avelė

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
Vartotojo avataras
avelė
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:36
Užsiregistravo:Sek Geg 03, 2020 4:15 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 7
avelė

Standartinė avelė » Pir Geg 04, 2020 2:14 pm

Gal išsiskiriu tuo, kad nebaigiau aukštojo, net pirmo kurso nebaigiau, 12 klasių vos baigiau. Kad esu ofisinis darbuotojas ir tuo pačiu turiu savo įmonę, kuri viliuosi, kad leis man ištrūkti iš šiuolaikinės vergovės. Viltis – durnių motina.

Padariau klaidą, kad per daug galvojau apie galimybę dirbti sau. Įtikinau save, kad esu vergas. Dabar sunku rasti motyvacijos dirbti kitiems, o dar sunkiau priimti mintį, kad kažkokie darbdaviai gali įtakoti mano ateitį, pvz. atleisdami iš darbo. Taigi, nuo šiol mano tikslas - imti savo gyvenimą į savo rankas. Gyvenu žiurkių rate – mesiu jį per balkoną kokiai kitai žiurkei.

Bet dar vis dirbu ofise ir artimiausiu metu teks nuleidus galvą vergaut.

Domiuosi investavimu kokius keturis metus ir turiu prisipažinti, kad esu išlaidūnas. Sugebėjau per 4 metus sukaupti 2683 eurų P2P platformose ir dar 66 eurus investuoti į Vilkyškių pieninę. Ar ne juokinga? 2683 + 66 eurų = 2749, dalinam iš 48 mėnesių, 57,27 eur / mėn, graudūs skaičiai.

Šiais metais liko 8 mėnesiai, stengsiuos iš paskutiniųjų investuoti po 600 eurų per mėnesį. 8 mėnesiai * 600 eurų – 4800 eurų. Pakankamai ambicingas šių metų planas. Per 4 metus – 2750 eurų, o užsimojau per 8 mėnesius – 4800 eurų. Bijau, kad čia bus.

Pradedu rašyti blogą – www.avele.lt, kad pakeisti savo finansinį gyvenimą šimtu aštuoniasdešimčia laipsnių. Jeigu nieko nedarysiu, niekas nepasikeis. Tai galbūt dienoraščio rašymas bus mano didysis turnaroundas.

Dar mintis šovė - gali būti, kad esu pirmasis lietuvaitis, kuris pradėjo rašyti blogą per krizę? :D
8-)

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Geg 04, 2020 3:13 pm

50 eurų gali būti visai normalus sutaupymas, priklausomai nuo pajamų :) tai į šitą kontekstą verta atsižvelgti.

O šiaip pastebėjau, nėra forume ypač daug temų apie išlaidavimą ir jo vengimą. Kas yra, mano manymu, vienas iš pagrindinių FIRE aspektų.

Mano manymu, pagrindinis dalykas bandant sutaupyti yra šiek tiek pritaikyti Marie Kondo metodą :) jei negirdėjote, čia toks tvarkymosi metodas, bandant išsivalyti namus nuo daiktų. Daiktus pagal tą metodą reikia sumesti į krūvą, imti po vieną ir klausti savęs, ar jie teikia džiaugsmą. Jei neteikia - mesti. Lygiai tas pats su išlaidomis - jei neteikia džiaugsmo, reikia mesti.

Kelionių negaliu mesti - tai yra mano didysis gyvenimo džiaugsmas. Bet galiu nepirkti brangių mašinų ir dar labiau telefonų - jie tikrai tiek džiaugsmo man nesuteikia. Aišku čia mano perspektyva, žinau žmonių, kuriems kaip tik kelionės neįdomu, o įdomu mašinos ir telefonai. Reikia sau atsakyti į tuos klausimus. Tada aišku eiti per visas išlaidas, pasikelti statementus, ir žiūrėti, kur pinigai nueina. Netflixas? OK, teikia džiaugsmą. Koks nors žurnalas, kuris ateina ir jo neskaitai? Ne. Na ir tada dar vienas žingsnis eiti ir žiūrėti, ar gali gauti pigiau. KASKO draudimas gali skirtis dvigubai ir daugiau, tarkim. Kavos kaina irgi gali labai stipriai skirtis. Ir t.t.

Beje, būtų įdomu, jei papasakotum, kaip ketini toliau investuoti. P2P, pavienės akcijos, tai OK, o kaip dėl ETF, kurie ir yra pagrindinis instrumentas, kurį naudoja šio forumo dalyviai?

