Portfelio sudarymo klausimai

Diskutuojame apie tai, kaip sudaryti Mustachian investicijų portfelį.
Skelbti atsakymą
laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209
Re: Portfelio sudarymo klausimai

Standartinė laurizas » Pir Kov 23, 2020 11:38 am

Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 10:45 am
Man tiesiog įdomu, kad egzistuoja būdas sumažinti volatility ir padidinti grąžą
Čia kiekvieno investuotojo ir fondo valdytojo svajonė turėti akcijų indekso grąžą su obligacijų rinkos svyravimais:) Tam išleidžiama krūvos pinigų, naudojami super kompiuteriai ir pasitelkiami fizikos, matematikos, statistikos mokslų daktarai.

Jei psichiką neigiamai veikia volatility, pažaisk su moving averages Svyravimai mažesni, grąža panaši.
Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 10:45 am
visada pelningiausias bus SP500, bet turi prisiimti didelę riziką. O čia va būdas pamažinti riziką ir dar grąžą padidinti.
Patikslinu: egzistavo:) Ir SP500 nebūtinai pelningiausias, US small caps daug geriau atrodo imant nuo 1972 m. pvz.,

darbai
Pradedantis Mustachian
Pranešimai:34
Užsiregistravo:Šeš Geg 04, 2019 10:08 am
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 5

Standartinė darbai » Pir Kov 23, 2020 2:53 pm

Sveiki. Noriu paklausti jūsų nuomonės. Jeigu aš suplanavęs savo portfelyje laikyti 60% all-world akcijų : 20% 20+ m obligacijų : 20% aukso, šiandieninėje rinkoje stengtis taip ir pirkti toliau, ar galbūt periodiškai pirkti vien pingančias akcijas, o likusias turto klases vėliau rebalansuoti, kada bus stabilesnė rinka? Suprantu, kad tai market timing gaunasi. Suprantu, kad ateitis nežinoma. Bet gal ilgalaikėje perspektyvoje, tikintis kad po 10-20 m šis akcijų užsipirkimas gali būti į naudą? Ačiū.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Pir Kov 23, 2020 3:24 pm

Manau paprasčiausias variantas būtų susidaryti planą ir jo laikytis. Pvz. 60 proc VWCE, 20 proc obligacijų, 20 proc aukso. Jeigu tokią sudėtį turėjai, taip kaip ir gaunasi, kad akcijos atpigo labiausiai, po to auksas, po to obligacijos pabrango. Pasikeitė portfelio sudėtis. Rebalansuoti reikia tada, kada esi nusprendęs. Pvz. Kas mėnesį, ketvirtį ar metus.
Kai atlieki eilinį pirkimą, perki taip, kad siektum savo norimos portfelio sudėties. T. y. Šiuo atveju pirktum atpigusias akcijas, kad didėtų jų dalis portfelyje. Bent jau aš taip darau.
Mano blogas http://giem.lt

Dr.Robert
Mustachian
Pranešimai:158
Užsiregistravo:Pen Vas 14, 2020 8:01 pm
Išsiųsta patiktukų: 2
Gavo patiktukų: 33

Standartinė Dr.Robert » Pir Kov 23, 2020 4:23 pm

laurizas rašė:
Pir Kov 23, 2020 11:38 am
Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 10:45 am
Man tiesiog įdomu, kad egzistuoja būdas sumažinti volatility ir padidinti grąžą
Čia kiekvieno investuotojo ir fondo valdytojo svajonė turėti akcijų indekso grąžą su obligacijų rinkos svyravimais:) Tam išleidžiama krūvos pinigų, naudojami super kompiuteriai ir pasitelkiami fizikos, matematikos, statistikos mokslų daktarai.

Jei psichiką neigiamai veikia volatility, pažaisk su moving averages Svyravimai mažesni, grąža panaši.
Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 10:45 am
visada pelningiausias bus SP500, bet turi prisiimti didelę riziką. O čia va būdas pamažinti riziką ir dar grąžą padidinti.
Patikslinu: egzistavo:) Ir SP500 nebūtinai pelningiausias, US small caps daug geriau atrodo imant nuo 1972 m. pvz.,
Pažaidžiau. Ilguoju periodu nieko nelaimi, galų gale išsilygina 🤔. Turbūt dėl to, kad kai išeini iš market, prarandi divididendus ir sudėtines palūkanas?

