Kas man buvo ir yra FI

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
Vartotojo avataras
MeanDog
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:60
Užsiregistravo:Ket Sau 02, 2020 7:34 pm
Išsiųsta patiktukų: 47
Gavo patiktukų: 14
Kas man buvo ir yra FI

Standartinė MeanDog » Ket Lie 30, 2020 10:24 am

Sveiki,

pamėginsiu ir aš parašyti savo istoriją, nors galvoje ji kur kas lengviau dėliojasi, negu kai reikia į tekstą sudėti.
Tai vaikytėje augau skurde (tam tikrame, ne ant popieriaus), kai namie nebuvo ir ką valgyti arba kad turėti pavalgyti tėvai įkeisdavo vestuvinį žiedą lombarde... taigi taupumas augant buvo all around me :) Pradėjęs studijuoti sužinojau tą stebulingą terminą "financial independence", vaikyti tada tai atrodė daiktų šlavimas ir begaliniai pinigai.
Taigi atsiradus didžiuliam norui, atsirado ir pirmosios galimybės. Iš univero būdavo galima gauti be procentę paskolą ir tuomet 5k LT buvo laabai daug!

Pirmoji investicija buvo fondas, kuris prieš pat 2007 boom, generuodavo 400 LT dienai, kai atlyginimas buvo 800 LT mėnesiui :) Turbūt kokius du šimtus kartų į dieną parefreshindavau ar dar paaugo vertė :D Tada įvyko rinkos griūtis ir pelnas kompiuterio ekrane virto nuostoliu. Nors pinigai dingo, noras turėti finansinį saugumą liko, nes augant tikrai daug kartų girdėjau "geri laikai nesitęs", "nepergyvenk gyvenimas blogėja", ir pan.

Nuo univero laikų daug kas pasikeitė, daug žinių įgyjau. Tačiau vienas dalykas išliko (gal net sustiprėjo), tai jausmas, kad einu prieš srovę. Čia kaip anekdote apie 3 puodus pragare ir kaip skirtingų tautų atstovai bando išlipti, tai kad lietuviams nei priežiūros nei dangčio nereikia, nes jeigu kuris bando išlipt kiti atgal įtempia. Ir nors tampu vyresnis, su daugiau patirties, tačiau mažėja žmonių kam galiu pasipasakoti ar padiskutuoti apie savo investicijas. Dauguma užsisukę savo rate ir naujovėms nėra vietos, todėl su finansinės laisvės idėjom aš jų ir nebetrukdau :)

Šiuo metu mano investicijos yra sudalintos į dvi dalis:
1) siaubingai nuobodi ir apskaičiuota. Tai indeksai (SP500, OMXBaltic), pildomi reguliariai ir pamirštami, kad ir kas vyktų rinkoje.
2) fun money. Tai suma, kurią prarasti būtų gaila, bet mano gyvenimo kokybei įtakos neturėtų. Čia būna smagiausias gamblinimas, kai užsidegi, kad reikia bitcoiną pirkti, bet tada jis tik pasirodęs ir iš LT nusipirkti galimybės nėra, tai aiškiniesi ir rašinėjiesi įvairiuose forumuose kaip tą padaryti, tada velnias žino kur vedi pinigus ir lauki įkris ar neįkris. Tada išskrenda bitcoino kaina į kosmosą ir tada jau spirgi kaip čia išsigryninti. Tai nors čia yra nestabiliausia investavimo dalis, tačiau ji suteikia daugiausia emocijų ir veiklos aiškinantis arba bandant atgauti pinigus :) Ar ji pelninga? well, pelninga emocijomis ir žiniomis.

Šiandien FI man yra saugumas mano ir mano šeimos. Ir saugumas mane veda prie pokyčių, kurie mano gyvenimą daro kokybiškesnį. Pokyčių tokių, kur jeigu turėčiau laiko mašiną ir bandyčiau pats sau papasakoti kai buvau 20 ar 25 metų, tai tikrai pats savimi nepatikėčiau ir net neklausyčiau :) Kur toliau pasisuks mano judėjimas į FIRE man ir pačiam įdomu sužinoti.

Kuo džiaugiuosi, tai šio forumo žmonėmis! Itin malonu matyti didėjantį bendraminčių ratą ir pagarbias diskusijas.