Vartotojo avataras
Stoic
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 2:44 pm
Išsiųsta patiktukų: 143
Gavo patiktukų: 9

Standartinė Stoic » Pir Geg 04, 2020 3:26 pm

avelė rašė:
Pir Geg 04, 2020 2:14 pm

Pradedu rašyti blogą – www.avele.lt, kad pakeisti savo finansinį gyvenimą šimtu aštuoniasdešimčia laipsnių. Jeigu nieko nedarysiu, niekas nepasikeis. Tai galbūt dienoraščio rašymas bus mano didysis turnaroundas.

Dar mintis šovė - gali būti, kad esu pirmasis lietuvaitis, kuris pradėjo rašyti blogą per krizę? :D
Sveikinu žengus žingsnį. Prisidėjau į ,,bookmarks", skatysiu :)) Linkiu išlaikyt kryptį

Vartotojo avataras
avelė
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:36
Užsiregistravo:Sek Geg 03, 2020 4:15 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 7

Standartinė avelė » Pir Geg 04, 2020 5:01 pm

Pradžiai noriu padėkoti už tokį puikų komentarą.

pliumbum rašė:
Pir Geg 04, 2020 3:13 pm
Kelionių negaliu mesti - tai yra mano didysis gyvenimo džiaugsmas
Išlaidos yra svarbi mūsų gyvenimo dalis, bet pvz kelionės, ten išleidžiu didžiausius savo pinigėlius. Privertei susimąstyti. Reikia sugalvoti kaip ekonomiškai keliauti, tačiau patirti tokį patį džiaugsmą.
pliumbum rašė:
Pir Geg 04, 2020 3:13 pm
Beje, būtų įdomu, jei papasakotum, kaip ketini toliau investuoti. P2P, pavienės akcijos, tai OK, o kaip dėl ETF, kurie ir yra pagrindinis instrumentas, kurį naudoja šio forumo dalyviai?

Planuoju kas mėnesį į trečią pakopą po 125 mesti, 100 eurų į Baltijos akcijas, 175 mesiu garažo taupymui į kredito uniją ir 100 miškui.
+
P2P 2020 įmetinėsiu dar po šimtą per mėnesį, o nuo 2021 nebeinvestuosiu, išsiiminėsiu tik palūkanas. Sprendimą tokį priėmiau, nes man laikui bėgant P2P investavimas atrodo entry level, na keletą tūkts. turėt platformose kaip ir ok, bet jeigu pagalvoju apie 20-30K? Kažkaip jau ir nesaugu atrodo. Nesaugu atrodo dėl mūsų platformų valdytojų. Aišku jos yra prižiūrimos LB ir pnš., bet Snoras, Ūkio bankas, manau irgi buvo prižiūrimi, tik kad 10x priartinančia lūpa. :) Dar tos peštynės facebook'e tarp direktorių ar kas jie ten tokie. Plius ar kas nors skaitė P2P sutartis? Prisipažinsiu, kad aš neskaičiau, o Jūs?

ETF aš bijau, bijau, nes nesuprantu, o ko nesuprantu - ten geriau nelįst. Kažkaip man kelia nepasitikėjimą, kai visi aplink kalba tik apie ETF kaip dievo dovaną. Draugelis, kuris buvo prisipirkęs bitcoinų klausė manęs apie ETF'us.. Nors kiek girdėjau bitcoinas atsigauna?
Beje esu perskaitęs Justo iš investologijos knygą apie ETF'us, bet vistiek manęs neįtikino. Tai greičiausiai esu ne avelė, bet tas arklys su akių skydeliais.

Dar apie trečią pakopą parašiau - https://www.avele.lt/iii-pakopa/. Laikui bėgant aprašysiu visas savo investavimo kryptis, jas pildysiu ir gali būti, kad keisiu. :)
8-)

Vartotojo avataras
avelė
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:36
Užsiregistravo:Sek Geg 03, 2020 4:15 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 7

Standartinė avelė » Pir Geg 04, 2020 5:03 pm

Stoic rašė:
Pir Geg 04, 2020 3:26 pm
Sveikinu žengus žingsnį. Prisidėjau į ,,bookmarks", skatysiu :)) Linkiu išlaikyt kryptį
Geras, didžiausias AČIŪ. Jei kada iššauksiu kokias nors mintis ir nesvarbu ar teigiamas, ar neigiamas - prašau išsakyk.
Dar kartą ačiū ir iki malonaus! :)
8-)

dalius
Mustachian
Pranešimai:280
Užsiregistravo:Pen Bal 26, 2019 5:20 am
Išsiųsta patiktukų: 4
Gavo patiktukų: 15