O dėl small caps, tai čia gi tik market price vertė kaip suprantu, o ne pats augimas, nes akivaizdu, kad iš small cap dividendai bus mažesni, tos kompanijos dažniau bankrutuos ir t.t. ar klystu ?

O šiaip tai man įdomu, kuo jūs remiatės, sakydami, kad reikia pasirinkti strategiją ir jos laikytis visą gyvenimą. Ta prasme, aš dabar rinkdamasis strategiją visam gyvenimui tikrai neturiu tiesiog pakankamai žinių, kad galėčiau priimti informuotą sprendimą. Ką aš žinau būdamas 27m, tai ne tas pats, ką žinosiu būdamas 40. Kaip tai vertinti ?
"The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now." - Same with investing.

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Pir Kov 23, 2020 5:32 pm

Jeigu neturėsite bent kažkokių taisyklių, pagal kurias investuosit, tai nežinosite, kada kokius veiksmus atlikti. Žinoma, viską galima keisti, bet tik suvokiant kodėl. Kuo labiau suprasite, tuo geresnius sprendimus priimsite.

T.y. Jeigu rebalansuoti, tai kada. Jeigu pirkti, tai ką ir kiek?

Pirkimas be plano, tai tas pats kai ateini į Akropolį ir imi viską, ko nori akys. Gal kokį kartą-kitą ir nieko tokio. Bet ilgą laiką taip darant, šansų, kad bus protingi sprendimai mažiau. Ir tikimybė prarasti pinigus didesnė.

Jeigu perkama ko reikia, su planu, sprendimai dažniausiai geresni. Tas pats ir investuojant. Siūlau pasiskaityti https://www.bogleheads.org/wiki/Investm ... _statement
Mano blogas http://giem.lt

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Kov 23, 2020 5:55 pm

darbai rašė:
Pir Kov 23, 2020 2:53 pm
Suprantu, kad tai market timing gaunasi.
Nepavadinčiau to market timing, labai jau maža apimtis to market timingo gaunasi. Va jei nuspręstum parduot visą auksą ir obligacijas ir pirkt tik akcijas, sakyčiau, kad market timing būtų.

Jeigu akcijos pakrito daugiausiai, tai jas ir pirk, kad atstatytum balansą, o balansuok, kaip buvai nusprendęs anksčiau, o jei nenusprendei, tai apsispręsk, kaip dažnai tą darysi. Manau užtenktų 1-2 kart per metus.

laurizas
Užkietėjęs Mustachian
Pranešimai:1322
Užsiregistravo:Ant Bal 16, 2019 8:28 am
Išsiųsta patiktukų: 145
Gavo patiktukų: 209

Standartinė laurizas » Pir Kov 23, 2020 6:14 pm

Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 4:23 pm
Pažaidžiau. Ilguoju periodu nieko nelaimi, galų gale išsilygina 🤔. Turbūt dėl to, kad kai išeini iš market, prarandi divididendus ir sudėtines palūkanas?
Laimi mažesnius drawdowns. Tam, kam iki pensijos 10 ir mažiau metų, visai patrauklus variantas. Kas laikėsi šios strategijos, viską turėjo parduot vasario gale ir rinkai nukritus kol kas yra išlošę 30 proc, bet čia tiesiog pasisekė, nes rinka smigo didžiausiu greičiu istorijoje. Pažaidžiant dar reikia įvertint GPM įtaką, pvz., nuo 2010 m. buvo 57 signalai išeit ir grįžt į rinką, išeinant reikia mokėt 15 proc. nuo pelno, skaičiuoklė to nevertina.

O išsilygina ilguoju laikotarpiu dėl to, kad į rinką grįžtama jai jau pakilus, prarandi dalį prieaugio mažesnių drawdowns sąskaita. Kitaip sakant, time in the market beats market timing. Šis modelis galbūt būtų pranašesnis, jei rinka kristų 70-80 proc.
Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 4:23 pm
O dėl small caps, tai čia gi tik market price vertė kaip suprantu, o ne pats augimas, nes akivaizdu, kad iš small cap dividendai bus mažesni, tos kompanijos dažniau bankrutuos ir t.t. ar klystu ?
Skaičiuoklė atrodo yra total return, t.y., su dividendais, taigi klysti.
Dr.Robert rašė:
Pir Kov 23, 2020 4:23 pm
O šiaip tai man įdomu, kuo jūs remiatės, sakydami, kad reikia pasirinkti strategiją ir jos laikytis visą gyvenimą.
Nebūtinai visą gyvenimą. Strategija gali ir net privalo kisti. Čia gal mintis nekeisti strategijos rinkoms staigiai krentant/kylant, tačiau planas kažkoks turėtų būti.

