Nauji metai, naujos tradicijos – pradedu dalintis trumpomis įžvalgomis apie per metus perskaitytas knygas.
Ne paslaptis, prieš metus mane įkvėpė draugai, kurie metų gale dalinasi perskaitytų knygų sąrašu. Kažkas perskaito 20, kažkas 45 ar net daugiau knygų… o aš sėdžiu ir skaičiuoju 1, 2, 3… oi ne, juk trečios nepabaigiau… Pasidarė gėda prieš save. Ir net ne dėl kiekio, ar varžybų, kas perskaitys daugiau, o dėl žinių, kurias prarandu. Laiko, kurį iššvaistau. Galimybių, kurių nematau.
Tad lygiai prieš metus sau iškėliau iššūkį – 24 knygos per metus. Per pirmus tris mėnesius perskaičiau 12, o po to, net nesiteisinsiu kodėl, bet sulėtėjau ir metus užbaigiau su 17 knygų. Tai yra 566% daugiau nei 2017 metais, tad vertinu save pakankamai optimistiškai. Ypač, gautų žinių atžvilgiu. Nebedaugžodžiauju, sąrašas žemiau (ne pagal reitingus):
Biografijos
1. Shoe Dog – Phil Knight. Ar žinojai, jog Nike pavadinimas kilo iš Atėnės Nikės šventyklos? Apie tai, kaip Nike užaugo nuo mini parduotuvės automobilio bagažinėje iki pasaulinio lyderio – šioje nuostabioje biografijoje.
2. Made In America – Sam Walton. Sakyčiau netgi šiek tiek jaudinanti istorija apie Walmart prekybos imperijos atsiradimą. Stipriai rekomenduoju, nes tai knyga ne tik apie verslą, bet ir asmenybę.
★ 3. Starman: The Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin – Piers Bizony. Ką jaučia žmogus, kuris pirmas žmonijos istorijoje pakyla į kosmosą ir apskrendą orbitą? Na ir žinoma, apie Rusijos vyriausybės cinizmą, vertinant tokio žmogaus gyvybę. Sukrečianti istorija. Jeigu ne top 1, tai top 3 tikrai.
★ 4. Red Notice – Bill Browder. Taip pat top 3. Istorija apie investuotoją iš Vakarų, susidūrusį su Rusijos galvomis bei oligarchais. Su tais, kuriems žmogus tėra priemonė. Arba kliūtis. Apie žmogų, kurio dėka pasaulis turi Magnickio aktą.
5. Pokalbiai nesilaikant protokolo – Valdas Adamkus. Gražu skaityti istorijas apie tokį žmogų, Lietuvį. Politiniai sprendimai yra visada diskutuotini, kiekvienas turime savo vertinimo kriterijus, tačiau šio žmogaus gebėjimas subtiliai ir švelniai apibūdinti kitus yra objektyviai bei stulbinančiai neįtikėtinas.
6. Apple paslaptys – Adam Lashinsky. Ne toks stebuklas, kaip paminėtos aukščiau, bet gera.
Investavimas
★ 7. The Millionaire Next Door – William D. Danko. Tikra tiesa apie Amerikos milijonierius. Apie tai, kaip jie iš tiesų gyvena ir atrodo. Patikėk manimi, liksi nustebęs. Knyga, kurią turėtų perskaityti kiekvienas Lietuvis. Top 3.
8. The Little Book of Common Sense Investing – John C. Bogle. Privaloma knyga kiekvienam Mustachian. Arba tam, kuris nori investuoti. Vadovėlis pradedančiajam.
9. The Investor’s Manifesto – William J. Bernstein. Super knyga apie ilgalaikį investavimą.
10. If you Can – William J. Bernstein. Valandos skaitalas, kuris pasakys daugiau nei knyga nr. 9 ar mano straipsnis apie investavimą į ETF.
11. Vėžlių kelias – William J. Bernstein. Knyga apie tai, ko aš ko gero niekada gyvenime nedarysiu, t.y. apie aktyvią prekybą. Čia iš serijos „pažink priešą, tam, kad jį nugalėtum“. Vos užbaigiau skaityti.
Saviugda
12. Sapiens: A Brief History of Humankind – Yuval Noah Harari. Visi skaitė, tai perskaičiau ir aš. Labai gera. Jau turiu antrą, bei trečią dalis 2019-iesiems. .
13. Čerčilio iškalba, Linkolno tvirtybė. Geriausių oratorių sėkmės paslaptys – James C. Humes. Gera, rekomenduoju visiems, daug įdomių faktų apie asmenybes.
