24 metai taupymo

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
notabene
Naujokas
Pranešimai:11
Užsiregistravo:Ket Geg 16, 2019 9:07 pm
Gavo patiktukų: 2
24 metai taupymo

Standartinė notabene » Pen Geg 17, 2019 3:09 pm

Labas. Jau kurį laiką skaitau jūsų pranešimus, nusprendžiau ir pats prisistatyti. Tiek taupymas, tiek investavimas pakankamai įaugęs manyje. Manau, geriausiai tai pailiustruosiu gyvenimiškomis istorijomis.

Pradėjau taupyti prieš 24 metus. Tai nebuvo kažkoks planas ir spec. galvotas žingsnis. Tiesiog gauta dovanų taupyklė atvertė naują puslapį, kuris veikia iki šiol.

Prieš 20 metų pirmą kartą užsidirbau pinigų. Kaip dauguma - nelegaliai statybose. Atsimetu iki šiol ir atlygį - 5 Lt per dieną. Tik neverskite į eurus, nes visai juokingai atrodys. Bet šalia atlyginimo gavau pamoką, kad viską gali turėti, jeigu labai nori.

Tuo pat metu supratau, kad taupyklėje padėti pinigai nekuria vertės ir pradėjau investuoti. Jei tai galima pavadinti investavimu. Pirmi keli metai įprasti banko indėliai. Procentai ženkliai didesni nei šiandiena. Pinigai pradėjo daryti pinigus. Tuo metu man labai įspūdingai atrodė. Todėl susimažinau maksimaliai visas išlaidas, kad kuo daugiau pinigų atsirastų indėliuose.

Mane kaip nelegalą statybose poros mėnesių bėgyje pagavo ir supratau, kad reikia kažkaip kitaip suktis. Tad prasidėjo visokių parduotuvėlių, loterijų, prekių pristatymo versliukų darymas prekes/paslaugas parduodant artimiesiems/kaimynams. Pajamų daug nebuvo, bet pats procesas patiko. Tuo metu dar to nesupratau, bet dabar žiūrėdamas atgal, manau, kad tiesiog atradau verslumo gyslelę.

Prieš 15 metų paskendau interneto platybėse. Prasidėjo nuo lažybų. Ieškojau šakučių, pattern'ų, dariausi algoritmus. Nesinorėjo random lažintis. Ieškojau sistemos su maksimaliai grąžą generuojančiu algoritmu. Buvau atradęs NBA tam tikrus modeliavimus, kur per reguliarųjį sezoną iki 200% pradines investicijas pavykdavo pasikelti. Bet sumos nebuvo įspūdingos.

Prieš 14-15 m. mIRC'e vyravo visokių diskusijų. Buvo ir apie finansus/uždarbius. Šios labiausiai ir kabino mane. Labai populiaru buvo internetinės svetainės - finansinės piramidės. Kur įdedi pinigus, jie auga per mėnesį kokių 20% tempu, bet turi spėti išsitraukti iki kol jos užsidarys. Vieną kartą sudegiau. Kitą kartą spėjau išsitraukti. Trečią kartą pats nusprendžiau nusipirkti tokią piramidę. Pinigai pradėjo stipriai tekėti į sąskaitą. Bet lengvų pinigų niekur nebūna. Po kelių savaičių nuhakino mano puslapį ir nebeturėjau priėjimo prie pinigų. Pinigų taip lengvai nesinorėjo paleisti, tad teko samdyti kitą hackerį, kuris sugebėtų sugrąžinti puslapį man atgal. Kainavo ir nervų, ir pinigų, bet planas pavyko. Tik tuo metu nusprendžiau, kad per daug nervų šiems reikalams ir nebelindau į tokias avantiūras.

Na bet jau po poros metų užsikabinau ant pokerio. Mėgėjiškai. Bent jau pradžioje. Vėliau pavyko atrasti spragas didžiausiose Europos pokerio bendrovėse ir kelias savaitės sekė lengvų pinigų virtinė iš referral sistemos. Po 150 USD per dieną dirbant po 12 valandų prie PC. Dar ir iki šiol pakankamai įspūdinga suma atrodo.

