Ilgametės investicijos naujokui

Iškilo finansinis ar gyvenimiškas klausimas? Mėgsti padėti kitiems? Rašyk, o mes bandysime tau padėti.
Krebalas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:49
Užsiregistravo:Sek Kov 15, 2020 12:50 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 3
Ilgametės investicijos naujokui

Standartinė Krebalas » Pir Kov 16, 2020 4:46 pm

Sveiki,

dėkui kad priėmet į forumą. Esu 25metis, kuris nori pradėti investuoti. Pastaruosius ~ pusę metų aktyviai tuo domiuosi (straipsniai, naujienos, blog'ai, knygos, video) ir taupiau savo emergency fund. Artėju prie to fund pirminio tikslo, ir pagal planą, turėjau jį pasiekti bei pradėt investuot 2020 rudenį. Dėl susiklosčiusios situacijos mūsų ekonomikoj, manau, kad dabar būtų geras metas pradėti investuoti savo ateičiai (vis dar pildant emergency fund bet mažesnėm sumom). Stengsiuos per daug neišsiplėst, tiesiog turiu klausimų, į kuriuos nelabai man kas gali duoti atsakymų iš aplinkinių. Norėčiau paminėti, kad visa informaciją, kuria gausiu, priimsiu kaip rekomendaciją, ne kaip faktus, domėsiuos toliau pats ir priimsiu sprendimus, kurie man atrodys teisingi.

Tikriausiai reiktų pradėt nuo tikslo, tai pasitengsiu jį suformuluot. Nesiekiu FIRE, noriu saugiai (didžiąja dalimi) investuoti savo ateičiai, pirkti ir laikyti žadu bent jau 15 metų jeigu ne daugiau. Kol kas, kadangi esu visiškai žalias, pradėti noriu nuo tiesiog investavimo į ETF ir mokytis toliau, ateity difersivikuoti į rizikingesnius aktyvus (gal P2P, gal crypto, gal Revolut akcijos t.t.). Betkokiu atveju, mano ilgametės "pirk ir laikyk" investicijos, manau kad sudarytų ~75% viso portfelio. Likę 25% būtų numalšinti tą norą parizikuoti. Tai daryčiau kaip minėjau per aktyvesnius kanalus.

Asmeniškai prisibijau visų platformų, nes pirkti ir laikyti žadu bent jau 15 metų jeigu ne dar daugiau, tai kažkaip nesinorėtu tas sumas pinigų laikyti kažkur užsieny, o dar platformose, ne bankuose, pagalvojus kokia tai suma būtų po 10 metų... Investuot noriu į indeksinius fondus (tikriausiai ETF). Investuojama suma kas mėnesį- pradžioje 100-200 eurų pagal mėnesį, vėliau suma didinčiau, kai pajamos didės. Gal kas panašios strategijos esat ir galėtumėt pasidalinti, per kur visa tai darote? Tiksliau, turbūt, kurį banką, nes kol kas, dėl žinių stygiaus nenoriu lysti į platformas. Neturiu jokio ekonominio išsilavinimo, dažnai sunku suprasti apie ką šneka straipsniai ar blog'ai, tai susikurti Interactive Brokers arba Admiral Invest nekyla ranka.

Kol kas labiausiai linkstu prie Swed, nes panašu, kad lengva naudotis, lengva atsidaryti ir saugu. Aišku už tai reikės susimokėt. Ką supratau, kad tikriausiai galėčiau į mėnesi savo 100-200 eurų investuoti į Baltijos fondus (nes nekainuoja) ir kas kažkiek laiko, sutaupęs kokius 500eur, juos vienu kartu kalti į JAV fondą, kad minimalus 17eur mokestis sudarytų 3,4% apsipirkimo. Ką manot? Galbūt kai pasieksiu jau ta 30k riba, kuri bus apmokama, iškelsiu ta sumą kažkur kitur (su sąlyga kad tapsiu labiau besigaudantis ką darau)

Turbūt reiktų paminėti, jog nuo 2014m kaupiu antroj pensijų pakopoj ir ten jau esu sukišęs virš 2,500eurų. Šitas manęs visai neskausmina, kas mėnėsį atskaito nuo algos, net nebepastebiu, kokius pusantrų metų net buvau pamiršęs apie tai. Pajamų per mėnesį kol kas gaunu ~1,150 (po pensijos atskaičiavimo), atmetus buto nuomą bei visus įsipareigojimus/pragyvenimą man lieka ~200-300eur, kurios šiuo metu skiriu emergency fund'ui. Kadangi alga turėtų kilti ateityje, to pasekoje ir pinigų suma investicijoms.

