ateitimi (kuri gali nebūtinai ir ateiti).

2. Būsto pirkimas. Šitas klausimas kėblus, vis dar klausiu savęs kas labiau apsimoka: nuomotis būstą ir likusius pinigus investuoti ar pirkti būstą bei tada likusius pinigus investuoti. Klausimas ne vien finansine prasme, bet ir psichologine, nes būnant 24 metų nuspręsti kur gyventi ateinančius 10 ar daugiau metų nėra lengva. Kitą vertus, jei mokėčiau įnašą bankui (kuris šiomis dienomis gali būti mažesnis už nuomos kainą), tuo pačiu išmokėčiau ir būstą. Taip pat, įsigydamas 2k. butą, antrą kambarį galėčiau išnuomoti, kas padengtų bent pusę įmokos bankui, kas padidintų pinigų kiekį, kurį galėčiau atsidėti investavimui (house hacking). Nors vėlgi, galima nuomotis kambarį ir nemokėti taip brangiai, žodžiu, reikia skaičiuoti kiekvieną atvejį atskirai. Bet kol turiu kur gyventi nemokant nuomos, tai kol kas ši problema neaktuali ir yra laiko šiems pamąstymams.

3. Kaupimas pensijai. Jei pasiekiamas leanFIRE, tuomet pensijos kaupimas netenka prasmės, nes ji jau "uždirbta".

Apibendrinus, esu labai laimingas, kad radau šį blog'ą (ir tame tarpe kitus panašius blogus tiek lietuvių, tiek anglų k.), kai man 24 metai, o ne 44 ir dėkingas, kad rašot, suteikiat galimybę mokytis apie asmeninius finansus, investavimą bei finansinės nepriklausomybės siekimą. Tiesa,daug čia mūsų siekiančių FIRE? :)

Vartotojo avataras
Stoic
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 2:44 pm
Išsiųsta patiktukų: 143
Gavo patiktukų: 9

Standartinė Stoic » Ket Lie 11, 2019 6:14 am

Labas,

labai patiko šita frazė ,, Mano manymu, pagrindinis iššūkis siekiant šio tikslo bus palaikyti discipliną investuojant (ypač ekonomikos smukimo metu) bei pusiausvyros ieškojimo tarp gyvenimo šia diena ir ateitimi (kuri gali nebūtinai ir ateiti).". Couldn't agree more :D
Aš irgi laikau save siekiančiu FIRE, bet va, per daug nemąsčiau apie lean FIRE :O

Vartotojo avataras
Gytis Stankevičius
Naujokas
Pranešimai:17
Užsiregistravo:Ket Bir 13, 2019 7:21 pm

Standartinė Gytis Stankevičius » Ket Lie 11, 2019 7:48 am

Stoic rašė:
Ket Lie 11, 2019 6:14 am
Aš irgi laikau save siekiančiu FIRE, bet va, per daug nemąsčiau apie lean FIRE :O
Jei turimos pajamos suteikia galimybę pasiekti FIRE vietoj leanFire per tą patį laikotarpį, tai liuks. Aišku, šis tikslas kaip ir kiti tikslai gyvenime gali kisti ir viskas su tuo okei. Manau, kad galvojant dėl leanFIre vs.FIRE svarbu sau atsakyti į klausimą: ką aš veiksiu su finansine laisve? Kas iš to? Turėti planą (ar kelis) ką veiksime pasiekę FIRE (ar leanFIRE). Man asmeniškai atrodo nerealistiška, kad aš pasiekęs finansinę nepriklausomybę daugiau niekada gyvenime nedirbsiu ir neturėsiu jokių pajamų. Gerai, sakykim galbūt būsiu be darbo mėnesį, du, tris, nu pusę metų max... Po to vis tiek atsibos, todėl norėsis kažkokio užsiėmimo, galbūt hobio, kuris virs į pajamas ar dar kažko, savirealizacija yra svarbus žmogaus poreikis, kuris labai svarbus normaliai psichologinei sveikatai palaikyti. O pasiekęs FIRE galėsiu turėsiu laisvę rinktis kur savo dėmesį ir laiką skirti - veikloms ar darbui, kuris iš tikrųjų patinka (nors ir būtų menkai apmokamas) ir yra man reikšmingas arba dirbti pusę etato, žodžiu, kiekvienu atveju išlošiama. Blogiausiu atveju kas gali nutikti, tai crashint'i visa ekonomika, karas arba esant tikrai prastai finansinei situacijai kraustytis kuriam laikui į kaimą pagyventi ar kurį laiką grįžti į darbo rinką ir dirbti kaip normalūs žmonės. :)