Obuoliai ilgai žemai nenuskinti neauga ir pokeris užsibaigė taip pat greitai kaip ir atsirado. Kapitalas buvo kiek padidėjęs, tad prasidėjo nauja era - paskolos. Internetuose susirasdavau žmones, kurie ieško kur pasiskolinti. Ir aš paskolindavau. Banke palūkanos atrodė jau per mažos. O paskolos su 15-30% metinių palūkanų. Sounds good. Skolininkų buvo visokiausių. Grįždavo apie 80% paskolų. Palūkanos atsverdavo default'us. Rizikos niekad nebijojau, tad gan drąsiai skolindavau. Čia pirmą kartą pamačiau, kas yra pabėgimai į užsienį su skolomis. Kai kurių skolininkų iki šiol ieškau.

Prieš tuos pačius 10-12 metų labai išpopuliarėjo fondai bankuose. Tad žinoma ir čia pradėjau investuoti. Plius prikalbinau artimųjų ratą suinvestuoti. Atėjus krizei maniškiai praradimai siekė penkiaženkles sumas litais, artimųjų - šešiaženkles. Skaudi pamoka, bet gerai gauti pamoką tokio investavimo pradžioje. Iš kitos pusės, kad ir kur kitur būčiau investavęs pinigus, praradimai greičiausiai būtų buvę tokie patys. Tad čia požiūrio klausimas tik.

Krizės metu labai išpopuliarėjo greitųjų kreditų kompanijos. Tuo metu tai buvo laukiniai vakarai. Palūkanos kosminės, jokių didelių sertifikavimų, gali skolinti su verslo liudijimu. Dar vieni obuoliai žemai, vėl einu skinti. Nusipirkau greitųjų kreditų mini kompaniją ir pradėjau skolinti tiems, kas jau nebegauna iš visokių Credit24 ir pan. Palūkanos pas mane buvo apie 2.5% per dieną. Taip, dienos palūkanos. Default'ų apie 40%, bet su tokiomis palūkanomis turbūt ir 80% default'ų galėdavai atgroti paskolas. Maniškis vakarėlis tesėsi iki Lietuvos banko rašto, kad turiu užsidaryti dėl griežtėjančių reikalavimų. Netampiau LB už ūsų ir gan greitai susipakavau viską. Tačiau su kai kuriais skolininkais teisiausi dar pora metų. Ir čia pasimatė visą greitųjų kreditų negražioji pusė - etikos nebūvimas. Pvz. vienas skolininkas buvo pavogęs iš neįgalaus kaimyno asmens dokumentą ir prasiskolino. Kitas - slapčia tėvų pasus nusifotkino ir jų vardu praskolino beveik pusę šeimos turto. Žodžiu, nesmagios istorijos, kurias išgirsti teisme.

Prieš 7-8 m. teko pirktis pirmą būstą. Pakankamai neseniai praėjusi krizė, daugokai neaiškumo, o aš aišku išsirinkau objektą, kuris dar net statybų leidimo neturi. Bet deal'as atrodo per gerai, kad nepasirašyti. Užsidėjus daug saugiklių sutartyje, viskas gavosi puikiai. Aišku teko palaukti kol pastatys, bet nuo to laiko pamėgau bustų pirkimą iš planų ženkliai mažesne kaina.

Prieš 6-7 m. buvo tik ant bangos start-up reikalai. Aišku ir aš pasinešiau į tą pusę. Pusę metų kūrėm sistemą, kol neišlaikė nervai ir išsivaikščiojom kas sau. Pasukau į samdomą darbą. Korporatyve. Vienoje didžiausioje kompanijoje Lietuvoje. Iš vienos pusės viskas gražu - kilimas karjeros laiptais kas 9 mėnesius, kol patapau jauniausiu depo vadovu, bet iš kitos pusės - širdis sakė, kad tai ne man. Pasukau į savą verslą.