Dėkoju už atsakymus bei diskusiją, kuria pavyks išvystiti.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Pir Kov 16, 2020 6:42 pm

Tą patį praėjau, dėl visiško starto nenorėjau platformų, tad pasirinkau Luminor Investor. Lietuvoje tai geriausias bankas ilgalaikėms investicijoms, jeigu jau nenori grynų brokerių.

Luminore didžiausi yra transakcijos mokesčiai, tad tiesiog pirk ne kas mėnesį, o kas ketvirtį ar kelis kart metuose. Pridedu visus Luminor mokesčius ir savo skaičiavimus dedant "lump sum" kartą metuose, arba skaidant kas ketvirtį. Sorry, ne interaktyvus excelis, bet matematika gali lengvai persikopijuot savo kaštams pasiskaičiuoti. Gal pravers.

Custody fee: 0.12% portfelio vertės per metus, bet ne mažiau nei 0.50 Eur/mėn.
Sąskaitos aptarnavimo mokestis:+ 1 Eur/mėn Luminor sąskaitai.
Transakcijos: Bei 10 Eur/transakciją įsigijant
Fondo mokestis: + standartiniai fondo valdymo mokesčiai (0.12-0.20% nuo vertės perkant ETF)

Tai įmetus 10k investiciją, tenka sumokėti:
10,000 x 0.12% = 12.0 Eur/metus --> Custody Fee
1 x 12 = 12 Eur/metus --> Luminor sąskaita
10 Eur už transakciją
10,000 x 0.22% = 22 fondo valdymo mokestis (Vanguard FTSE All-World)
Total = 12 + 12 + 10 + 22 = 56 Eur/metus nuo 10,000 Eur. 56/10000= 0.0056 * 100 = 0.56 %

Arba

Įmetant po 1000 Eur/3men, tenka sumokėti:
4000 x 0.12% = 4.8 Eur/metus (0.50 Eur/men minimum, tai moki 6 Eur/metus) --> Custody Fee
1 x 12 = 12 Eur/metus --> Luminor sąskaita
4 x 10 = 40 Eur už transakcijas
4000 x 0.22% = 8.8 fondo valdymo mokestis (Vanguard FTSE All-World)
Total = 6 + 12 + 40 + 8.8 = 66.8 Eur/metus nuo 4000 Eur. 66.8/4000 = 0.0167 * 100 = 1.67 %
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

Krebalas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:49
Užsiregistravo:Sek Kov 15, 2020 12:50 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 3

Standartinė Krebalas » Pir Kov 16, 2020 7:06 pm

mėtinis rašė:
Pir Kov 16, 2020 6:42 pm
Tą patį praėjau, dėl visiško starto nenorėjau platformų, tad pasirinkau Luminor Investor. Lietuvoje tai geriausias bankas ilgalaikėms investicijoms, jeigu jau nenori grynų brokerių.

Luminore didžiausi yra transakcijos mokesčiai, tad tiesiog pirk ne kas mėnesį, o kas ketvirtį ar kelis kart metuose. Pridedu visus Luminor mokesčius ir savo skaičiavimus dedant "lump sum" kartą metuose, arba skaidant kas ketvirtį. Sorry, ne interaktyvus excelis, bet matematika gali lengvai persikopijuot savo kaštams pasiskaičiuoti. Gal pravers.

Custody fee: 0.12% portfelio vertės per metus, bet ne mažiau nei 0.50 Eur/mėn.
Sąskaitos aptarnavimo mokestis:+ 1 Eur/mėn Luminor sąskaitai.
Transakcijos: Bei 10 Eur/transakciją įsigijant
Fondo mokestis: + standartiniai fondo valdymo mokesčiai (0.12-0.20% nuo vertės perkant ETF)

Tai įmetus 10k investiciją, tenka sumokėti:
10,000 x 0.12% = 12.0 Eur/metus --> Custody Fee
1 x 12 = 12 Eur/metus --> Luminor sąskaita
10 Eur už transakciją
10,000 x 0.22% = 22 fondo valdymo mokestis (Vanguard FTSE All-World)
Total = 12 + 12 + 10 + 22 = 56 Eur/metus nuo 10,000 Eur. 56/10000= 0.0056 * 100 = 0.56 %

