Greitesnis kelias nepriklausomybei

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
24bazar
Naujokas
Pranešimai:4
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 4:22 pm
Greitesnis kelias nepriklausomybei

Standartinė 24bazar » Sek Kov 03, 2019 7:53 pm

Mano istorija kiek kitokia, nes aš jau ten kur BM ketina būti, bet man labai patinka žmonės su tokia pasaulėžiūra ir tikslu būti nepriklausomi nuo darbo. Todėl rašau čia daugiau dėl to, kad patarti/palaikyti/pakonsultuoti ir perteikti patirtį, kuri greitu metu būtų labai vertinga.
Manau, kad tiek BM tiek dauguma skaitančių nepamenat ką reiškia finansinė krizė šalyje ar pasaulyje :) nes 2008 buvot labai jauni ir tuo tikrai nesidomėjote, faktas tame, kad krizės ateina netikėtai maždaug kas 10-12 metu ir dažniausiai akcijų ir NT krizė prasideda daugmaž vienu metu.
Investuoti ir džiaugtis pelnais kylančioje rinkoje yra labai smagu, kas dabar vyksta pasaulyje, bet reikia nepamiršti, kad jau 11 metai nuo praėjusios krizės ir tai reiškia, kad šių metų pabaiga ar kitų metų pradžia turėtų būti ribiniai :)
2008 metais pabaigoje sustojo visiškai NT pirkimas, tai tesėsi tol kol kainos pradėjo riedėti žemyn ir daugumoje miestų nuriedėjo 50% ir daugiau, tas pats buvo ir su akcijomis, stipriai sumažėjo vartojimas, pradėjo masiškai bankrutuoti verslai, miestuose kartu su nedarbu ženkliai padidėjo nusikalstamumas - prasidėjo finansinė apokalipsė daugumai verslų ir žmonių.
Visa tai rašau kaip įžangą, nes šis momentas yra pats geriausias tiems kas turi cash flow verslus ir cash ready to work. 2010-2013 metais galėjai pirkti namus/butus/patalpas su 50-70% nuolaida, kas per ateinantį laiką iki 2019 atnešė 300-400% grąžas vien laikant turtą, nekalbant apie nuomą :) Lygiai tas pats ir su akcijom, nors aš nesu didis investuotojas į akcijas kotiruojamas biržose, bet galima tai matyt grafikuose.
Asmeniškai aš visada investavau į smulkius verslus LT, kurie generavo cashflow. Palaikau nuomonę, kad "cash is king", todėl targetinu ROI=100% ir išdiversikavus per 11 skirtingų sektorių įmonių skaitau, kad pakankamai saugiai dauginu kapitalą.
Esminis dalykas ką supratau per ilgus metus, kad svarbiausia investavime yra:
1. minimali rizika
2. stabilus cashflow
3. ROI
Nei p2p, nei cfd, nei akcijos ar tuo labiau etf nėra tinkamos investicijos mano nuomone, nes tu neturi šansu nei valdyt riziką, nei kontroliuot cashflow ir roi yra juokingai mažas ir neužtikrintas
Išvados? Fast Track yra laikyti cash per krizę ir jei investuoti į plačiasias rinkas tai tuo metu, kai viskas bus dugne. Ką daryt su pinigais per krizę? 2009 metais buvo unijų, kur mokėjo 10% už indėlius draustus valstybiniu indėlių draudimu :)

Įspėjimas: forumo administratorius iš šio pranešimo pašalino reklamą. Forumo dalyvius raginame pateiktą informaciją vertinti kritiškai.

Vartotojo avataras
jėzus
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:50
Užsiregistravo:Ant Kov 05, 2019 5:59 am
Gavo patiktukų: 1

Standartinė jėzus » Ant Kov 05, 2019 6:06 am

Labai gražiai viskas aprašyta ir netgi 18% metinių! Ir su maža rizika! wow!
Svarbu kad tokius įrašus skaitantys naivūs žmonės įvertintų visas rizikas ir nepultų "merkti" pinigų velniai žino kur ir velniai žino pas ką.
Labiau tai vertinčiau kaip potencialų scam ir forumo administratoriui rekomenduočiau labiau tuom pasidomėti, o galbūt net ir šalinti tokius įrašus :)
LGBT

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Ant Kov 05, 2019 8:21 am

Labas, 24bazar,

Dėkui už savo patirties pasidalinimą, bet manau, kad pernelyg nuvertini mūsų forumo dalyvius :) žinome kad yra toks dalykas kaip recesija, straipsniuose irgi apie tai kalbu. Spėju neskaitei?