Standartinė dalius » Pir Geg 04, 2020 6:23 pm

avelė rašė:
Pir Geg 04, 2020 5:01 pm
Planuoju kas mėnesį į trečią pakopą po 125 mesti, 100 eurų į Baltijos akcijas, 175 mesiu garažo taupymui į kredito uniją ir 100 miškui.
Smalsu, kaip tu po 100 Eurų į mišką gali investuoti ? Čia malkos žiemai ?

P.S. P2P yra labai rizikingas instrumentas, bet ir Balticas (IMHO) yra rizikingesnis uz indeksus :) Ypač prisiminus Grigeo arba Ūki :)

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Pir Geg 04, 2020 6:58 pm

Nesuprantant ETF arba nepasitikint platformomis galima mesti po kažkiek į valdomus fondus. T.y. ne kažkokie sunkiai suprantami indeksai, o pasitikėjimas, kad banke dirbantys žmonės geriau žino, kaip suinvestuoti. Rezultatas gali būti irgi geras, mokesčiai didesni aišku šiek tiek. Tarkim aš nusipirkau šiek tiek swedbanko fondų - pirkimas nemokamas, iki 30k saugojimas irgi nemokamas, tad susimoki 1.5% per metus valdymo mokestį ir ramu. Ir taip pat žymiai mažiau rizikinga negu atskiros akcijos. ETF aišku pigiau. Bet swedbank vardas, žinomumas gali tam tikro saugumo suteikti lietuviams :) rezultatai pas juos pastaruoju metu man labai patinka.

Dėl miško irgi įdomu, kas čia per investicija.

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Pir Geg 04, 2020 10:44 pm

pliumbum rašė:
Pir Geg 04, 2020 6:58 pm
Nesuprantant ETF arba nepasitikint platformomis galima mesti po kažkiek į valdomus fondus. T.y. ne kažkokie sunkiai suprantami indeksai, o pasitikėjimas, kad banke dirbantys žmonės geriau žino, kaip suinvestuoti. Rezultatas gali būti irgi geras, mokesčiai didesni aišku šiek tiek. Tarkim aš nusipirkau šiek tiek swedbanko fondų - pirkimas nemokamas, iki 30k saugojimas irgi nemokamas, tad susimoki 1.5% per metus valdymo mokestį ir ramu. Ir taip pat žymiai mažiau rizikinga negu atskiros akcijos. ETF aišku pigiau. Bet swedbank vardas, žinomumas gali tam tikro saugumo suteikti lietuviams :) rezultatai pas juos pastaruoju metu man labai patinka.

Dėl miško irgi įdomu, kas čia per investicija.
Rezultatai fonduose su 1.5% valdymo mokesčiu nebus geresni nei ETF. Pridedu citatą iš seniau mano rašyto straipsnio: -Petras, kuris mėgsta Mustachian lifestyle, 1991 metais nusprendė investuoti į pasyviai valdomą fondą, kuris seka vieną iš geriausiai žinomų indeksų (S&P 500). Kas mėnesį Petras savo pensijai skyrė 100€. Pinigus Petras atsidėdavo ir vieną kartą metuose investuodavo. Kadangi fondas pasyvus, Petras fondų valdytojui mokėjo tik 0.15% valdymo mokesčių. Remiantis statistika* šis fondas nurodytu laikotarpiu, reinvestuojant dividendus (juos apmokestinant 15% GPM) per metus vidutiniškai generavo +8.841% grąžą. Taigi Petras šiandien turi 139 751.32€. Nemažai? Tikrai taip, tai yra ilgalaikio investavimo magija!

Zigmas, kuris sakė, jog Mustachian lifestlyle yra nesamonė, 1991 metais nusprendė, jog savo 100 €/mėn. patikės finansų profesionalams siekiantiems aplenkti rinką. Kadangi pasirinktas fondas yra valdomas aktyviai, Zigmas kas metus mokėjo 2% valdymo mokesčių ir sakė, jog keli procentai nieko nepakeis. Darant hipotetinę prielaidą, kad šis fondas iš dalies įgyvendino savo deklaruojamus tikslus ir generavo tokią pat grąžą, kaip ir S&P 500 indeksas, Zigmas šiandien turėtų viso labo 100 767.08€. Zigmas profesionalams atidavė kone 39 000€. Ar galite įsivaizduoti, kad keli procentai ilguoju periodu pavirsta į tokią sumą? Ir tai dar ne viskas!