Arba

Įmetant po 1000 Eur/3men, tenka sumokėti:
4000 x 0.12% = 4.8 Eur/metus (0.50 Eur/men minimum, tai moki 6 Eur/metus) --> Custody Fee
1 x 12 = 12 Eur/metus --> Luminor sąskaita
4 x 10 = 40 Eur už transakcijas
4000 x 0.22% = 8.8 fondo valdymo mokestis (Vanguard FTSE All-World)
Total = 6 + 12 + 40 + 8.8 = 66.8 Eur/metus nuo 4000 Eur. 66.8/4000 = 0.0167 * 100 = 1.67 %
Dėkoju! Luminor nelabai domėjausi. Kaip suprantu, kad investuot į ETF, minimali pirkimo suma turi būti 1000, tai realiai taupai kelis mėnesius ir kaip sakai, kas ketvirtį ar pnš. perki ETF'us. Mėginau susirasti ETF sąrašą, bet reikia būt klientu, kad per e.bankininkyste pamatyt. Ačiū už paskaičiavimus, tikrai pravers! O pats kodėl ne Swed naudojies? Iš senu laikų likai prie Luminor, ar turi kažkokių priežasčių? Dar kartą dėkui už atsakymą.

Vartotojo avataras
šešinuliai
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:375
Užsiregistravo:Šeš Lap 09, 2019 12:37 pm
Išsiųsta patiktukų: 49
Gavo patiktukų: 96

Standartinė šešinuliai » Pir Kov 16, 2020 7:22 pm

Ne, suma tikrai ne 1000 Eur, čia aš sau skaičiavimus dariausi ir pats tą pasirinkau, kad išlaikyti reguliarumą, bet sumažinti transakcijų kaštus. Galima pirkti ir 1vnt. instrumento, kuris kainuoja 20-50 Eur, bet, kai transakcijos mokestis 10 Eur, tai neapsimoka.

Tam, kad total metiniai aptarnavimo kaštai išliktų apie 2% nuo portfelio, reikia investuoti bent po 500-600 Eur kas ketvirtį. Sumai kylant, galima didinti dažnumą. Bet tavo atveju, panašu, dažnumą reiktų palikti kas ketvirtį - įmetant vienu ypu 600-900 Eur.

ETF'ai skaityk visi yra. Vistiek kaip naujokas rinksies iš standartinių, tai yra šie iš BM portfelio:
(IWDA) iShares Core MSCI World UCITS ETF (Acc).
(IMAE) iShares Core MSCI Europe UCITS ETF EUR (Acc).
(EMIM) iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF

bet taip pat neseniai atsirado ir Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating (ISIN IE00BK5BQT80, Ticker VWRP), kuris coverina ir World, ir Emerging markets už 0.22% p.a., todėl puikiai tinka tokiems tinginiams kaip aš, kurie nori turėti single ETF portfelį.


Aš priešingai, esu su viskuo Swed'e, bet investavimui pasirinkau Luminor'ą, nes tiesiog ženkliai palankesni mokesčiai pradedančiajam ir yra priėjimas prie populiariausių Mustachian ETF'ų. Swed ir SEB mokesčiai ženkliai didesni, jeigu nori turėti global mano minėtų ETF'ų.
Mano kelionė milijono link: šešinuliai.lt

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Kov 16, 2020 9:29 pm

Krebalas rašė:
Pir Kov 16, 2020 4:46 pm
Dėl susiklosčiusios situacijos mūsų ekonomikoj, manau, kad dabar būtų geras metas pradėti investuoti savo ateičiai
Geriausias metas investuot buvo vakar, kitas geriausias momentas - šiandien :)
Krebalas rašė:
Pir Kov 16, 2020 4:46 pm
ateity difersivikuoti į rizikingesnius aktyvus (gal P2P, gal crypto, gal Revolut akcijos t.t.).
Atsiras vaikų, padaugės darbų, nebebus laiko gilintis į tavo pamimėtus dalykus. Iš principo nelabai ir reikia, svarbiausiai kuo daugiau pradžioj taupyti ir nedaryti klaidų, kadangi investavimas yra pralaimėtojo žaidimas:
"In a winner’s game, the outcome is determined by the correct actions of the winner. In a loser’s game, the outcome is determined by the mistakes made by the loser".
Krebalas rašė:
Pir Kov 16, 2020 4:46 pm
25% būtų numalšinti tą norą parizikuoti.
Per daug, max 10 procentų siūlau.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Ant Kov 17, 2020 5:43 am