smth111
Naujokas
Pranešimai:24
Užsiregistravo:Tre Bal 01, 2020 8:50 pm
Gavo patiktukų: 2

Standartinė smth111 » Tre Bal 08, 2020 8:50 am

Sveiki, bandau pagaliau žengti tą pirmąjį investavimo žingsnį. Brokerio sąskaita atidaryta, tad belieka tuos pinigus įdarbinti, bet toks jausmas, kad kuo daugiau domiuosi - tuo painiau viskas darosi :)
Esu visiškai įsitikinęs, kad investavimas į ETF'us man yra geriausias pasirinkimas. Suprantu, kad TER yra vienas svarbiausių elementų pasirenkant fonda, bet lygiai taip pat suprantu, kad ne vien TER yra esmė, o ir Tracking Difference ir daug kitų dalykų.

Turbūt tradicinis klausimas:
ACWI vs IWDA (88%) + EIMI (12%) ---> 0.6% TER vs 0.1966% TER.
Ar teisingai suprantu, kad jei investuosiu kas mėnesį (komisinis = 1.75 EUR/sandoris), man ACWI vistiek apsimokėtų labiau?
Be to, per justetf.com comparison paėmus random dieną, svertinė IWDA (88%) + EIMI (12%) grąža palyginus su ACWI gaunasi tokia pati ar net aukštesnė, kodėl taip yra nepaisant gerokai didesnio ACWI TER'o??
Gal kas žinot nemokamą tool, kuris leistų pasižiūrėti įvairių ETF kombinacijų istorinę grąža vs tiesiog pavienių, kad ranka nereikėtų skaičiuoti?

O jeigu ACWI palyginti su Vanguard FTSE All-World (0.22% TER)? Na nėra jis visiškai identiškas ACWI, nors ir tikslas jų tas pats, bet nepaisant reikšmingo TER skirtumo (0.6 vs 0.22), jų grąža pastoviai skiriasi tik ~0.05-0.1% tai į vieną, tai į kitą pusę.
lygiai taip kyla klausimas dėl Vanguard FTSE All-World vs Vanguard FTSE Developed World (90%) + Vanguard FTSE Emerging Markets (10%) varianto
----> TER 0.22% vs TER 0.13%, bet palyginus svertinę gražą su stand alone All World ta pati situacija kaip su iShares.
Kodėl taip yra? Ar aš čia kažką nusiskaičiuoju?
Tiesa, tie Developed World ir Emerging Markets fondai dar labai jauni (nors ir neabejoju, kad išaugs dideli), tad kol kas mažo dydžio 15mEUR/9mEUR, kas nėra idealu.

Ateity turbūt matyčiau save "didinant riziką" didinant emerging markets dalį portfelyje + didinant EUR Europos dalį portfelyje, tai multiple ETF'ų pirkimas bus neišvengiamas, bet kol kas linkstu prie Vanguard FTSE All-World varianto.

Būčiau labai dėkingas už atsakymus! :)

Vartotojo avataras
Giem
Pažengęs Mustachian
Pranešimai:358
Užsiregistravo:Ket Rgp 01, 2019 4:59 pm
Išsiųsta patiktukų: 7
Gavo patiktukų: 55

Standartinė Giem » Tre Bal 08, 2020 10:40 am

Nežinau ar gerai supratau, bet tamsta galvoji kad didesnis TER yra gerai?

TER yra mokestis. Kuo mažesnis tuo geriau. Turbūt visi klausimai dings :)
Mano blogas http://giem.lt

smth111
Naujokas
Pranešimai:24
Užsiregistravo:Tre Bal 01, 2020 8:50 pm
Gavo patiktukų: 2

Standartinė smth111 » Tre Bal 08, 2020 11:11 am

Giem rašė:
Tre Bal 08, 2020 10:40 am
Nežinau ar gerai supratau, bet tamsta galvoji kad didesnis TER yra gerai?

TER yra mokestis. Kuo mažesnis tuo geriau. Turbūt visi klausimai dings :)
Giem, aš puikiai suprantu, kad mažiau mokesčių = geriau. Bet kodėl tų ETF'ų grąža (t.y. NAV pokytis, kas jau yra po visų mokesčių) yra toks pats ar tik minimaliai skiriasi, nors TER skirtumai yra gerokai didesni

Skelbti atsakymą