Visada esu kritiškas žmonėms, kurie žada kosminio dydžio investicinę grąžą ir dar su mažesne rizika. Taip tiesiog nebūna. Per pastaruosius kelis šimtus metų yra nusistovėjusi ir logiška tvarka, kad investicijų grąža turi tiesioginį ryšį su rizika, t.y. kuo rizika didesnė, tuo ir grąža didesnė.

Būna blykstelėjimų (spėju esi viename iš jų), tačiau istorija rodo, kad jie trumpalaikiai. Kaip ir pats sakei kitame forume, per praeitą krizę sudegei, o skolas dar ilgai atidavinėjai. Tikiu, kad pasimokei, bet reiktų suprasti, jog krizių vienodų nebūna. Kiekviena atneša vis naujų iššūkių, kurių subjektyviai vertindamas rizikas dabar nenumatai.

Beje, patarimas, kad į rinkas reiktų investuoti dugne nėra geras. Tokį patarimą gali duoti tik nepatyręs investuotojas. Patyrę žino, kad tiksliai nuspėti "dugnus" ar "aukštumas" tiesiog neįmanoma. Nors teoriškai būtų gerai investuoti dugne, bet ekonomika yra per daug sudėtingas mechanizmas, kad investuotojas galėtų viską ivertinti ir padaryti tikslią prognozę. Dėl to yra įvairios technikos (Dollar cost averaging) leidžiančios šią riziką eliminuoti. Apie jas irgi esu kalbėjęs straipsniuose.
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Vartotojo avataras
Codex
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:91
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:10 pm
Išsiųsta patiktukų: 3
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Codex » Tre Kov 06, 2019 6:57 am

Verslų valdymai nėra tokia finansinė nepriklausomybė, kurios mes čia visi siekiame. Jiems prižiūrėti reikia skirti daug laiko (dirbti), atvirkščiai nei pasyvioms investicijoms.
REAL MADRID CF FAN

24bazar
Naujokas
Pranešimai:4
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 4:22 pm

Standartinė 24bazar » Šeš Kov 16, 2019 12:03 pm

Mr. BM. rašė:
Ant Kov 05, 2019 8:21 am
Labas, 24bazar,

Dėkui už savo patirties pasidalinimą, bet manau, kad pernelyg nuvertini mūsų forumo dalyvius :) žinome kad yra toks dalykas kaip recesija, straipsniuose irgi apie tai kalbu. Spėju neskaitei?

Visada esu kritiškas žmonėms, kurie žada kosminio dydžio investicinę grąžą ir dar su mažesne rizika. Taip tiesiog nebūna. Per pastaruosius kelis šimtus metų yra nusistovėjusi ir logiška tvarka, kad investicijų grąža turi tiesioginį ryšį su rizika, t.y. kuo rizika didesnė, tuo ir grąža didesnė.

Būna blykstelėjimų (spėju esi viename iš jų), tačiau istorija rodo, kad jie trumpalaikiai. Kaip ir pats sakei kitame forume, per praeitą krizę sudegei, o skolas dar ilgai atidavinėjai. Tikiu, kad pasimokei, bet reiktų suprasti, jog krizių vienodų nebūna. Kiekviena atneša vis naujų iššūkių, kurių subjektyviai vertindamas rizikas dabar nenumatai.