Paveikslėlis

Fainas paveikslėlis, kuris iš dalies daug ką sudėlioja :)
Mano blogas http://giem.lt

Krebalas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:49
Užsiregistravo:Sek Kov 15, 2020 12:50 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 3

Standartinė Krebalas » Ant Kov 17, 2020 6:11 am

laurizas rašė:
Pir Kov 16, 2020 9:29 pm
Krebalas rašė:
Pir Kov 16, 2020 4:46 pm
25% būtų numalšinti tą norą parizikuoti.
Per daug, max 10 procentų siūlau.
Dėkoju už atsakymą, kilo klausimas dėl šios minties. Pritariu, kad 25 gal ir per daug, bet koks tada turėtų būti tas saugus 90% krepšelis? Ar pritartumėt Bogle minčiai, kad dėl saugumo reiktų, tiek kiek investuotojui metų, portfelio dalies dėti į obligacijų ETF dėl saugumo, viską kitką i akcijų ETF?

Papildomas klausimas, ar realybė tokia, jog pasirenki 1 obligacijų, 1 diversifikuotą akcijų ETF ir ateinančius 20 metų tiesiog kali pinigus į juos? Tai reikštų, kad 90% visų investicijų (nes 10% rizikingiems aktyvams) guli dviejuose ETF'uose? Ar reiktų toliau skaidyti, kad tos "saugios" investicijos, sudarytu 25% obligacijos, o likę 75% padalinti per 2-3 ETF? Stengiuos suprasti kitų pozicijas, nes asmeniškai, manau, kad kišti visus pinigus į 2 ETF yra kvailoka.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Ant Kov 17, 2020 6:17 am

Tamsta pradėk kažką daryti, po truputį investuoti į tuos du ETF, kuriuos išsirinksite, o kai jau žinių, pasitikėjimo bus daugiau, tada galėsite priimti kitus sprendimus.
Mano blogas http://giem.lt

Vartotojo avataras
Mr. BM.
Patyręs Mustachian
Pranešimai:726
Užsiregistravo:Ant Vas 26, 2019 12:13 pm
Išsiųsta patiktukų: 29
Gavo patiktukų: 83

Standartinė Mr. BM. » Ant Kov 17, 2020 6:17 am

Krebalas rašė:
Ant Kov 17, 2020 6:11 am

<...> asmeniškai, manau, kad kišti visus pinigus į 2 ETF yra kvailoka.
O kodėl taip manai?
Naujausias straipsnis Balticmustache tinklaraštyje: BALTICMUSTACHE INVESTICIJŲ PORTFELIS. 2021 APŽVALGA.

Krebalas
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:49
Užsiregistravo:Sek Kov 15, 2020 12:50 pm
Išsiųsta patiktukų: 5
Gavo patiktukų: 3

Standartinė Krebalas » Ant Kov 17, 2020 7:33 am

Mr. BM. rašė:
Ant Kov 17, 2020 6:17 am
Krebalas rašė:
Ant Kov 17, 2020 6:11 am

<...> asmeniškai, manau, kad kišti visus pinigus į 2 ETF yra kvailoka.
O kodėl taip manai?
gal ne taip išsireiškiau, neteisinga būtų sakyt kvailoka. Čia labiau linkstu prie to, kad turėti ETF'us, kurie fokusuojasi į skirtingas sferas. Tarkim tokiu metu kaip šis, gal ramybės duotų ETF'as, kuris specializuojasi medicinos srityje, negu turint turint tik tokius kaip S&P500, kurie per šį mėnesį šitaip nėrė žemyn. Aišku, investuojam ilgam laikui, nereiktų per daug fokusuotis į tai kas vyksta šiuo metu, bet kad ir kitas pavyzdys, tarkim, 12 metų investuoji į plačiai difersifikuotą US ETF'ą, ties 15-ais metais keičiasi pasaulinė tvarka, Amerika nebe pasaulio lyderis, iškyla Azija- US ETF'as varo žemyn kuo toliau tuo labiau, o tu prieš tai, daugiau nei puse savo investavimo laikotarpio kišai į ta ETF. Suprantu, kad gal čia iš fantastikos srities, bet tiesiog bandau savo nuomonę iliustruot pavyzdžiu.

Skelbti atsakymą