Štai toks, maždaug mano mindset'as, kurį pasiskolinau iš MMM ir kitų blogerių bei atrodo logiškas ir teisingas.

Vartotojo avataras
honestFIRE
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:376
Užsiregistravo:Ant Kov 05, 2019 9:30 am
Išsiųsta patiktukų: 47
Gavo patiktukų: 16

Standartinė honestFIRE » Ket Lie 11, 2019 8:43 am

Gytis Stankevičius rašė:
Ket Lie 11, 2019 7:48 am
Stoic rašė:
Ket Lie 11, 2019 6:14 am
Aš irgi laikau save siekiančiu FIRE, bet va, per daug nemąsčiau apie lean FIRE :O
Jei turimos pajamos suteikia galimybę pasiekti FIRE vietoj leanFire per tą patį laikotarpį, tai liuks. Aišku, šis tikslas kaip ir kiti tikslai gyvenime gali kisti ir viskas su tuo okei. Manau, kad galvojant dėl leanFIre vs.FIRE svarbu sau atsakyti į klausimą: ką aš veiksiu su finansine laisve? Kas iš to? Turėti planą (ar kelis) ką veiksime pasiekę FIRE (ar leanFIRE). Man asmeniškai atrodo nerealistiška, kad aš pasiekęs finansinę nepriklausomybę daugiau niekada gyvenime nedirbsiu ir neturėsiu jokių pajamų. Gerai, sakykim galbūt būsiu be darbo mėnesį, du, tris, nu pusę metų max... Po to vis tiek atsibos, todėl norėsis kažkokio užsiėmimo, galbūt hobio, kuris virs į pajamas ar dar kažko, savirealizacija yra svarbus žmogaus poreikis, kuris labai svarbus normaliai psichologinei sveikatai palaikyti. O pasiekęs FIRE galėsiu turėsiu laisvę rinktis kur savo dėmesį ir laiką skirti - veikloms ar darbui, kuris iš tikrųjų patinka (nors ir būtų menkai apmokamas) ir yra man reikšmingas arba dirbti pusę etato, žodžiu, kiekvienu atveju išlošiama. Blogiausiu atveju kas gali nutikti, tai crashint'i visa ekonomika, karas arba esant tikrai prastai finansinei situacijai kraustytis kuriam laikui į kaimą pagyventi ar kurį laiką grįžti į darbo rinką ir dirbti kaip normalūs žmonės. :)

Štai toks, maždaug mano mindset'as, kurį pasiskolinau iš MMM ir kitų blogerių bei atrodo logiškas ir teisingas.
Welcome to the club :) Aš manau, kad FIRE labiau susijęs su laisve daryti tai, ką nori, o ne nedaryti nieko visą likusį gyvenimą (nebent tai yra tai, ko trokšta širdis). :)
:arrow: REVOLUT PASKOLA INVESTICIJOMS BONDORA. (ATNAUJINTA 10.15)

Bondora 688%, FinBee 18%%, FinBee.cz 0%, Omaraha, 12.9%, EvoEstate 11.41%, Reinvest24 13.2%

evkaz
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Tre Geg 22, 2019 6:11 am

Standartinė evkaz » Ket Lie 11, 2019 12:14 pm

Finansine laisve?
Ka galime padaryti uz 600e pajamu? Ir tai vadint laisve, kai siai dienai, be 1k nks pirsto nejudina?
600e pensija - sutinku, laisve nu ne.