Paskutinius 3 metus leidausi į rimčiausią kelionę - savo verslo turėjimas ir aktyvus darbas jame. Be atostogų, išeiginių ir su mažai miego visus tuos 3 metus. Iš vienos pusės - surinktas 20 žmonių kolektyvas, 1M metinė apyvarta, vienas žinomiausių brandų savo srityje, iš kitos pusės - verslas pakankamai netvarus, beveik jokio pelno, daug rizikų. Plius pavyko pritraukti investuotojus, su kuriais nebuvo rožėm klotas kelias. Teko atsisveikinti. Per tuos 3 metus išmokau turbūt daugiau pamokų nei per tuos 20+ metų taupyme/investavime.

Taip pat paskutinius 5 metus pasyviai investuoju į įmones ir NT. Plius skolinu pinigus. Su įmonėmis nėra sėkmės istorijų, nes dažniausiai neturiu laiko lįsti gylyn į veiklą ir kiti partneriai neištempia įmones. Tad arba nusirašau tokias investicijas arba perkvalifikuojam į paskolas partneriams ir pats pasitraukiu. Su NT geresni reikalai. Esu bandęs ir senus butus pirkti bei juos remontuoti, ir pigius namukus statyti. Pelno yra, bet labiausiai už viską nuneša NT pirkimas iš vystytojų projektų pradžioje. Perkamas turtas 20-30% pigiau rinkos kaina, o išvysčius projektą yra parduodamas. Mano atveju pardavimas vyksta vidutiniškai už 9 mėn. Jeigu kažką domina, brūkštelkite privačiai, galėsim susitikti ir plačiau pristatysiu projektus. Nuolat turiu pasiūlymų investavimui nuo 20k iki 1M į konkrečius objektus. Bendrauju su daug vystytojų, dažnai turiu pirmenybę rinktis būstą, tad manau galėčiau kažką pasiūlyti.

Kadangi iš verslo išėjau, o NT man yra kaip hobis, tai dabar laisvalaikiu bandau pora namukų išvystyti. Kol neužėjo krizė, matau tai kaip dar vienus žemai kabančius obuolius. Sunku patikėti, kad vystytojai po tiek daug grietinėlės nusigriebia statybose. Taip pat šių metų antroje pusėje startuosiu su trumpalaike buto nuoma.

Kaip matote, patirties yra visokios. Asmeniškai manau, kad gyvenu pakankamai įdomų gyvenimą. Taip, jis kainuoja daug nervų (tą supras tik tie kur turi savo verslą), bet long term grįžta pinigai ar bent patirtis/žinios.

Šiuo metu taip gavosi, kad dauguma pinigų sukrito į NT - butas nuomai, butas pardavimui, pora namų statomų, turiu dar kelis skolininkus, kur kapsi pakankamai nemažai palūkanų. Buvau kelių įmonių akcininkas, bet jau pasitraukęs. Nesu išdirbęs gero modelio investavimui į verslus.

Žiūrint iš šono, tai pastovių pajamų nėra. Tačiau jeigu pavyks viską parduoti, kaip planuoju, plius nefailinti su paskolomis, tai likęs pelnas iš tokių pasyvesnių investavimų į NT/paskolas turėčiau gauti 4 kartus daugiau nei siekia mano metinės išlaidos. Skamba kaip finansinė nepriklausomybė, tačiau norėtųsi užtikrintesnio cash flow iš diversifikuotų sričių. Turiu Compensos draudimą, kur irgi prieš savaitę nustebau kiek investuota ir kiek sukaupta. Papildomai pensijų nekaupiu, nes manau, kad tik pats galiu susikaupti ateičiai. Žaidžiu kiek su P2P, buvau vienas pirmųjų Savy investuotojų. Dabar dar Paskolų klubą prijungiau. Bet sumos turto atžvilgiu yra minimalios.