Beje, patarimas, kad į rinkas reiktų investuoti dugne nėra geras. Tokį patarimą gali duoti tik nepatyręs investuotojas. Patyrę žino, kad tiksliai nuspėti "dugnus" ar "aukštumas" tiesiog neįmanoma. Nors teoriškai būtų gerai investuoti dugne, bet ekonomika yra per daug sudėtingas mechanizmas, kad investuotojas galėtų viską ivertinti ir padaryti tikslią prognozę. Dėl to yra įvairios technikos (Dollar cost averaging) leidžiančios šią riziką eliminuoti. Apie jas irgi esu kalbėjęs straipsniuose.
skaiciau tavo straipsnius kelis ir apie recesija ir faktas, kad visko neskaiciau, nes mano nuomone nesutinka su tavo :) Tavo poziuris riboja, tave suprasti, kad buna didesne graza ir saugiau :) vien situo atsakymu, parodai, kad tavo pasamone uzkerta tau net mastyma apie tai, kad gali buti..
Taip per praita krize sudegiau ir skolas atidavinejau tikrai ilgai, net du metus :) bet del krizes mes vel interpretuojam skirtingai, tu matai issukius, as matau galimybes, kadangi praita karta ziurejau, kaip tu, tai ir sudegiau vietoj to, kad jau pries 10 metu buciau pasiekes daugiau nei esu dabar ;)
Sakai patarimas blogas del dugnu? 2012 pripirkau butu litais pigiau, nei dabar pardaviau eurais, nekalbant apie nuomos pelninguma, banko svertus ir kt. 2022, 2023 vel uzpirksiu is nuomos gausiu 20% pelninguma, neskaitant sverto su kuriuo tas pajamingumas isaugtu dar daugiau ir kokiais 2030 vel parduosiu, bet cia juk rizika ir labai blogas rinkos prognozavimas, tai sitas postas bus mums abiems priminimas per laika ir parodys kas buvo teisus :)

Tu rasai savo nuomone, pagrista trumpesne patirtim nei mano ir tave palaiko kruva jaunu zmoniu, cia yra saunu :) as rasau, kad visa laika taip nebus :) ir nors jus dabar kaip ir suprantat, kad buna recesija, bet dar tikrai nezinot ka reiskai pamaty savo 100k pavirtusi i 50k, ta situacija geriausiai grudina ir parodo, kad rinkoj tu nieko negali itakoti, bet gali nuspeti ar prognozuoti :) dabar tu rasai straipsnius remdamasis teorija ir isivaizduoji, kad esi rinkod guru, nes rinka auga ir tu uzdirbi gal net daugiau nei 10% per metus :) taip pat as jauciaus 2008, tik mano atveju akcijos ir fondai augdavo po 30% per metus, o paskui vat pist ir atsitiko :) tai galiu pasakyt, kad po pirmos krizes isaugsi ;)
Cashflow visada laimi pries dead equity, nes cashflow eis ir per krize, kiekviena miela menesi, o savo dead equity negalesi net parduot, nes priesingu atveju uzsifiksuosi savo loss.. o svarbiausias dalykas investavime yra ROI ir jei tu neatsimerksi ir blokuosi savo isitikinimus imperatyvinemis tezemis, kurios yra pagristos tik bullshit story kuria tu kartoji savo galvoja, tai tau tikrai ilgins kelia i finansine nepriklausomybe.

P.S. Sita tema sukuriau, ne tam kad kazka itikinciau, nes tai turetu buti akivaizdu is teksto, kad jis skirtas perspeti jus visus, o ne kazkuo itikinti.

24bazar
Naujokas
Pranešimai:4
Užsiregistravo:Pen Kov 01, 2019 4:22 pm

Standartinė 24bazar » Šeš Kov 16, 2019 12:06 pm

Codex rašė:
Tre Kov 06, 2019 6:57 am
Verslų valdymai nėra tokia finansinė nepriklausomybė, kurios mes čia visi siekiame. Jiems prižiūrėti reikia skirti daug laiko (dirbti), atvirkščiai nei pasyvioms investicijoms.
Galeciau lazintis, kad savo veikianciu verslu valdymui skiriu maziau laiko, nei tu investavimui :)

Vartotojo avataras
Codex
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:91
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:10 pm
Išsiųsta patiktukų: 3
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Codex » Šeš Kov 16, 2019 2:32 pm

24bazar rašė:
Šeš Kov 16, 2019 12:06 pm

Galeciau lazintis, kad savo veikianciu verslu valdymui skiriu maziau laiko, nei tu investavimui :)
Kas 3 mėnesius skiriu 10 minučių užsipirkimui. Tai yra einamieji mano laiko kaštai.