Sitis
Mustachian
Pranešimai:204
Užsiregistravo:Sek Kov 17, 2019 8:02 pm
Išsiųsta patiktukų: 8
Gavo patiktukų: 38

Standartinė Sitis » Ket Lie 30, 2020 10:59 am

Sveikas atvykęs į šią bendruomenę :) Kuo daugiau brandžių protingų forumo dalyvių - tuo geriau visiems :) Sėkmės su investicijomis!
ps.: man irgi patinka bendra forumo bendruomenės diskusijų kokybė, pagarba ir pan. Nors judesio čia kaip turbūt matei ar matysi nėra ypatingai daug, bet jis gan kokybiškas ir koncentruotas. Visada gali tikėtis sulaukti konkrečios ir kokybiškos pagalbos rūpimais finansiniais klausimais.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Ket Lie 30, 2020 11:07 am

Sveikas atvykęs!

Ar turi apčiuopiamą galutinį tikslą - tai yra kažkokį portfelio dydį ar dirbti iki X metų ar norimas mėnesio pasyvias pajamas?
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Vartotojo avataras
MeanDog
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:60
Užsiregistravo:Ket Sau 02, 2020 7:34 pm
Išsiųsta patiktukų: 47
Gavo patiktukų: 14

Standartinė MeanDog » Ket Lie 30, 2020 12:43 pm

@Sitis, ačiū! Man toks judesys labai tinkamas, nes manau kai nuslugs pradinis džiaugsmas prisėsiu kartą į savaitę ar dvi :)
@Šešinuliai: hmm privertei susimastyti. Toks jeigu apibrėžtas, tai:
- investicijos visiškai pasyvios t.y. minimum supporto. Papildymai, rebalansavimas viskas yra OK. Kai pasikeičia įstatymai ar brokeris ką keičia, savaitę pasirašinėt ir aiškintis naujoves irgi dar OK.
- 7% metinė graža po atsidalinimo su valstybe, brokeriu. Kol vidurkį turiu 7% I`m happy.

Bet vienas toks KPI yra įdomesnis, jis atsirado visiškai netikėtai. Kaip ir daugelis čia pradėjom su žmona sekti savo išlaidas (net juokėmės, kai kažkieno matėm kategorijas "maistas mieste", "maistas namie" sakėm great minds think a like). Bet vienas toks išlindo, tai išlaidos medicinos prekėms, paslaugoms (visokie dantistai, papildai, vaistai). Ir tada kažkaip susimastėm, kad o kodėl šita eilutė tokia didelė ir apskritai ką tai reiškia "ar mes tokie ligoti?" "ar mūsų metuose taip turi būti?"
Va ir tada prasidėjo visas įdomumas, kai nusprendėm išlaidas med susimažinti iki minimumo. Tai čia tokia pandoros skrynia atsidarė, kad ir toks paprastutis dalykas MITYBA. Atrodo gi kas čia tokio, čia gi tik maistas, bet labiau klysti negalėjau :) Nes jeigu investicijomis domisi dar sąlyginai nedidelė žmonių dalis ir tai wallstreetas turi milžinišką biudžetą marketingui, tai maistą valgo VISI ir ten biudžetas marketingui yra praktiškai unlimited. Tai atskirti naudą nuo žalos reikia daug daugiau domėjimosi ir pastangų negu ever galėjau pagalvoti. Tai toks intensyvus domėjimasis ir try and error kelias tęsiasi jau virš 4 metų :) Prie mitybos prisidėjo ir psichologinė savijauta, čia irgi yra reikalų.

Porfelio dydis, čia irgi be pastovumo :D Kai pradėjau buvo 6 mėn mano išlaidos, vėliau 2 metų. Paskui buvo 10k, paskui 20k ir t.t. bet pastebėjau, kad tik užsettinus tikslą konkrečiai sumai, pradedu čytint t.y. pervedinėti dažniau negu anksčiau darydavau arba didesnėmis sumomis. Tai nustojau kelti tikslą ir tiesiog metam su žmona ir tiek, tai net nžn :)

Čia taip surašiau tarsi man nerūpėtų pinigai, bet taip tikrai nėra. Per koroną išlindo visas mano godumas ir, kad ir ką sakiau, kai rinka krito šlaviau ir sėdėjau prie kompo. Vienintelis dalykas kam pajėgiau atsispirti, tai nepasiskolinau pinigų ir jų nesumečiau į biržą (nors pliusas jau būtų solidus), bet kažkaip bandau dirbti link to, kad pinigai tik priemonė ir kiek jų turi užtenka, o ne nuolat sukti galvą kaip čia jų padidinti (nes realiai jų padidėjimas mano gyvenimo kokybei įtakos praktiškai neturi).

Skelbti atsakymą