14. Ikigai – Hector Garcia, Francesc Miralles. Apie žmones, kurie gyvena ilgai. Maža knygutė, skirta popietei hamake.
15. Turtingas vaikas, protingas vaikas – Robertas T. Kijosakis, Šeron L. Lechter. Kada nors pravers… Nors ir pop literatūra, tačiau naudingų patarimų tikrai yra.
16. 21: paimti banką – Ben Mezrich. Kaip studentų grupelė perprato kazino ir laimėjo ne vieną milijoną.
17. Kovos klubas – Chuck Palahniuk. Primena Lietuvių klasiko Škėmos Balta drobulė romaną, parašytą „sąmonės srauto“ forma. Arba aš dar neužaugau arba Kovos klubas yra tiesiog nurautai sudėtinga.
Apibendrinant praėjusius metus, galiu pasakyti, kad skaityti yra vienas iš didžiausių malonumų. Tačiau pamiršti, kad tai yra vienas iš didžiausių malonumų irgi labai lengva. Tad ir sau, ir kitiems 2019–aisiais linkiu nepamiršti džiaugtis gyvenimu, skaityti ir, kas be ko, tobulėti.
Mr. Balticmustache
10 komentarai
Būtų įdomu pačio įžvalgos ar mintys iš knygų, kurias realiai pritaikei ir gavai apčiuopiamos naudos.
Mk,
Na reali ir labiausiai apčiuopama nauda atėjo iš Little Book of Common investing ir If You Can. Šios knygos stipriai pagelbėjo sudarant savo portfelį bei investavimo strategiją.
Na, o visa kita prisideda prie bendro išprūsimo, intelektualumo, išsilavinimo, pasaulio ir savęs suvokimo. Kaip žinia, tai rezultatus duoda labiau ilguoju laikotarpiu.
Sveiki, protingi žmonės esat, gal kokį straipsnį brūkštelsit apie nuo šių metų įsigaliojusius pensijų kaupimo įstatymo pakeitimus. Labai įdomu, kaip jūs darysit, kaupsit, jei taip tai kaip 🙂
Prisidedu prie prašymo 🙂
Sveiki,
Na mes nekaupiame ir toliau žadame nekaupti. Esminis niuansas yra tas, kad į „pensiją“ žadame išeiti anksčiau nei norėtų politikai, tad nėra prasmės, kaupimą vistiek nutrauktume. Na, o jeigu ir nesiektume FI, vistiek nekauptume. Priežastys:
– pakopos yra stipriai pavaldžios politikų užgaidoms. Kadangi šių dienų politikų elgsena nelabai ką turi bendro su intelektualumu, tai mes atsisakom žaisti tokį žaidimą. Arba padarome pensijų kaupimą nepavaldų politikams ir stabilų visam laikui, arba ignoruojam;
– sakoma, kaf konkreti kaupimo nauda tokiuose fonduose atsiranda tik per ilgą laiką (20+ metų). Tačiau visa nauda ir aiškumas išnyksta dėl pirmo punkto. Niekas kitas negali pasirūpinti tavo pinigais taip gerai, kaip gali tu pats;
– Lietuvos fondų grąža ilguoju laikotarpiu yra prasta;
– pensijų kaupimo mechanizme nėra pasyvių instrumentų (bent jau iki šiol). Kam dėti pinigus į neefektyvų instrumentą?
Pora pastebėjimų:
„Skvernelio“ bonusas prideda apie 3% gražos prie PF’ų gražos, vienintelis klausimas kiek ilgalaikis.
Beveik visi PF dabar perparduoda ETF’us už žvėriškus mokesčius, bet nuo 2021 bus „tik“ 0.5%. Tai kaip ir pasyvus instrumentas, tik kainos nelabai pasyvios.
Vienintelis pliusas PF’ų vs Degiro, kad gerokai griežtesnis reguliavimas, kas ilgam laikotarpyje gali pasijausti, o gali ir ne :).
Red Notice? Rimtai..? Feik istorija is holivudo filmo :)) paziurek „the magnitsky act – behind the scenes“
Sveiki, gal autorius nesupyks, pasidalinsiu savo skaitytomis (klausytomis) knygomis, gal kam prevers. Nuoroda https://drive.google.com/folderview?id=1RoKF8bgu7DCN96IRuq2atA2N0GPGUITf
Gero skaitymo.
Aciu Tomai.
[…] T. Stanley “Jūsų kaimynas milijonierius”, už kurios rekomendaciją esu dėkingas Balticmustache tinklaraščio autoriui. […]