4 iš 5 JAV aktyviai valdomų fondų per 5 metus generuoja mažesnę grąžą nei rinka. Per 10 metų, 99% aktyviai valdomų fondų nesugebėjo aplenkti to paties S&P 500 indekso. Tai reiškia jog Zigmas turėtų gerokai mažiau nei 100 767.08€, nes kone visų aktyviai valdomų fondų metinė grąža yra mažesnė nei jų užsibrėžtas tikslas


Tad mano rekomendacija būtų pasidaryti normalų "pamatą", išmokti apie ETF ir savo investicijomis pasirūpinti pačiam :)
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

pliumbum
Mustachian
Pranešimai:248
Užsiregistravo:Ant Kov 10, 2020 1:43 pm
Išsiųsta patiktukų: 1
Gavo patiktukų: 49

Standartinė pliumbum » Ant Geg 05, 2020 12:11 am

Pritarčiau, kad verta išmokti apie ETF - suprasti nėra sunku ir čia forume galima daug paaiškinimų gauti. Valdomi fondai galėtų būti labiau opcija pradžiai, jei tikrai yra baimių - dedant po kokį 100 į tą patį swedbank pirmais metais mokesčiai būtų vos apie 20 eurų per metus, tai nėra daug. Kalbant apie didesnes sumas, pradės neapsimokėti.

Vartotojo avataras
avelė
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:36
Užsiregistravo:Sek Geg 03, 2020 4:15 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 7

Standartinė avelė » Ant Geg 05, 2020 6:42 am

dali.us rašė:
Pir Geg 04, 2020 6:23 pm
Smalsu, kaip tu po 100 Eurų į mišką gali investuoti ? Čia malkos žiemai ?
P.S. P2P yra labai rizikingas instrumentas, bet ir Balticas (IMHO) yra rizikingesnis uz indeksus :) Ypač prisiminus Grigeo arba Ūki :)
[/quote]

Miškui, esu nusibrėžęs sutaupyti 10k, tą darysiu per kredito uniją. Planuoju prie 2-3 tūkst. eurų pradėti žvalgytis nederlingos žemės ūkio paskirties sklypo miško įveisimui, kita biudžeto dalis bus skirta būtent miško įveisimui. Įgyvendinus planą bandysiu pasinaudoti EU parama. Tada tikrinsiu save ar tikrai man tokia veikla patinka.
Ir taip, ši veikla užims daug mano laiko, tačiau dabar atrodo, kad jausiuosi socialiai atsakingesnis nei šiuo metu esu, galbūt dar pasipelnysiu ir laikui bėgant dar sugalvosiu kaip pateisinti šią mintį. :)
dali.us rašė:
Pir Geg 04, 2020 6:23 pm
P.S. P2P yra labai rizikingas instrumentas, bet ir Balticas (IMHO) yra rizikingesnis uz indeksus :) Ypač prisiminus Grigeo arba Ūki :)
Grigeo mano galva viskas ok, dėl ekologinio skandalo kainos nukrito, bet kilus pandemijai vaizdelis praktiškai nepasikeitė. PE geras, pati įmonė man patinka kaip ir Pangonis.

O Ūkis tai taip, greičiausiai reikės išsirinkt kaip HonestFIRE 10 įdomiausių akcijų ir į jas investuot.

Tuo labiau, mąstant kad investuosiu šiuos metus po 600 mėn, o iš tų 600 eurų vieną šimtą skirsiu akcijoms, o jeigu investuosiu į 10 Baltijos akcijų, tai bankrotavus kokioms 2 iš jų - turėsiu 20 mėn praradimą. Trys kino teatro bilietai, arba pora kokteilių per mėn.
Aišku, kiti pasakys, kad 20 eurų per mėn yra 240 eurų per metus, per dešimt metų 2400 eurų, o investuojant dar daugiau. Bet aš tikrai nesu nusprendęs parašyti nekeičiamų dievo įsakymų, esu žmogus ir bet kada galėsiu priimti sprendimą daryti kitaip. Gi prieš kokius 5 metus smegenys visai kitaip sukosi negu šiuo metu.
8-)

Skelbti atsakymą