Jeigu lažinies, kad visiems savo verslams prižiūrėti skiri mažiau laiko, tai akivaizdu, kad per ateinančią recesiją degsi dar smarkiau nei per 2008 :)
REAL MADRID CF FAN

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Šeš Kov 16, 2019 5:35 pm

24bazar rašė:
Šeš Kov 16, 2019 12:03 pm

skaiciau tavo straipsnius kelis ir apie recesija ir faktas, kad visko neskaiciau, nes mano nuomone nesutinka su tavo :) Tavo poziuris riboja, tave suprasti, kad buna didesne graza ir saugiau :) vien situo atsakymu, parodai, kad tavo pasamone uzkerta tau net mastyma apie tai, kad gali buti..
Taip per praita krize sudegiau ir skolas atidavinejau tikrai ilgai, net du metus :) bet del krizes mes vel interpretuojam skirtingai, tu matai issukius, as matau galimybes, kadangi praita karta ziurejau, kaip tu, tai ir sudegiau vietoj to, kad jau pries 10 metu buciau pasiekes daugiau nei esu dabar ;)
Sakai patarimas blogas del dugnu? 2012 pripirkau butu litais pigiau, nei dabar pardaviau eurais, nekalbant apie nuomos pelninguma, banko svertus ir kt. 2022, 2023 vel uzpirksiu is nuomos gausiu 20% pelninguma, neskaitant sverto su kuriuo tas pajamingumas isaugtu dar daugiau ir kokiais 2030 vel parduosiu, bet cia juk rizika ir labai blogas rinkos prognozavimas, tai sitas postas bus mums abiems priminimas per laika ir parodys kas buvo teisus :)

Tu rasai savo nuomone, pagrista trumpesne patirtim nei mano ir tave palaiko kruva jaunu zmoniu, cia yra saunu :) as rasau, kad visa laika taip nebus :) ir nors jus dabar kaip ir suprantat, kad buna recesija, bet dar tikrai nezinot ka reiskai pamaty savo 100k pavirtusi i 50k, ta situacija geriausiai grudina ir parodo, kad rinkoj tu nieko negali itakoti, bet gali nuspeti ar prognozuoti :) dabar tu rasai straipsnius remdamasis teorija ir isivaizduoji, kad esi rinkod guru, nes rinka auga ir tu uzdirbi gal net daugiau nei 10% per metus :) taip pat as jauciaus 2008, tik mano atveju akcijos ir fondai augdavo po 30% per metus, o paskui vat pist ir atsitiko :) tai galiu pasakyt, kad po pirmos krizes isaugsi ;)
Cashflow visada laimi pries dead equity, nes cashflow eis ir per krize, kiekviena miela menesi, o savo dead equity negalesi net parduot, nes priesingu atveju uzsifiksuosi savo loss.. o svarbiausias dalykas investavime yra ROI ir jei tu neatsimerksi ir blokuosi savo isitikinimus imperatyvinemis tezemis, kurios yra pagristos tik bullshit story kuria tu kartoji savo galvoja, tai tau tikrai ilgins kelia i finansine nepriklausomybe.

P.S. Sita tema sukuriau, ne tam kad kazka itikinciau, nes tai turetu buti akivaizdu is teksto, kad jis skirtas perspeti jus visus, o ne kazkuo itikinti.
Kad galima būtu padoriai diskutuoti, atskirkime du dalykūs: verslą ir pasyvų investavimą, nes pastaruosius sumaišai tarpusavyje.

Verslas:

Tau tai yra darbas ir duona kasdieninė. Man irgi kol kas. Tikiu, kad ši sritis neša didesnę grąžą nei vertybiniai popieriai to įrodinėti man nereikia. Kas yra ROI ir pinigų srautai aš puikiai suvokiu, nes pats kasdien susidūriu. Tačiau nelyginu jo su P2P, ETF ar stocks ir nesakau viešai visur kur tik įmanoma, kad viena yra gerai, kita blogai. Tai tiesiog skirtingi dalykai, kaip obuoliai ir apelsinai. Verslas yra kasdienis darbas, veikla, galvosūkiai ir iššūkiai. Ir nesek pasakų, kad tam nereikia skirti laiko. Nes jeigu neskiri tam laiko, tai niekas ir nevyksta. O jeigu ir vyksta, tai labai neilgai. Tai be išimties galioja visiems verslams.

Beje, net ir kalbant apie verslą. Nesu 100% optimistiškas, nes žinau, kad praktiškai visi verslai per krizę vienaip ar kitaip pajaus pinigų stygių. Domino efektas. Viskas yra susiję. Ar tai būtų IT, maistas, sportas, auto, visos sritys kažkuriam laikui pajaus pinigų srautų mažėjimą. O tavo beribis optimizmas ir grąžos garantas neprideda pasitikėjimo, nes kaip ir minėjau, žmones čia nekvaili. Per krizes bankrutuoja tokios įmonės kaip Lehman Brothers ar Ford, tai keistai atrodo, tavo garantuojama grąža iš mistinių verslų. Nepagalvojai kas valdė minėtas gigantes 2008 metais? Valdė žmonės perėję ne vieną, bet 3-4 krizes per savo gyvenimą. Iš kur pas tave toks savęs aukštinimas pergyvenus vieną recesiją? Ir pasakyk, kieno rizika krizes metu bus didesnė, ar tik ne to verslo, kuris yra neprižiūrimas ir dar pastatytas ant svetimų pinigų? T.y. skolintas?