Vartotojo avataras
Gytis Stankevičius
Naujokas
Pranešimai:17
Užsiregistravo:Ket Bir 13, 2019 7:21 pm

Standartinė Gytis Stankevičius » Ket Lie 11, 2019 12:40 pm

Norėčiau išskirti kelis dalykus:
Ir tai vadint laisve, kai siai dienai, be 1k nks pirsto nejudina?
Spėju, kad gyvenate ir dirbate Vilniuje, kur algos ir pragyvenimo lygis didesni, bet patikėkit yra labai daug žmonių, kurie dirba už 600-800€ į rankas., vidutinė alga Lietuvoje 2019 I ketvr. buvo grubiai 800 eurų.
Ka galime padaryti uz 600e pajamu?
Užtikrinti, kad būtinosios išlaidos kaip būstas, maistas ir transportas bus padengtos, kas atlaisvina rankas imtis tik tų darbų, kurie reikšmingi ir svarbūs žmogui, nepaisant atlygio. Be to, Vilniuje pragyvenimas brangesnis, bet Kaune už tokią sumą gyvenant pagal mano asmeninį taupumą ir patirtį galima patenkinti būtinuosius poreikius, tačiau tikrai neįrodinėsiu, kad tai būtinai tiesa yra ir kitiems, nes mūsų visų gyvenimo būdas, norai ir taupumas skiriasi, nors noriu pabrėžti, kad ši suma skirta būtinosioms išlaidoms padengti, todėl ir vadinasi LeanFIRE.

Vartotojo avataras
Stoic
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 2:44 pm
Išsiųsta patiktukų: 143
Gavo patiktukų: 9

Standartinė Stoic » Ket Lie 11, 2019 2:55 pm

evkaz rašė:
Ket Lie 11, 2019 12:14 pm
Finansine laisve?
Ka galime padaryti uz 600e pajamu? Ir tai vadint laisve, kai siai dienai, be 1k nks pirsto nejudina?
600e pensija - sutinku, laisve nu ne.
Prisidedu prie Gyčio prieštaravimo ir priduriu, kad su tokiu biudžetu dar ir papramogaut sugebėdavau ir nereikėdavo gyvent nuo ,,algos iki algos". Rimtai.
Beje, man nei šilta nei šalta ar ,,kažkas kitas" tik su tūkstančiu pirštą pajudina. Šitas theme čia nuolat kartojasi. Suprantu, kad nėra lengva suprasti, bet ne sostinėje su 600EUR galima patenkinti daugiau nei tik būtinuosius poreikius.

Vartotojo avataras
Gytis Stankevičius
Naujokas
Pranešimai:17
Užsiregistravo:Ket Bir 13, 2019 7:21 pm

Standartinė Gytis Stankevičius » Ket Lie 11, 2019 3:50 pm

Žinoma, reikia nepamiršti, kad mes kalbam išlaidas 1 asmeniui, kuriam nereikia išlaikyti šeimos ir kuris pasižymi didesniu nei vidutiniu taupumu :)

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Ket Lie 11, 2019 4:32 pm

Asmeniniai finansai, o tuo pačiu ir išlaidos, kurios aptariamos viršuje, yra neatsiejamai susiję su individo pasaulėžiūra, būdo bruožais, vertybėmis, subrendimo lygiu, statusu visuomenėje. Galima diskutuoti iki begalybės kaip dabartiniame pasaulyje reiktų gyventi, bet viena yra aišku be abejonės: tvarkingas žmogaus vidinis pasaulis stipriai padidina šansus turėti ir tvarkingus finansus. Tiesiog. Kai esi laimingas, nebereikia bandyti užsiimti laimės imitacija perkant.
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

evkaz
Naujokas
Pranešimai:2
Užsiregistravo:Tre Geg 22, 2019 6:11 am

Standartinė evkaz » Ket Lie 11, 2019 4:51 pm

Nezinau ar tiksliai issireiskiau ....
statytis savo toki tiksla po 20-40m yra teisinga? Saves ne per daug nuvertina. Nes sedintys prie ausros vartu irgi FL ir jau senai.
Plius 600 po 30m nebebus 600.
O kad domisi FL tai yra labai gut.

Skelbti atsakymą