Kalbant apie artimiausius planus, tai kaip minėjau ruošiuosi NT obuolius raškyti, kol galiu (jeigu apskritai pavyks). Taip pat pradėti diversifikaciją: tiek rizikingai (į kokias įmones su pastoviu cash-flow), tiek ir su mažiau rizikos (ETF ir pan. reikalai, kur investavus galėsiu penkmečiui pamiršti). Svarbiausias artimiausių metų akcentas - žinių kaupimas apie investavimus į įvairias turto rūšis. Ypač norisi išmokti investavimo į smulkų verslą ir NT subtilybes.

Taupau jau 24 metus, kaip rašiau. Esu iš tų, kur mėgsta praktiškumą, gerus produktus, bet juos perka retai. Išlaidas pradėjau susivedinėti į excel prieš kokius 7 metus, prieš 5 atsiradę appsai juos pakeitė. labai mėgstu Money Lover programėlę, ją jau 4-5 m. naudoju, nei viena išlaida nepasislėpė nuo jos. Ketvirtus metus biudžetuoju visas išlaidas. Investicijoms turiu pasidaręs porai metų į priekį cash-flow excelį.

Taupumo patarimų galima rasti nemažai šiame (ar kituose bloguose), tad labai neišsiplėsiu. Man tik viena mintis yra užstrigusi prieš kokių 10 metų skaityta. Ji yra tokia, kad tavo automobilis negali būti vertas daugiau nei 5% metinių pajamų. Jeigu uždirbi 1000 Eur per mėn., tai auto vertė turėtų būti iki 300 Eur. Kadangi Lietuvoje kiek nelogiški šie paskaičiavimai, tai aš apie dešimtmetį laikausi pozicijos, kad auto neturėtų būti vertas daugiau nei 5% tavo turto. Dabartinė mano auto nuo viso turto sudaro apie 1.5%, tai pakankamai gerai laikaisi disciplinos.

Viena iš priežasčių kodėl registravausi yra jūs, bendraminčiai. Mūsuose pakankamai paplito vartojimas. Ir sugadino žmones. Pvz. jūs perskaitysite šį įrašą ir dalis iš jūsų galvosite, kad man visai neblogai sekasi, tačiau yra kita medalio pusė, kurią dažniausiai mato visuomenė - neturiu darbo, neturiu pastovių pajamų (nežinau juk ar pavyks parduoti ar išnuomoti NT, nežinau ar susigrąžinsiu skolas ir uždirbsiu palūkanas), praradau verslą ir jame kelis metus, pardaviau gerą NT ir išsikrausčiau į miesto kraštą, kažkokį kaimą (tai dariau vardan pinigų ištraukimo iš brangesnio NT, kad galėčiau juos investuoti), automobilis 10 metų senumo, kai visi aplinkui važinėja apynaujais. Tad nors viskas ką surašiau atrodo pakankamai gerai (bent jau aš pakankami tuo didžiuojuosi), ir dauguma šio blogo skaitytojų to siekia, tačiau ypač vyresnės kartos atstovų akyse nėra taip viskas gražu, kaip mums. Taip, aš nesu iš tų žmonių, kuris net ir turėdamas galimybę nedirbti, nedirbčiau, bet man labai norisi paskatinti visus siekti finansinės nepriklausomybės ir mažiau klausytis aplinkos apie tai kaip reikia gyventi. Mes nepriklausomybę suprantame kitaip.

Nesu pats aktyviausias rašinėtojas į kiekvieną žinutę forume, bet paskaitau kol kas visas temas. Keep going. Beje man trisdešimt metų, esu iš Vilniaus. Malonu susipažinti :)

Vartotojo avataras
Stoic
Mustachian
Pranešimai:223
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 2:44 pm
Išsiųsta patiktukų: 143
Gavo patiktukų: 9

Standartinė Stoic » Pen Geg 17, 2019 4:14 pm

Wow, įspūdinga. Esi labai verslus, bet matomai praeityje moralės irgi buvo nerasta. Įdomu kaip yra dabar :|