Investicijos:

Tai yra pasyvus investavimas, kurio tikslas pagauti rinkos vidurkį. Šis instrumentas sukuria nenutrūkstamą pinigų srautą skiriant 2-3 valandas per metus. Nenutrūkstamą sakau todėl, kad 50% nuvertėjusios pozicijos yra tik laikinas etapas ir tik dalis pinigų srauto. Dividendai lieka ir toliau, nors ir mažesni, bet kapsi, nes pasaulyje vistiek lieka pelningai dirbančių įmonių. Ir rizika čia yra gerokai mažesnė, nes mes kalbame ne apie Lietuvos rinką ir apie 20 įmonių bei garantuotą 18% grąžą, bet apie pasaulį ir tūkstančius įmonių, kurių valdyti nereikia.
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

PovilasPanavas.Lt
Naujokas
Pranešimai:8
Užsiregistravo:Šeš Geg 25, 2019 8:28 am
Gavo patiktukų: 1

Standartinė PovilasPanavas.Lt » Šeš Geg 25, 2019 8:54 am

Visada įdomu skaityti, kai yra dvi priešingos nuomonės. Pridėsiu savo trigrašį.

1. Suprasti, kas yra krizė, bei iš tiesų ją patirti yra du skirtingi dalykai. Manau, kad būtent apie tai 24bazar mėgina čia paprotinti. Tai man primena, kiek mano pradines investicijas, nuolatinį akcijų stebėjimą. Pradėjau po krizės, tai šuoliai būdavo dideli. Emocijos irgi.
Tačiau, kartu suprantu kitą istorijos pusę. Daug visko pasikeitė nuo tų laikų. Darant mėnesinę ataskaita man jokio skirtumo ar +15k ar -15k. Jei staiga visas mano 250k€ išgaruotų, tai mano gyvenime niekas nepasikeistų. Mano kasdienybė jau dabar yra geras gyvenimas. Todėl turiu tą tikėjimą, kad pamačius kaip vietoj 250€k ten yra 50k€ man nebūtų didelio šoko bei panikos parduoti.

2. Šita strategija, laikyti cach'ą iki tol, kol yra masinė krizė tikrai įdomi. Dabar kaip tik rašau, kad šiek tiek didinsiu grynųjų rezervus. Bet ne ant tiek, kad likčiau už rinkos ribų, jei krizė vis vėluos ateiti.

Reiktų matematiškai paskaičiuoti, kas yra geriau. Pvz., jei metinė grąža indeksų prieš infliaciją ir mokesčius yra 10%, tai per 14 metų gaunasi 300% pelnas. Kas yra lygiai tas pats. (Matematinis pagrindimas. Norint žinoti, kada pinigai dvigubėja reikia dalinti 72 iš procentų = 72/10 = 7,2metų, suapvalini iki 7 metų. Taigi, investuojama 1000, po 7 metų turime 2000, po 14 turime 4000. Vadinasi graža 4000 - 1000 = 3000, kas yra 300%.

Tačiau dabar pagalvokime, kaip galima pataikyti tikrą dugną. Kai akcijos krenta, būstai pinga, niekad nežinai, čia pabaiga ar ne. Tad idealiai nepataikysi.

3. Grįžtam prie Lietuvos situacijos. Infliacija yra didžiulė, kaip ir atlyginimų kilimas. Vos prieš 6 metus dirbau už 400-500£ Lietuvoje. Tuo metu galvojau, kad, jei turėčiau 1 000 000Lt, tai būčiau turtingas kaip mumis trolis. Dabar esu arti tos sumos, bet turtingu net būnant Lietuvoje savęs niekaip neitų pavadinti. Todėl Lietuvoje tokie būstų ir visko pelnai, nes infliacija yra astronominė nuo euro įvedimo. Tas amžinai nesitęs.

Skelbti atsakymą