Rolandas
Mustachian
Pranešimai:214
Užsiregistravo:Ket Vas 28, 2019 12:32 pm
Gavo patiktukų: 1

Standartinė Rolandas » Pen Geg 17, 2019 4:32 pm

Įdomu buvo paskaityti! Iš depo spėju išėjai nes per daug statikos darbe buvo? Taip sakau nes pats toje įmonėje dirbu ir žinau kaip ten būna:)

notabene
Naujokas
Pranešimai:11
Užsiregistravo:Ket Geg 16, 2019 9:07 pm
Gavo patiktukų: 2

Standartinė notabene » Pen Geg 17, 2019 6:37 pm

Stoic rašė:
Pen Geg 17, 2019 4:14 pm
Wow, įspūdinga. Esi labai verslus, bet matomai praeityje moralės irgi buvo nerasta. Įdomu kaip yra dabar :|
Moralė pakankamai švari. Vadovaujuosi gan aukštais etikos standartais. Tiesiog buvo kai kurie verslai, kurie po laiko leido suprasti, kad yra ir kita medalio pusė, kurią ne visi mato.
Rolandas rašė:
Pen Geg 17, 2019 4:32 pm
Įdomu buvo paskaityti! Iš depo spėju išėjai nes per daug statikos darbe buvo? Taip sakau nes pats toje įmonėje dirbu ir žinau kaip ten būna:)
Visuose korporatyvuose panašiai. Galbūt jaučiausi per mažas sraigtelis, galbūt per daug įsišakniję tam tikri dalykai organizacijoje buvo, kurie nepakeliui buvo. Iš daug detalių susidėjo. Bet manau visi turi praeiti tokią mokyklą. Tuomet net ir darant verslą ir parduodant paslaugas/prekes didžiosioms įmonėms žinai kaip reikia tai daryti, kaip priimami sprendimai.

PovilasPanavas.Lt
Naujokas
Pranešimai:8
Užsiregistravo:Šeš Geg 25, 2019 8:28 am
Gavo patiktukų: 1

Standartinė PovilasPanavas.Lt » Šeš Geg 25, 2019 9:18 am

Tikrai turi verslo gyslelę. Kiekvienoj srity sudalyvauta reikiamu metu ir nebijant rizikos. Buvo įdomu perskaityti apie tavo patirtį. Dėkui, kad daliniesi :)

Dėl sėkmės nematomumo iš išorės tai čia yra tavo vidinis dalykas. Nėra mygtuko, kad staiga kažką padarai ar supranti ir visa tai dingsta. Tačiau, pvz., kaip ChooseFI podcast'e senas automobolis yra "bade of honour". Kuo senesnis, tuo esi "kietesnis". Tiesiog reikia save matuoti save pagal savo standartus. Tai daryti daug lengviau, jei esi jų apsuptas.

Tačiau panašius jausmus turbūt visi išgyvenam kartas nuo karto. Geros naujienos tos, kad kiekvienais metais vis labiau jaučiamės savo kailyje. Man asmeniškai problemos labiau kyla, kai mėgini tarsi išeiti iš savo srities laikinai. Pvz., praeitais metais važinėjau 20 metų automobiliu ir artėjo pirmas pasimatymas. Čia būtent ta situacija, kai kitas žmogus dar nėra susipažinęs su "teisinga gyvenimo filosofija", todėl gali likti nesuprastas. Iš kitos pusės, tai galima naudoti kaip filtrą. Jei gauni daug minuso taškų už seną automobilį, tai vis tiek kelias nėra pakeliui.

Goldman
Mustachian
Pranešimai:173
Užsiregistravo:Ket Sau 07, 2021 11:46 am
Išsiųsta patiktukų: 14
Gavo patiktukų: 12

Standartinė Goldman » Ant Sau 26, 2021 6:24 am

Daugiau piramidžių statytojų nesigailėsiu. Godūs ir tiek kaip aš akcijų rinkoje.
BMW/MBG/XETRA

Skelbti atsakymą